Ali Nesin'den AKP'li Vekile Mektup: 'Sessiz Kalamadım'

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Keşke Nesin Konuşmasaydı da Babam Ölmeseydi Dediniz Mi?'

'Keşke Nesin Konuşmasaydı da Babam Ölmeseydi Dediniz Mi?'

Türkiye’nin gündeminde AKP’li Oya Eronat’ın Zeynep Altıok Akatlı’ya sorduğu bu soru var: “Keşke Aziz Nesin konuşmasaydı da babam ölmeseydi dediniz mi?” T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre, Zeynep Altıok Akatlı, TBMM Terörden Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlallerini Araştırma Komisyonu’na davet edildi. AKP Amasya Milletvekili Naci Bostancı başkanlığındaki komisyon, 3 Temmuz 1993’te Madımak Oteli katliamının kurbanlarından şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı’yı dinledi. Akatlı, insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı olmayacağına ilişkin hükmün yeni Anayasa’da da yer almasını istedi. Zeynep Altıok Akatlı’nın komisyonda yaptığı konuşma özetle şöyle:
“Bir tam gün Ortaçağ karanlığını yaşadık. Bu olay çok net şekilde şeriatçı kalkışmadır. ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak’ diyen bir siyasi ideolojiden söz ediyoruz. Uzun dava süreci sonunda 33 idam ve 5-10 yıl arasında hapis cezası verildi. Zaten idam cezası, hepimiz de öyle kabul ederiz ve isteriz ki, uygulanmasın, uygulanmıyor. Örgütleyen, azmettiren veya devlet görevlisi olup tanıklık eden, seyirci kalan güvenlik görevlileri, yetkililerle ilgili soruşturma dahi yapılmadı. İnterpol tarafından aranan kişiler yasadışı yürüyüşten talep edildiği için iade edilmediler. Hükümet sözcüsü, ‘O dönem SHP iktidardaydı, CHP de onların devamı’ diyor. O zamanki SHP yetkilileri de sorgulanmalıdır, ama bununla birlikte RP’nin devamı da AKP’dir. Sivas sanıklarının avukatlarından 8’i AKP’de milletvekili, ikisi eski bakan, 26’sının AKP’de çeşitli görevlerde bulunduğunu biliyoruz. Dava sürecinde aranan insanlar evlendi, ehliyet aldı, askerlik yaptı. Eli kanlı insanlar serbest dolaşmamalı.”
Konuşma üzerine AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Akatlı’ya, “Bu bir insanlık suçudur, "Allahuekber" nidalarıyla yapılsa da insanlık suçudur. Yargılanmamış insanları peşinen suçlu ilan edemeyiz. AKP’yi RP’nin devamı olarak algılamak politik bir okumadır. Mağdurlar bu tip politik okumalar üzerinden bu davanın takipçileri olmamalıdır. Lütfen Sivas katliamını şeriatçı kalkışma olarak adlandırmayın” dedi. Bu değerlendirme üzerine Akatlı, “Bence siz de kendi adınıza bu kadar emin olmamalısınız. Burada birisini savunuyor olmamalısınız. Burada adaletin tecelli ettiğini söyleyebilir misiniz?” dedi. Komisyon Başkanı Naci Bostancı, “Adaletin hiçbir şekilde tecelli etmediği doğru değil. Bir yargılama olmuş ve ceza alanlar var” yanıtını verdi. Fakat komisyon toplantısına asıl damgasını vuran soru AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'tan geldi. Eronat “ Tabii bir katliamın gerekçesi olamaz, ama keşke Aziz Nesin konuşmasaydı da babam ölmeseydi dediniz mi?” ifadelerini içeren sorusu “Terörden Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlallerini Araştırma Komisyonu” toplantısına ve akabinde Türkiye gündemine damgasını vurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Ali Nesin'den AKP'li Vekile Mektup: 'Sessiz Kalamadım'

Ali Nesin'den AKP'li Vekile Mektup: 'Sessiz Kalamadım'

TBMM Terörden Kaynaklanan Yaşam Hakkı İhlallerini Araştırma Komisyonu’nda, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın Zeynep Altıok Akatlı’ya yönelttiği “ Tabii bir katliamın gerekçesi olamaz, ama keşke Aziz Nesin konuşmasaydı da babam ölmeseydi dediniz mi?” sorusuna Ali Nesin’den bir cevap geldi. Oya Eronat’ın komisyonda sorduğu soruya istinaden bir mektup kaleme alan Nesin, “Zeynep kardeşime sorduğunuz münasebetsiz soru karşısında sessiz kalamadım. Eğer Aziz Nesin hayatta olsaydı elbette gereken cevabı en keskin ve en etkili biçimde verirdi" dedi. İşte Ali Nesin’in Eronat’a yazdığı mektup:
" Sayın Oya Eronat,
Aziz Nesin'in konuşmasını okuduğunuzu sanmıyorum. Tashih edilmemiş metinhttp://www.nesinvakfi.org/aziznesinsivas_konusmasi.htmlsayfasındadır. Tahrik edici tek bir cümle yoktur.
Olsa bile, sordugunuz soru, İnsan Hakları Komisyonu'nun bir üyesi tarafından yöneltilecek bir soru değildir. Sizin o komisyondaki göreviniz insan hakları ihlallerinin faillerini bulmaktır. Siz Sivas faillerinin avukatı değilsiniz ki tahrik konusuyla ilgilenesiniz.
Ayrıca, babası yanarak ölmüş bir kızın duygularıyla oynayarak kendisinden siyasi emellerinize alet edeceğiniz bir cevap ummak, Meclis'in, dolayısıyla milletin size verdiği görevi kötüye kullanmak demektir. O komisyon üyeliği bu amaca hizmet için size verilmemiştir.
Sayın Oya Eronat,
Sivas olaylarının faillerinin Aziz Nesin'in konuşmasını dinlediklerini mi sanıyorsunuz? Gerçekten olayların tahrikten mi kaynaklandığına inanıyorsunuz? Konuşma halka açık değildi, kapalı bir salonda ve davetlilere verilmiştir. Sivas olayının failleri de tahmin edersiniz ki konuşmaya davet edilmemişlerdi.
Sayın Oya Eronat,
Bildiğim kadarıyla Cumhuriyet tarihi boyunca ve hatta Osmanlı İmparatorluğu zamanında bile, topraklarımızda bir güç tarafından organize edilmemiş bir ayaklanma ya da linç girişimi olmamıştır. Sivas kıyımını fiilen gerçekleştirenler hiç kuşku yok ki şeriat isteyen cahil ve zavallı bir güruhtu. Onlara düşman olmayı kendime yakıştıramam. Onlardan hesap sormak da benim işim değil.
Ancak bu korkunç katliamı planlayanlardan ve tasarlayanlardan hesap sormak hepimizin görevidir, en başta da o komisyonda bulunduğunuza göre sizin görevinizdir!
Bu mektubumun sonunda olaylardan iki gün önce, dolayısıyla Aziz Nesin'in konuşmasından da önce Sivas'ta dağıtılan bir metin okuyacaksınız.
Bu metin belli ki neyi nasıl ifade edeceğini çok iyi bilen ve hesaplayan biri tarafindan dikkatle kaleme alınmıştır. Alelade bir metin değildir.
Bu metni kim kaleme almıştır? Görevinizi anımsattığım için beni bağışlayın. Zeynep kardeşime sorduğunuz münasebetsiz sorunuz karşısında sessiz kalamadım."
Saygılarımla
Ali Nesin
Sivas Katliamı’nda iki gün evvel dağıtılan bildiriyi ve Azi...

Haberin Tamamı İçin:

'Keşke Nesin Konuşmasaydı da Babam Ölmeseydi Dediniz Mi?'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİdamMehmet MetinerTürkiye Büyük Millet Meclisikalkışmaolay
Görüş Bildir