G20'de En Sık Sorulan Soru: Babacan Nerede?

 > -
Abone ol

Antalya'da dün sona eren G20 Liderler Zirvesi’nde kulislerde yeni kabinenin şifreleri de en çok konuşulanlar arasındaydı. Bugünlerde açıklanması beklenen yeni Bakanlar Kurulu’nda ekonominin kime emanet edileceği uzun süredir tartışılıyor. Zirve'de, özellikle ekonomi yönetiminden kimlerin ön planda olacağı merak ediliyordu.

Fotoğraflar: AA

Business 20 (B20) ve Think 20 (T20) gibi yan etkinlikleriyle birlikte dört gün süren zirve boyunca en dikkat çeken konulardan biri şüphesiz eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın yokluğuydu. 

Hürriyet'ten Merve Erdil ve Hülya Güler'in aktardığı kulis haberine göre B20’de işadamları kendi aralarında “Ali Babacan neden yok” yorumları yaparken, yurtdışından gelen iş dünyası temsilcileri ve siyasiler de zaman zaman Türk katılımcılara Babacan’ın neden ortada gözükmediğini sordu. Ali Babacan, B20 toplantılarında hiç yer almadı. B20 etkinliklerinde aktif olan isim ise Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dı.

Yeni isim Cevdet Yılmaz mı?

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Babacan’ın B20’deki yokluğu iki ayrı yoruma neden oldu. Bir kesime göre bakanlığı ve tüm görevlerini Cevdet Yılmaz’a devrettiği için zirveye katılmaması normaldi. Katılsaydı ilgili bakanlığı devrettiği Cevdet Yılmaz’a nezaketsizlik ettiği izlenimi doğacaktı.

Diğer kesime göre ortada bir davet edilmeme durumu vardı. Aslında Babacan’ın Antalya’daki zirvede aktif olarak yer almayacağı 8 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, G20 açılım gruplarının temsilcilerini ağırlamasıyla kesinleşmişti. Türkiye’nin ev sahipliği boyunca sözkonusu temsilcilerin sürekli irtibatta olduğu Babacan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki davette yoktu. Ama Babacan’ın yeni kabinedeki rolünün sorgulanmasına neden olan görüşme yine Antalya’da gerçekleşti.

Babacan, Erdoğan ve Obama görüşmesinde de yoktu

Erdoğan-Obama görüşmesine yeni kabinede isimleri bakan adayı olarak geçen Binali Yıldırım ve Berat Albayrak katılırken Babacan yine yoktu. Kulisler yeniden hareketlendi. 

Ayrıca görüşmeye, ekonomi yönetiminden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek da katıldı. Sosyal medyada “Albayrak ekonominin yeni patronu mu oluyor” yorumları ağırlık kazandı. 

Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ekonomi kabinesinden katılan isim Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun oldu. Nitekim Türkiye ve Rusya arasında enerji başlığında halen Türk Akımı ve doğalgaz indirimi gibi uzlaşı bekleyen maddeler var. Erdoğan ve Putin’in, heyetlerarası görüşmede Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının 15 Aralık’ta Rusya’da yapılması konusunda teyitleştikleri öğrenildi.

Davutoğlu'un verdiği resepsiyonda yer aldı

Babacan'ın haftasonu Antalya’da düzenlenen G20 zirvesi sırasında sadece Başbakan Davutoğlu’nun verdiği resepsiyonda yer alması, başta B20 toplantıları olmak üzere bugüne kadar görev aldığı hiçbir etkinlikte bulunmaması kulislerde bir senaryonun daha konuşulmasına neden oldu. Davutoğlu’nun Babacan’a seçimlerden önce ekonominin patronluğu sözünü verdiği artık bir sır değil.

Babacan yeniden Dışişleri’ne mi?

Ancak Erdoğan’ın bu duruma mesafeli durması, yakında açıklanacak kabinede ‘Babacan’a yeni bir rol’ senaryolarına da neden oluyor. Bu senaryolardan en ilginci bürokrasi koridorlarından gelen Ali Babacan’ın yeniden Dışişleri Bakanlığı’na kaydırılabileceği yönündeki kulis. 

AK Parti hükümetlerinin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Babacan, bir süre Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenirken, 2009’dan itibaren yeniden ekonomi yönetimine kayarak, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak hükümetlerde görev yaptı. Babacan’ın yeniden Dışişleri Bakanı görevine gelmesi, şüphesiz piyasalar açısından sürpriz bir gelişme olur.

Merve Erdil, Hülya Güler - Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir