Alkollü İçeceklere Yüzde 2,5-10 Arası Zam

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Alkollü İçeceklere Yüzde 2,5-10 Arası Zam

Alkollü İçeceklere Yüzde 2,5-10 Arası Zam

Enflasyondaki yüksek artış akşamcıyı üzecek. Üreticiler bira, rakı ve şarap başta olmak üzere alkollü içecek fiyatlarına yüzde 2.5 ila yüzde 10 oranında enflasyon zammı yapmaya hazırlanıyor. Sigara üreticileri ise kaçak sigara tüketimindeki yüksek artış nedeniyle enflasyon artışını sineye çekip, fiyatlarına zam yapmamayı düşünüyor.

6 aylık ÜFE’deki yüzde 2.46’lık artış içki ve sigaradan alınan ÖTV’yi otomatik olarak artırırken, firmalar dünden bu yana bu artışı fiyatlarına yansıtıp yansıtmama hesapları yapıyor. Bira üreticilerinin ÖTV artışını fiyatlara yaklaşık yüzde 2.5 oranında zam şeklinde yansıtması beklenirken; alkol derecesi yüksek olan rakıda fiyat artışının yüzde 10'a çıkabileceği ifade ediliyor. Şarapta ise kimi firmaların vergi artışını kendileri üstlenerek, fiyatlara yansıtmama eğiliminde olduğu; kimilerinin ise yansıtmayı planladığı öğrenildi.

Ocak-Haziran döneminde Üretici Fiyat Endeksindeki yüzde 2.46’lık artışla, dünden itibaren 2 litreyi geçmeyen kaplardaki rakıdan alınan ÖTV 79 liradan 81 liraya; şaraptan alınan ÖTV 3.53 liradan 3.61 liraya; biradan alınan ÖTV ise 0,63 kuruştan 0,64 kuruşa yükseldi. Alkol derecesi hacim itibariyle yüzde 22’den fazla olanlar içinse 104,87 liradan 107,44 liraya çıktı.

KAÇAK SİGARA ZAMMI ENGELLEDİ

Sigarada ise 2.46’lık ÜFE artışı paket başına alınan 9 kuruşluk maktu verginin 9,22 kuruşa yükselmesi anlamına geliyor ki; bu da sigara fiyatlarında ortalama yüzde 2’lik zammı gerektiriyor. Ancak sektör sigara tüketiminde kaçak sigara payının yüzde 19'a kadar yükselmesi nedeniyle vergi artışını sineye çekip, tiryakiye yansıtmamayı düşünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ŞarapZamvergizam
Görüş Bildir