Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştiren e-Ticaret Şirketleri

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştiren E-Ticaret Şirketleri

Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştiren E-Ticaret Şirketleri

Her geçen gün teknolojinin de hayatımızda biraz daha yer bulmasıyla beraber geleneksel alışveriş alışkanlıklarımız da değişmeye meylediyor. Bu değişimin başrol oyuncularından olarak da online alışverişi gösterebiliriz. İnternetin kullanıcılar arasında yaygınlaşması ve şirketlerin kullanıcıları internetten alışveriş yapmaya yönlendirmesiyle birlikte bu pazar bir hayli büyüdü.

Sektörün bu kadar büyümesindeki ve özellikle kullanıcıları geleneksel alışverişten vazgeçirip online alışverişe yönlendiren en büyük etmenlerden biri ise bazı şirketlerin kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarında değişime yol açacak modeller belirlemiş olmaları. Hal böyle olunca da kullanıcılar karşılarına gelen bu ilginç yenilikleri kullanmak için online alışverişi tercih etmeye başlıyor. Peki bu yenilikleri yaparak e-ticarete farklı bir boyut getiren şirketler ne gibi değişiklikler yaparak kullanıcıların karşısına çıktı?

Airbnb

Airbnb, kişilerin konaklama alışkanlıklarını değiştiren bir şirket olarak karşımıza çıktı. Bir yere seyahat etmeden önce bir otel ya da pansiyon bulur ve yerimizi ayırtırdık ya da bir şehre gittikten sonra kendimize bir otel arardık; ama Airbnb bu konuya farklı bir açıdan yaklaştı.

Ağustos 2008′de Kaliforniya, San Francisco’da kurulan Airbnb’nin amacı bir otelde kalmak istemeyenler için, farklı bir seyehat deneyimi sunmak. Airbnb sayesinde, istediğiniz fiyat aralığında geçici olarak kalacak bir yer bulabiliyorsunuz. Eğer yeterli bütçeniz varsa bir şatoda bile kalmanızı sağlayan Airbnb ile kullanıcılar gittikleri ülkelerde ya da şehirlerde otellerde kalmayıp Airbnb ile anlaşan diğer kullanıcıların sağladığı mekanlarda kalma imkanını buluyor . Kullanıcılar kendilerine uygun bir yer seçiyorlar ve rezervasyonlarını yaptıktan sonra da kalacakları yerin ev sahibinden onay aldıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Amerika ve Avrupa’da ofisleri bulunan Airbnb 192 ülkede, 26.000′den fazla şehirde hizmet veriyor. 10 milyondan fazla gecelik rezervasyon seçeneği bulunan şirketin değeri de 2011 yılında 1 milyar dolara ulaştı. Airbnb geçtiğimiz günlerde de resmi Türkçe sayfalarını kullanıcıların kullanımına açtıklarını açıklamıştı.

Kozmetik ürünlerde kadınlar ürünleri deneme konusunda sıkıntı duyuyor, özellikle de konu sağlıkla (ve tabi güzellikle) ilgili olduğu için. Yeni çıkan ürünleri sürekli deneme şansı bulamadıkları içinde satın alma konusunda tereddütleri oluşuyor tüketicilerin.

Birchbox

Birchbox da kozmetik sektörüne yenilik getirerek kullanıcıların bu isteğini karşılıyor. Her ay kullanıcılarına ürün örnekleri gönderen Birchbox , bu sayede kullanıcılarının bu ürünleri denemelerine olanak sağlıyor. Kullanıcılar eğer denedikeri ürünleri beğenirlerse, Birchbox üzerinden sipariş ederek satın alabiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Paris merkezli JolieBox’ı da satın alarak Avrupa’da da hizmet vermeye hazırlanan Birchbox’ın merkezi Amerika’da bulunuyor. 1 yıl içinde %20′lik bir büyüme gerçekleştiren ve 100 binden fazla üyeye sahip olan şirket, Nisan 2012′den itibaren erkek bakım ürünleri sayfasıyla erkek kullanıcılara da yönelik bir hizmet sağlamaya başladı.

Couchsurfing

Couchsurfing de Airbnb gibi seyahat alışkanlıklarını değiştiren sitelerden biri oldu ancak durum Airbnb’de olduğundan biraz daha farklı bir şekilde işliyor. Yine otellerde kalmak istemeyen gezginler ve ek olarak yeni kültürler öğrenip, yeni insanlarla tanışmak isteyenler Couchsurfing sayesinde bu isteklerini karşılayabiliyorlar. Ancak Couchsurfing, kullanıcılara bir oda sağlamıyor. Kullanıcılar gittikleri evde neresi müsaitse -koltuk, halının üstü, ya da bir yatak- orada geceyi geçiriyorlar. Kullanıcılar genellikle bu yerlerde birkaç gün geçirdikten sonra oradan ayrılıp farklı bir yere seyahat ediyor.

Kullanıcılar ücretsiz bir şekilde siteye üye olabiliyorlar ve diledikleri bilgileri -evlerin ve kendilerinin fotoğraflarını ve konaklama bilgileri- bu sitede paylaşıyor. Daha fazla bilgi paylaşan kullanıcıların daha güvenilir olarak düşünülüyor. Sonuçta kullanıcılar hiç tanımadıkları birinin evine gidiyor ve gitmeden önce mümkün olduğunca çok bilgi almaya ihtiyacı duyuyor.

Ocak 2012′de 3,6 milyon kayıtlı profile sahip olan Couchsufing’in kullanıcılarının en çok konuştukları diller ise %71 ile İngilizce, %18 ile Fransızca, %17 ile İspanyolca ve %15 ile de Almanca. 92 binden fazla şehirde kullanıcısı bulunan Couchsurfing’in kullanıcılarının yaş ortalaması ise 28.

...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihcouchsurfingkadınlar
Görüş Bildir