Alevilik İslam Öncesinde Var Mıydı?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Alevilik İslam Öncesinde Var Mıydı?

Alevilik İslam Öncesinde Var Mıydı?

Zamanın Döngüsü Dersim adlı eserinde Dersim'i (Tunceli) inceleyen Turabi Saltık, mezar kültürü, ölü gömme törenleri, üretim ilişkileri, Dersim'de yer alan ocaklar, cem geleneği, Dersim Ermenileri ve sürgünleri anlatmakta. Saltık, "Dersim insanın yaşam, inanç, felsefe biçimi; olayları algılama, kavrama biçimi olan Alevilik, İslamiyet'ten çok öncedir" diyor.

Turabi Saltık'ın Fam yayınlarından çıkan Zamanın Döngüsünde Dersim adlı çalışmada, Dersim (Tunceli) bölgesi eskiçağ döneminden yakın döneme kadar incelenmekte.

Bir tarih anlatısı içinde Dersim'de yaşayan ve hüküm süren halkları, bu halkların bıraktığı kültür mirasını, dilini, inancını, toplumsal yaşamını sağlayan gelenek ve göreneklerini, ekonomisini, ticaretini anlatan yazar, kitabında yer verdiği düşüncelerini güçlendirmek için yakın dönem tanıklıklarına da yer vermekte.

Turabi Saltık, bu çalışması ile yok edilmeye ve unutturulma çabalarına karşı, sazıyla sözüyle kuşaktan kuşağa aktarılarak bugüne gelen Dersim'in inancı, dili, kültürü, gelenek ve görenekleri ile tarihini yazılı hale getirmiş.

Kitapta Eski çağ Dersim tarihi, mezar kültürü, ölü gömme törenleri, üretim ilişkileri, DersimDersim Ermenileri, Sürgünler geniş bir şekilde anlatılmakta.

Dersim'deki Xızır inancına değinen Saltık'a göre Xızır, Musa'nın musahibi onun da yoldaşı... Dersim inancında büyük bir yere sahip olan Xızır'ı Dersimliler Nebi, Şah-ı Merdan olarak bilirler... Dersimlilerin inancında elle tutulmayan, gözle görülmeyen bu evliya, "değişik donda" görünen ölümsüz bir kurtarıcı; yardıma koşan, sıkıntılara yol gösteren en büyük mürşit...

Dersimlilelirin inancı olan Raa Haq, antik çağ Dersim klan toplumu inanç dizgelerine dayanan Dersim'in en eski bir kültürel geleneği...

Kitapta, Dersim Aleviliği/Kızılbaşlığının, Anadolu Aleviliğinden farkları olarak inanç, felsefe, yaşam ve etnik boyutu olmak üzere 4 farklılık gösterilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tunceli
Görüş Bildir