Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ali İsmail Korkmaz Cinayetinde Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

 > -

Ali İsmail Kormaz Cinayetinin Görüntüleri Ortaya Çıktı

Ali İsmail Kormaz Cinayetinin Görüntüleri Ortaya Çıktı

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın darp edildiği görüntüler...

T24

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında vücuduna aldığı darbeler sonucu yaralanan ve beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz 'ı dövülme görüntüleri ortaya çıktı.

İsmail Saymaz 'ın radikal.com.tr'de yer alan habere göre, lkin kayıp olduğu iddia edilen ve daha sonra geri getirilen görüntülerde, koşarak sokağa giren Ali İsmail Korkmaz’ın fırın sahibi ve arkadaşları tarafından durdurulup tekmelerle dövüldüğü görülüyor. Korkmaz’ın bir süre kaldırımda oturur halde oturduğu, daha sonra yanına gelen polis Mevlüt Saldoğan’ın gencin başına gelecek biçimde üç kez tekme attığı anlaşılıyor. Sanıklar dövdükleri kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia ederken, tutuklanan beş kişiden Ebubekir Harlar ifadesinde, “Biz devletin polisine yardım etmek istemiştik” diyor.

Korkmaz, 2 Haziran’da Yunus Emre Caddesi’ndeki gösteriden kaçarak Sanayi Sokak’a girmiş; iddiaya göre, polisler ve sivil bir grup tarafından dövülmüş, kaldırıldığı hastanede 10 Temmuz’da hayata veda etmişti. Soruşturma sürecinde, Sanayi Sokak’a bakan üç kameranın da görüntülerinin “kayıp” olduğu anlaşılmıştı. Jandarma Kriminal Dairesi tarafından yapılan incelemede, Harman Ekmek Fırını’na ait görüntülerin iki kez silindiği saptanmış ve görüntüler geri getirilmişti. Görüntülerin, fırıncı İsmail Koyuncu tarafından silindiği anlaşılmıştı. Görüntüler açıldığında, İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile polis Mevlüt Saldoğan’ın Korkmaz’ı dövenlerden olduğu saptanmıştı. Bunun üzerine beş sanık “kasten adam öldürme” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Polis Saldoğan, savcılık ifadesinde, darp edilen gencin Korkmaz değil, bir başkası olduğunu ileri sürdü. Darp ettikleri gencin kendilerine taş attığını savunan Saldoğan, son tekmeyi kendisinin vurduğunu belirterek, şöyle dedi: “Olay günü 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemleri nedeniyle sözlü talimat üzerine ilimiz Yunus Emre Caddesi sağ kısmında çevik kuvvet güçlerinin arkasında beklerken zaman zaman eylemcilerle çevik kuvvet karşı karşıya geldi. Biz gerektiğinde yardımcı oluyorduk. Eylemcilerin ara sokaklara girdiği sırada müdahalede bulunmadık. Şu an görüntülerde Harman Ekmek Fırınına ait 23.47.40 saniyede görülen ve kriminalden elde edilen fotoğraflar bana ait olabilir. Olay günü üzerimde nasıl bir kıyafet olduğunu hatırlamıyorum. Kamera kayıtlarında görülen ve sivil şahısların yakaladığı kişi, ara sokaklardan eski otogarın bulunduğu Beşik Otel’in oralarda bize doğru taş atıyordu. Bu şahsın üzerinde, yanlış hatırlamıyorsam, füme renginde, bol olacak şekilde bir giysi vardı. Başkaca üzerindeki kıyafetleri ve yaşı ve eşkali konusunda bir şey hatırlamıyorum. Burada bulunan şahıslar o şahsı yakaladılar. Kaldırımın oraya vurarak düşürdüler. En az dört kişi bu şahsı yakalayıp fırınının karşısında bulunan kaldırıma tekme ve yumru vurmak suretiyle yere düşürdüler. Çocuk kaldırımın kenarına düştükten sonra ben oraya doğru geldim. Şahısları ayırdım ve uzaklaştım. Bir süre sonra yerde yatan şahıs bize hitaben ‘Hepiniz o. çocuğunuz’ dedi. Tekrar tekrar sövme eylemini sürdürünce ben de kendisinin karın bölgesine doğru tekme attım. Kalkıp gitmesini söyledim. Akabinde şahıs olay yerini terk etti. İlk etapta şahsı yakalayıp döven ve yere yatıran şahısları hatırlamıyorum. Ancak en az dört kişiydiler. Dövülen kişinin eşkalini ve giysisini hatırlamıyorum. Şahsı olay yerinden uzaklaşması için kovaladığımda şahsın üzerinde basında çıktığı gibi kırmızı bir mont olmadığını söyleyebilirim. Karanlıkta da aydınlıkta da gördüğüm gibi kırmızı mont yoktu. Kırmızı renk dikkat çekici olduğu için böyle bir renk olsa hatırlardık.”

Sivil sanıklardan Ebubekir Harlar da görüntülerdeki eli sopalılar için, “Bildiğim kadarıyla sivil giyimli polis memurlarıydı” dedi. Normalde fırının o saate kadar açık olmayacağını anlatan Harlar, “Gezi Parkı eylemcileri fırına zarar vermesin, yağma yapmasın diye bekliyorlardı. Polisler ise eylemcileri yakalamak üzere orada bekliyorlardı. Hatta oradan geçen bir kısım erkek şahıslar, polis üzerine doğru gelince, esnaf olduklarını söylediler ve polisler onları bıraktılar” dedi. Saat 23.57’de, Korkmaz olduğu anlaşılan bir gencin sokağa doğru koşarak girdiğini ifade eden Harlar, şöyle devam etti: “Bir polis ‘Geleni yakalayın’ diye bağırdı. Birinin fırının sahibi olduğunu düşündüğüm, diğer ikisi ise fırında gördüğüm kişiler şahsa hamle yaptı. Ben de koşarak gelen şahsın ayağına çelme takarak yere düşürdüm ancak vurmadım. Ben sadece devletin polisine yardım edeyim diye hamle yaptım. Fırındaki üç kişi elleri ve ayaklarıyla vurdular. Bunun üzerine erkek şahıs bir süre yerde yattı. Hızlı adımlarla yerde yatmakta olan şahsa doğru yürüyen ve üç dört tekmeyle şahsın başına vuran kişi, bize ‘Yakalayın’ diyen sivil giyimli polisti. Polis tekme atarken ‘Kimmiş o... ç..., şimdi söyle’ diye bağırıyordu. Polis öldürücü nitelikteki tekmeleri vurduktan sonra yerde yatan şahıs ayağa kalkarak kaçtı.”

Bu arada, 5 Ağustos’ta tutuklanan fırındaki üç sivilden biri olan Muhammet Vatansever’in de, sorgusunda, “tamamen polise yardımcı” olmak için Korkmaz’a çelme takıp düşürdüklerini, kendisinin bir tekme attığını, sonra polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın gelip vurduğunu anlattı. Vatansever, “Polis olduğunu düşündüğüm şahsın elinde 40-50 santimetrelik bir cisim vardı. Bu cismi kullanıp kullanmadığını hatırlamıyorum. Ancak ayaklarıyla vurduğunu hatırlıyorum” diye konuştu. Fırıncı İsmail Koyuncu ve özel güvenlik görevlisi olan kuzeni Ramazan Koyuncuda “Biz polislere yardımcı olmak kastıyla yapmıştık” diye savunma yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Ali İsmail Kormaz Cinayetinde Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

Ali İsmail Kormaz Cinayetinde Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

Gezi eylemine katılan Ali İsmail Korkmaz'ın acımasızca dövüldüğünü gösteren 2 yeni görüntü çıktı. Görüntülerden ilkinde Ali'yi dövenlerin arasında aralarında polislerin de olduğu siviller açıkça görülüyor. Yaklaşık bir saatlik diğer görüntüde ise coplu polisler ve sopalı siviller yan yana görülüyor. Kayıtlar ortaya çıkmadan önce Eskişehir Valisi ''Arkadaşları dövüp suçu polisin üzerine atmak istemiş olabilirler'' demişti. Bu konuda görüşünü sormak için 2 kez aradığımız Vali Güngör Azim Tuna geri dönüş yapmadı.

Gezi eylemine katılan 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran gecesi Eskişehir’de bir grubun saldırısına uğradı. 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz’da hayatını kaybetti. Dövüldüğü sokaktaki kamera kayıtlarında, Ali İsmail’in dövüldüğü anlar silinmişti. Kamuoyu, haftalarca bu görüntülerin akıbetini tartıştı.

Kayıtların silindiği adres olarak gözler Emniyet’e çevrildi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları ise vicdanları sızlattı :“Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar.” Jandarma Kriminal Dairesi, kayıtları incelemeye aldı. Ali İsmail’in linç görüntüleri kurtarıldı ve dehşet saniyeleri tüm çıplaklığıyla dün ortaya çıktı. Ali İsmail’in katilleri, aralarında polisin de bulunduğu bir grup sivildi.

Ali İsmail Korkmaz nasıl öldürüldü

Adım adım cinayet

Gezi eylemine katılan Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz (19), Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde gaz maskeli polisler tarafından kovalandı. Sanayi Sokak’a girdiğinde bir grubun saldırısına uğradı, sopa ve tekmelerle dövüldü.

Arkadaşlarıyla birlikte Anadolu Üniversitesi içindeki Mavi Hastanesi’ne gitti. Beyin tomografisi çekilemediği için gönderildiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “Bir şeyin yok” dendi. Evine döndü. Arkadaşlarına, aralarında polislerin de olduğu beş altı kişi tarafından dövüldüğünü söyledi, uyudu.

İfade vermek için karakola gitti. Polislerin sorularına bulanık cevaplar veriyordu. Hastaneye sevk edildi. Beyin kanaması geçiriyordu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi’nde beyin ameliyatı oldu. Yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak uyutuldu.

Ali İsmail, hastanedeki 38’inci gününde hayatını kaybetti. 2 kilometrelik bir kortejle memleketi Hatay’a uğurlandı.

Cenazesi, Hatay’ın Ekinciler Beldesi’ndeki evine getirildi. On binlerin katıldığı törenle toprağa verildi.

GÖRÜNTÜ KAYITLARI SİLİNDİ

Ali İsmail hastanedeyken basın, sokaktaki işyerlerinin güvenlik kameralarının peşine düştü. Eskişehir Emniyeti, topladığı görüntü kayıtlarında, dövülme anlarının olmadığını söyledi. Sokaktaki otelin kamera kayıtlarındaki 24 dakika da silinmişti. Otel sahibi, “Göstericiler sokağa girince otelin elektrik şalterini kapattığım için” dedi.

LİNÇ ANLARI ORTAYA ÇIKITI

Kamera kayıtlarını incelemeye alan Jandarma Kriminal Dairesi, Ali İsmail’in silinen görüntülerini kurtardı. Saldırı, bütün çıplaklığıyla gözler önündeydi: Sokaktaki fırının sahibi İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar, Ali İsmail’i tekme ve sopalarla 68 saniye boyunca dövüyor. Polis memuru Mevlüt Saldoğan, kaldırıma oturan Ali İsmail’in kafasını üç kez tekmeliyor. Ali İsmail, sendeleyerek ayağa kalkıp uzaklaşıyor. Dayak atanların içinde Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polis memuru Y.A.’nın da olduğu iddia ediliyor.

ESKİŞEHİR VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA: ARKADAŞLARI YAPMIŞTIR

İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili Eskişehir Valisi’nin yaptığı yorum büyük tepki topladı. Vali, CNN Türk’teki canlı yayında darp olayını polisin yapmadığını söyledi. “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” dedi.

Vali Tuna, Radikal gazetesine verdiği röportajda, “Polis karışmadı diye düşünüyoruz ama münferit bir şey olduysa, bilemediğimiz, görüntüler izlendikten sonra ortaya çıkar. Polislerin böyle bir şey yapması söz konusu olamaz. Öyle bir görüntü ortaya çıkarsa, gereği yerine getirilir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirGezi ParkıHatayPolisolay
Görüş Bildir