Alkol, Uyuşturucu, Seks! Bağımlıların Dünyasını Sert Bir Anlatımla Dile Getiren 30 Film

Sanat-

Bağımlılıkların yarattığı sorunları anlatırken film izleme bağımlılığına neden oldukları da bir gerçek. 💉💊🚬🍺🍷

Sıralamanın IMDb puanlarına göre yapıldığını, özetlerin beyazperde.com'dan alıntılandığını hatırlatalım. İyi seyirler.

30. Sıfırın Altı / Less Than Zero (1987)

IMDb: 6.4

Clay henüz üniversitedeki öğrenim hayatına yeni başlamış bir gençtir ve hayatında bazı değişiklikler aramaktadır. Bir gün eski kız arkadaşının çağrısı üzerine tatilini geçirmek üzere Los Angeles'a gider. Gittiğinde kendisini oldukça tuhaf bir durumun ortasında bulur. Çünkü önceleri en yakın arkadaşı olan birisi, tamamen otokontrolünü yitirmiş bir uyuşturucu bağımlısına dönüşmüştür. Clay ne yapacağını şaşıracaktır.

29. İşin Adamı / Factotum (2005)

IMDb: 6.6

Factotum, özünde Bukowski'nin yirmili yaşlarında yaşadığı ve genellikle ucuz otellerde yaşam, üçüncü sınıf işlerde çalışma ve içki, kumar, kadınlarla olan ilişkilerini anlatan bir biyografi olarak da görülebilir. Pasaklı, günü gününe yaşayan, içki yüzünden onlarca işten kovulan, evde ancak para verirse kalmasına izin vereceği bir babaya sahip, barda tanıştığı kadınlardan biri olan Jan'e (Lili Taylor) içki ısmarladıktan sonra Jan'in evine yerleşen birisi Henry Chinaski (Matt Dillon). Yaşamındaki kaosun içinde tek değişmeyen şey ise "her şey hakkında" yazma tutkusu. Patronunun karısı hakkında bile.

28. Down to the Bone (2004)

IMDb: 6.7

Irene; sorunlu bir evlilik, çocukları ve kokain bağımlılığı arasında sıkışıp kalmış genç bir kadındır. Tüm sorunlara rağmen bir denge tutturmuşken, kasabaya kışın gelmesi ile beraber Irene'in hayatında da dengeler bozulur.

27. Bulanık / Spun (2002)

IMDb: 6.8

Metamfetamin Amerika`da en çok kullanılan uyuşturucudur. Evlerde kurulan laboratuvarlarda kolayca üretilmektedir. Ross (Jason Schwartzman), yirmili yaşlarında üniversite eğitimini yarıda bırakmış, işsiz bir gençtir. Spider Mike (John Leguizamo) adlı bir uyuşturucu satıcısının evinde takılmaktadır. Bu sayede metamfetamin üreten Cookie (Mena Suvari) ve onun striptizci kız arkadaşı Nikki (Brittany Murphy) ile tanışır. Bu tanışmadan sonra Ross kendini baş döndüren beyin bulandıran üç günlük bir serüven ağının ortasında bulur. Yitirdiği yalnızca zaman duygusu değil bizzat kendi ahlaki değerleridir. Onları geri kazanabilecek midir?

26. Nordkraft (2005)

IMDb: 6.9

Film, yirmili yaşlarındaki üç gencin uyuşturucu ile verdikleri kişisel savaşlarını ve bu üç farklı yaşamın iç içe geçişini anlatıyor. Film, zalim ve depresif bir dünyada uyuşturucu bağımlılığını sert ve acımasız bir şekilde anlatmasına rağmen az da olsa umut ve sevgiyi de barındırıyor.

25. Love Liza (2002)

IMDb: 7.0

Başarılı bir web tasarımcısı olan Wilson Joel’in hayatı, çok sevdiği karısının beklenmedik bir şekilde sebepsiz yere intihar etmesiyle altüst olur. Çalıştığı şirketteki iş arkadaşları, patronu, onun kalbini kazanmaya çalışan güzel bir iş arkadaşı ve hatta eşinin annesi, hep birlikte ona destek olup acısını unutmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu arada karısının kendisine bıraktığı mektubu da bir türlü fırsat bulup okuyamaz. Wilson’a göre yaşadığı bunalımdan kurtulmanın tek bir yolu vardır: Model uçaklarda kullanılan özel bir yakıtın kokusu! Bu tehlikeli maddenin verdiği bir tür uyuşukluk halinden çok mutludur. İçlerine yeni girdiği model uçaklar kulübü üyeleri arasında, sanki karısı Liza’yı daha az düşünmektedir.

24. Gridlock'd (1997)

IMDb: 7.0

Sakin yaradılışlı Spoon ve öfkeli Strech oldukça zıt karakterlerine rağmen çok iyi arkadaşlardır. Güzel bir kızla birlikte mutlulukları, kederleri, heyecanları, nefretleri paylaştıkları 3 kişilik bir müzik grupları vardır. Her şey çok güzeldir, ta ki işin içine uyuşturucu girene kadar.
Rap efsanesi Tupac Shakur'un son filmi.

23. Esrar Bitti / The Panic in Needle Park (1971)

IMDb: 7.1

New York’taki Needle Park da takılan eroin bağımlısı bir grup gencin hikayesini anlatan film, Bobby ile Helen’in zorlu aşkına odaklanıyor. 
Küçük çaplı hırsızlıklar yapan bağımlı Bobby, eroine bağımlı olduğu gibi Helen’a da zamanla bağımlı hale gelirler. Helen ise bu geçen sürede hem eroine hem de Bobby’e bağlanır.

22. Sid and Nancy (1986)

IMDb: 7.1

Bir zamanların punk grubu Sex Pistols'un basisti Sid Vicious ile sevgilisi Nancy Spungen'in biyografisi. Sex Pistols Amerika turnesinden sonra eroin bağımlısı Sid Vicious kendi solo kariyerini düşünürken bir sabah bir otel odasında Nancy'nin karnında bıçakla küvette ölü bulunur.

21. Pislik / Filth (2013)

IMDb: 7.1

Bipolar ve bağnaz yapılı bir uyuşturucu bağımlısı polis, kendi yoluna dair türlü manipülasyonlarla işlerini elinde tutmaya çalışır. Festival mevsimince promosyonunu güvence altına almaya gayret eder. Esas istediği ve amacı olan şey ise karısı ve kızını yeniden kazanabilmektir.

20. Bizim Kafe / Trees Lounge (1996)

IMDb: 7.2

Tommy, 31 yaşında bir oto tamircisidir. Kasadan para "ödünç aldığı" gerekçesiyle işinden kovulmuştur, sevgilisi artık eski patronuyla birliktedir ve Tommy neredeyse bütün vaktini, Trees Lounge adlı barda içerek geçirir…

19. Tepetaklak Nelson / Half Nelson (2006)

IMDb: 7.2

Şehir merkezinde yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan Dan Dunne, sıra dışı bir eğitmendir. Özel hayatında uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışan biridir. Öte yandan dersler sırasında özgür düşünceye sahip çıkan, öğrencileri ile sağlam bağlar kurabilen bir tiptir. Okul ortamındaki bu duruşunun aksidir özel hayatındaki kaybeden rolü. İki ayrı dünyada yaşarken ve bu dünyaları birbirinden ayrı tutmayı başarırken bir gün işler hesap ettiği gibi gitmez ve öğrencilerinden Drey, onu yakalar. O öğretmenini kimseye şikayet etmek niyetinde değildir. Bu sırrı saklaması sonucunda aralarında daha yakın bir bağ kurulur.

18. Utanç / Shame (2011)

IMDb: 7.2

Brandon 30'lu yaşlarında New York'ta yaşayan, kelimenin gerçek anlamıyla seks bağımlısı bir adamdır. Fakat asi kız kardeşi onun yanına taşınınca Brandon'ın hayatı da beklenmedik biçimde değişecektir. Zira kız kardeşi Sissy (Carey Mulligan) ikisinin de geçmişinden gelen acı dolu hatıraları da beraberinde getirecektir...

17. Bar Kelebeği / Barfly (1987)

IMDb: 7.3

Henry Chinaski, gündelik işlerle hayatını idame ettiren, zamanının çoğunu da alkol alarak geçiren kimsesiz bir adamdır. Gündelik hayatını cezbedici hale getiren tek şey ise tutkuyla bağlı olduğu, kendisi gibi sefil görünümlü bir kadındır. Ne var ki bu sıradan hayat bir yayınevinde çalışan zengin bir kadınla tanışmasıyla birlikte değişmek üzeredir. Chinaski'deki saklı kalmış yazarlık yeteneğini keşfeden kadın, onu öykü yazmaya ve bu yazılardan para kazanmaya ikna etmeye çalışır. Elbette ki bazı kuralları da olacaktır. Chinaski ise zenginlik ve özgürlük arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

16. Candy (2006)

IMDb: 7.3

Film Avustralyalı bir adamın, aynı anda bir kadına ve eroine olan bağımlılığını anlatıyor. Dan ve Candy sanat ile uğraşan insanlardır ve birbirlerine tutku ile bağlıdırlar. Aynı şekilde eroine de. Para bittiğinde eroine kavuşabilmelerinin tek yolu ise Dan’in mentor saydığı hedonist Casper’a başvurmaktır. Aşkı ve yaşamı dibine kadar iliklerinde hissetmek arzusundaki bu ikilinin hayatları giderek karanlık bir tabloya dönüşür.

15. Boşluk / Enter the Void (2009)

IMDb: 7.3

Gelmiş geçmiş en kışkırtıcı filmlerden biri olarak görülen acımasız "Dönüş Yok"un ardından çektiği bu ilk uzun metrajlı filmi, Gaspar Noé’nin tabiriyle "psikedelik bir melodram". 
İlk gösterimi 2009 yılında Cannes’da yapılan Boşluk, transa benzer görsel üslubu ve birinci şahıs gözünden öznel anlatımıyla epey tartışma yarattı. Filmi, Tokyo’da küçük çaplı işler çeviren uyuşturucu satıcısı Oscar’ın gözünden izliyoruz. Oscar bir gece bir polis baskınında yakalanır ve vurulur. Ölüm döşeğinde, ruhu dünyadan ayrılmaya direnir ve kız kardeşi Linda’yı korumak üzere kızın peşine düşer.

14. Günlük / The Basketball Diaries (1995)

IMDb: 7.3

Jim bir lise öğrencisidir. Kendini tam anlamıyla teslim ettiği hobisi ise basketboldur. Lisesinin basketbol takımının aranan oyuncularından biri olmuştur. Prestijli liglere terfi edip de dünyaca tanınan bir oyuncu haline gelmek tek hayalidir. Kısa bir süre sonra tanışacağı uyuşturucular dünyası ise Jim’in tüm geleceğini kökünden değiştirecektir. Sefaletin getirdiği, suça mecbur bir hayat başlamıştır onun için. Onu bu durumdan kurtarabilecek tek şey ise, kendine gönülden bağlanabileceği yeni bir uğraş bulması olacaktır.

13. Drugstore Cowboy (1989)

IMDb: 7.4

1970'li yılların Amerika'sında geçen film, bir grup uyuşturucu madde müptelasının bu bağımlılık üzerine inşa ettikleri hayatlarını ele alır. Bob, Dianne, Rick ve Nadine ileri derecede bağımlı olan yakın arkadaşlardır ve zihinlerini meşgul eden tek konu bir dahaki uyuşturucuyu nasıl alacakları sorusudur. Ülkenin kuzey batısına yaptıkları bir yolculuk sırasında hastane ya da eczaneleri soyarak ağır dozlar alan grubun başına gelen bir felaket her şeyi altüst eder. Bu trajik olay Bob'ın gözlerini açmasını ve yaşadıkları bu düzeni sorgulamasını sağlar. Akabinde bir rehabilitasyon programına başvuran Bob, eski bir müptela olan Tom Murphy'den de yardım almaya başlar. Böylece hayatını yoluna koymaya başlamışken, Dianne'in beklenmedik bir ziyareti her şeyi değiştirir.

12. Rosetta (1999)

IMDb: 7.5

Genç ve heyecanlı bir kız olan Rosetta büyük bir yoksulluğun içine doğmuştur. Alkolik annesiyle birlikte yaşarken hayatın sunduklarının her daim uzağında kalmıştır. Artık o, herhangi bir iş için her şeyi yapmaya razıdır.

11. Bank / Bænken (2000)

IMDb: 7.6

Danimarkalı yönetmen Per Fly'ın üçleme filmlerinden ilki. Bu filmde yönetmen, toplumdaki alt tabaka insanları ve hayatlarını konu alıyor. Bankta uyuyan ayyaşlar üzerine bir film.

10. Submarino (2010)

IMDb: 7.6

Alkolik annelerinin ihmalkârlığı yüzünden kardeşlerinin ölümüyle sarsılan ve bu olaydan ötürü kendilerini suçlayan Nick ve erkek kardeşi, yıllar sonra annelerinin cenazesinde karşılaşırlar. Onca zaman sonra tekrar bir araya gelen iki kardeş, gençliklerinde yaptıkları hataları düzeltme kararı alırlar, ancak bu hiç de kolay olmayacaktır...

9. Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981)

IMDb: 7.6

14 yaşındaki Christiane annesiyle ve kız kardeşiyle birlikte Berlin'deki bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Şehirdeki yeni modern disko Sound onu çok etkilemiştir. Yasal olarak yaşının küçük olmasına rağmen arkadaşlarından Onu da götürmelerini ister. Orada Detlef'le tanışır. Adım adım uyuşturucu batağında daha dibe gider.

8. Elveda Las Vegas / Leaving Las Vegas (1995)

IMDb: 7.6

Ben Anderson, adeta kaybedenler kulübünün bir müdavimi üyesine dönüşmüştür. Yazar olarak kıt kanaat geçimini sağlama derdindeki Anderson' karısı, çocuğunu da yanına alarak terk etmiştir. Zaten içki ile sorunları olan Ben iyice alkol denizinin derinliklerine doğru yol alacaktır. İçki ile olan tehlikeli flörtü nereye gitse peşini bırakmamaktadır; işte şimdi de Las Vegas'tadır ve yine alkol problemleri ile cebelleşmektedir. Ancak, hayatına giren Sara adındaki fahişe, sanki bir şeyleri değiştirecek gibi olur...

7. Oslo, 31 Ağustos / Oslo, 31. august (2011)

IMDb: 7.7

Cannes'da galası yapılan ve yönetmen Joachim Trier'in varoluşçu felsefesini gözler önüne seren Oslo, 31 Ağustos, melankoli ve yalnızlık içerisinde hayatı yitip giden zeki, alımlı ve maddi gücü yerinde bir adam olan Anders'in izinde bir film. Şehir dışında bir uyuşturucu rehabilitasyonuna katılan Anders, yakın zamanda bu sağlık merkezinden ayrılacak ve tekrar şehir hayatına geri dönecektir. Şehre daha çabuk uyum sağlayabilmesi için iş görüşmesine gitmek üzere klinikten ayrılan Anders, istim üzerinde geçen klinik yaşamından sonra şehrin başıboşluğunda gezmeye başlar ve uzun bir süredir görmediği insanlar ile buluşur. Tüm gün ve gece boyunca geçmiş hatalarının hayaletleriyle umudun yardımı ile savaşmaya çalışır.

6. Vegas'ta Korku ve Nefret / Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

IMDb: 7.7

Yıl 1972... Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanlık koltuğunda Nixon hüküm sürmektedir. Halen cereyan etmekte olan Vietnam savaşında birçok genç ne uğrunda bile olduğunu bilmeden teker teker ölmektedirler. Doktor Gonzo ve Raoul Duke, Las Vegas çölünde yola devam etmektedirler. Geçmişin acılarını üzerlerinde taşıyan bu iki adam, çeşitli taşkınlıklarla kendilerine bir merhem bulmaya çalışmaktadırlar. Bir otostop ile durdurulurlar. Halüsinasyonlarıyla yaşayan ikili, arabalarına binen üçüncü kişiye karşı normal tavırlar takınmaya çalışacaklardır.

5. Days of Wine and Roses (1962)

IMDb: 7.9

Bir alkolik, genç bir kadınla tanışır ve evlenir. Bu "tutkuyu" onunla paylaşabilmek için sistematik olarak onu da içkiye alıştırır.

4. Yaratılan Adam / The Lost Weekend (1945)

IMDb: 8.0

Don Birnam hayatla olan insani bağını minimum düzeyde tutan bir adamdır. Çünkü o hayatın yiyip bitirdiklerindendir. Boşluklarla dolu hayatındaki eksiklikleri giderebilmek adına kronik bir alkolik haline gelmiştir. Yalnızca içki ona bir şekilde yaşıyormuş hissiyatını verebilmektedir. Ancak korkunç bir hafta sonu yaklaşmaktadır çünkü Don dört gün boyunca içki içemeyecektir.

3. Kim Korkar Hain Kurttan? / Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966)

IMDb: 8.1

Martha ve George çifti evlerine, Nick ve Honey'i konuk ederler. Biri eski biri taze olan bu iki evli çift, korkaklık yönünden birbirlerine çok benzemektedirler. İki çift de hayatın gerçekleriyle yüzleşemediklerinden bu gerçeklerden kaçmaktadırlar. 
Bu iki çift arasında geçen diyaloglarla filmin tansiyonu artar ve özellikle de yeni evli olan Honey ve Nick çifti büyük bir duygusal hasar görürler. Tüm korkaklıklarından o gece alkolün de etkisiyle kurtulan çiftlerin arasında hiçbir gizli saklı kalmayacak ve tüm sırları deşifre olacaktır.

2. Trainspotting (1996)

IMDb: 8.2

20’li yaşlardaki Mark Renton ve arkadaş grubunun uyuşturucu müptelalığını konu alan film Renton’ın hikayesine odaklanır. Renton hayatta uyuşturucu dışında hiçbir amacı olmayan bir gençtir. Arkadaş grubu da Renton’dan farklı değildir. Tek amaçları daha fazla uyuşturucu almak, partilere katılmak ve gittikleri yerlerde sorun yaratmaktır. Renton her bağımlı gibi uyuşturucuyu bırakmaya defalarca denese de başaramamıştır ve bir gün tekrar bırakmayı dener. Ancak başarılı olamayan adam aksine, bir altın vuruş deneyimiyle de karşı karşıya kalmıştır. Hastaneye kaldırılan Renton, artık daha başka biri olma yolundadır.

1. Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem for a Dream (2000)

IMDb: 8.4

Uyuşturucu bağımlısı bir genç, televizyon bağımlısı annesi ve aralarında günden güne yükselen bir uçurum... Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry’nin hayattaki tek amacı daha fazla uyuşturucuyken; umutsuz annesini hayata bağlayan tek şey en sevdiği yarışma programıdır. Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazandığında tek derdi, ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Yaşlı ve mutsuz kadın zayıflama hapları kullanmaya başlar...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emine-pala

pislik filmini tavsiye ederim

talha-ozcelik1

günlük harika bir film tavsiye ederim . son zamanlarda izlediğim bu katagoride sıcak yaz diye bir film var oda güzel

Gizli Kullanıcı

Beyaz şeytan

semih-yildiz13

aaa BLOW filmini nasıl unutursunuz, hatta saçma bi türkçe isimle gösterime girdi türkiyede, "beyaz şeytan" (?)

samed-demir1

RocknRolla ???

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriCinsellikEvlilikFestivalİntiharÖğretmenPolisUyuşturucumüzikolayweb
Görüş Bildir