Alışılmadık Objelerle Yapılan 10 Çok İlginç Mozaik

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Alışılmadık Objelerle Yapılan 10 İlginç Mozaik

İnsanoğlu sanat yapmaya başladığından beri mozaik var. Bazen taşlar, bazen cam kırıkları, bazen seramik parçalarıyla dev eserler oluşturuluyor. Aslına bakarsanız bilgisayar üzerinde yapılan her sanat çalışması da mozaik sayılabilir çünkü orada da pikselleri bir araya getiriyorsunuz. Yani gördüğünüz gibi mozaik resim sanatının ata sporu gibi bir şey. Mozaiğe gönül veren ancak sıradan objeleri değil de en tuhaflarını seçen 10 sanatçının çalışmasını sizin için derledik.

1- Pastırma

Jason Mecier bir mozaik sanatçısı ama oldukça değişik de bir espri anlayışına sahip. Genellikle ünlülerin portrelerini onlarla alakalı şeyler kullanarak yapıyor. Mesela Amy Winehouse'un portresini haplar kullanarak, Condoleezza Rice'in portresini pirinç kullanarak oluşturuyor. (rice İngilizce pirinç demek). Fotoğrafta görmüş olduğunuz portre ise ünlü oyuncu Kevin Bacon'a ait. Bacon ise tabii ki pastırma anlamına geliyor.

2- Kelebek Kanatları

Rus sanatçı ve böcek bilimci Vadim Zaritsky çocukluğundan beri kelebek koleksiyonu yapıyor. Yalnız bu hobinin şöyle bir sıkıntısı var; kelebeklerin son derece hassas kanatları zarar görür ya da koparsa kelebeğin koleksiyonluk değeri kalmıyor. Buna çok üzülen Zaritsky elindeki kanatlarla mozaikler yaratmaya başlıyor. Manzaralar, portreler, fantastik görüntüler aklınıza ne gelirse. Umarız sanatçı bitmeyen çalışmaları için koleksiyonunu bozmuyordur.

3- Şişe Mantarı

Şişe mantarı biriktiren çoktur ancak kaçı şanatçı Scott Gundersen onlarla dev bir portre yapmayı akıl edebilir? Resimde görmüş olduğunuz portrenin yapımında tam 3621 şişe mantarı kullanılmış. Bu kadar mantarı biriktirmek hiç de kolay olmadığı için, sanatçı yeni çalışmaları için şarapseverlerin desteğini bekliyor.

4- Toplu İğne

Eric Daigh piksel olayını erken keşfedenlerden. Sadece 5 renk kullanarak yaptığı dev portreler uzaktan inanılmaz realistik görünüyor. İşin kolay yanı toplu iğneleri yapıştırmak zorunda değil, zor tarafı ise iğneleri ayıklamak zorunda çünkü bir pakette çok fazla renk toplu iğne var. Bu görmüş olduğunuz çalışmada tam 11.000 toplu iğne kullanılmış.

5- Topkek

Topkek, muffin, cupcake ismini nasıl kullanırsınız bilemiyoruz ama Londralı bir pastane onları reklama dönüştürmeyi iyi başarmış. Japon kiraz ağacının fotoğrafı kullanılarak yapılan bu mozaik çalışmada tam 10.000 topkek kullanılmış.

6- Kahve Çekirdekleri

Arnavut saçatçı Saimir Strati pek çok malzeme kullanarak ilginç mozaikler yapıyor. Aslına bakarsanız kendisi en büyük mozaik rekoru sahibi. Bu da 150 kg kahve çekirdeği kullanarak yaptığı ve kendisini Guinness Rekorlar Kitabına sokan çalışması. Bu arada 150 kg kahve yaklaşık 1 milyon kahve çekirdeği ediyor.

7- Rubik Küpü

Tasarımcı Pete Fecteau, mozaik işini abartanlardan. Martin Luther King, Jr.'ın Dream Big isimli portresini tam 4242 Rubik Küpü kullanarak yapmış! Tabii istenilen renk skalasını vermesi için her bir küpü önce çözmek gerekiyor. Bu arada küplerin hepsi kiralanmış ve çalışma söküldükten sonra sahiplerine iade edilmiş.

8- Şişe Kapağı

Sanatçı Mary Ellen Crocteau biriktirdiği şişe ve kavanoz kapakları ile kendi portresini yapmış. Dev otoportre fikri biraz tuhaf olsa da Derya Baykal da bu işe girebilir diye düşünüyoruz.

9- Pena

Manchesterli sanatçı Ed Chapman da çeşitli malzemelerle mozaik yapıyor ancak bu en önemli çalışmalarından biri. Zaten pena ile Jimi Hendrix portresi yapmak oldukça iyi bir fikir. Böyle düşünen başkaları da olacak ki bu portre bir açık arttırmada 23,000 Sterline satılmış, para ise sanatçı tarafından bir kanser araştırmaları vakfına bağışlanmış.

10 Pasta Süsü

Dondurmaların, pastaların, kurabiyelerin üzerine serpiştirilen minik şeker parçacıklarından mozaik yapmak da Kanadalı sanatçı Joel Brochu'nun aklına gelmiş. Sadece 6 renk üretilen pasta süslerinden 221.184 adet kullanan ve bu harika köpek mozaiğini yaratan Brochu tebriği hakediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Guinness Rekorlar KitabıJaponyaKansercupcakepastaşeker
Görüş Bildir