Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alevi Devleti Yolda

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Alevi devleti yolda

Alevi devleti yolda

Esed’in eski yardımcısı ve birçok uzman, Suriye’nin batısında bir Alevi devleti kurulacağını iddia ediyor.

Suriye’de 16 aydır süren ayaklanmaların sonucu olarak giderek su yüzüne çıkan mezhepsel çatışmaların Aleviler ile Sünnilerin artık birarada yaşayabilmesini gün geçtikçe zora soktuğu görüşü güçleniyor. Birçok uzman, Beşşar Esed iktidarına sadık olmayı sürdüren Alevilerin ülkenin batısında Hatay sınırından Şam’ın kuzeyi arasında, Lazkiye ve Tartus kentlerinin bulunduğu Akdeniz kıyılarını da kapsayan bir bölgede kendi devletlerini kurabilecekleri konusunda birleşiyor. Şimdilerde Paris’te sürgünde yaşayan Esed’in eski yardımcısı Abdülhalim Haddam İspanyol El Pais gazetesine konuştu: “Bir Alevi devletin kurulması neredeyse kaçınılmaz hale geldi. Başta füzeler olmak üzere tüm stratejik silahlar ülkenin kuzeybatısına taşınıyor.”

ABD’deki Boston College’da öğretim görevlisi olan Lübnan asıllı Franck Salameh ise Hule benzeri katliamların Alevi bir devlete zemin hazırlamayı amaçladığı kanısında. The National Interest dergisinde yayımlanan makalesinde Salameh “Cinayetler, cinsel saldırılar, işkenceler, belirli mahalleleri hedef alan bombardımanlar ve bunların beraberinde getirdiği göçler, tehcirler ve nüfus hareketlilikleri yeni sınırların çizilme sürecinin bir parçası” diye yazdı.

Kürdistan gibi bir yapı

Le Monde gazetesinde Suriye ile ilgili bir seyir defteri tutan, emekli Fransız diplomat Ignace Leverrier ise başkent Şam’da mezhepsel ayrılığın ciddi boyutlara ulaştığını şöyle anlatıyor: “Çoğu Alevi işadamı, örneğin dişçiler veya avukatlar, diğer mezheplerden müşteri alamıyorlar. Bu da onların mezhep olarak içlerine kapanmalarına yol açıyor. Bu nedenle kendi bölgelerine geri dönen çok sayıda Alevi var.” Leverrier söz konusu Alevi devletinin Kuzey Irak’taki Kürdistan’a benzer bir yapıda olabileceğini belirterek, Rusya’nın da stratejik nedenlerden dolayı buna destek verebileceğini savunuyor.

Esed kaçtı diyorlar

Suriye’de muhaliflerle Suriye ordusu arasındaki çatışmaların Şam’ın merkezini çevreleyen mahallelere yayılmasıyla, Twitter üzerinde aktivistler arasında da birçok rivayet dolaşmaya başladı. Bazı aktivistler Suriye lideri Beşşar Esed’in ailesiyle birlikte Şam’ı terk ettiği ve Alevi bölgelerinde bulunduğunu yazdı. Bu söylenti henüz doğrulanmış değil. Ancak aynı zamanda Esed ailesinin Alevi çoğunluğun yaşadığı liman kenti Lazkiye’de bir yazlıkları olduğu biliniyor.

ALEVİLER BATIYA...

Suriye’deki Alevi nüfus, Hatay’ın güneyinden Şam ve Lübnan sınırını çevreleyen bir hattın batısında yaşıyor. Çatışmaların yoğunlaştığı Hama ve Humus kentleri aynı zamanda mezhepsel bir sınırın geçtiği son derece hassas bir bölgenin üzerinde. Hıristiyanlar çoğunluklu olarak Alevilerin yaşadığı batı bölgelerinde, Dürzi nüfusun çoğunluğu ise ülkenin güneyinde ikâmet ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Şam düşerse Alevi devleti kuracak!

Şam düşerse Alevi devleti kuracak!

Suriyeli eski Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam, “Esad füzeleri ve stratejik silahlarını bu bölgeye kaydırıyor. Burada yeni bir devlet kurulması kesin.” dedi.

Suriye’de hafta sonu yaklaşık 200 kişinin katledilmesi ve çatışmaların başkent Şam’a ulaşması, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceği hakkında soru işaretlerini artırırken, ülkenin bölüneceği söylentileri de arttı çıktı.

Esad yönetiminin Şam’ın düşmesi halinde Akdeniz kıyısından Ensariye Dağları’na kadar uzanan, Lazkiye ve Tartus kentlerini de içine alan, Alevi nüfusun çoğunlukta olduğu bölgede bir Alevi devleti kuracağı iddiaları, daha önce de gündeme gelmişti.

Fakat Beşar Esad’ın babası ve selefi Hafız Esad’a 21 yıl süreyle başkan yardımcılığı yapan, o ölünce de Beşar Esad seçilene kadar vekâleten Cumhurbaşkanı olan Abdülhalim Haddam, ortaya yeni bir iddia attı.

Beşar Esad ile arası açıldıktan sonra 2005’te Paris’e sürgüne gönderilen Haddam, İspanyol El Pais gazetesine yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin füzelerini ve stratejik silahlarını, bu bölgeye naklettiğini iddia etti.

“Yakın bir gelecekte Alevi devleti kurulması kesin” diyen Haddam, rejimin isyancılarla savaşmak için tankları ve ağır makineli tüfekleri ise şimdilik bu bölgeye taşımadığını öne sürdü.

ALEVİLER TOPLANIYOR

Amerikan istihbarat kaynakları da geçen hafta Esad yönetiminin elindeki kimyasal silahları depolardan çıkarıp bilinmeyen bir bölgeye naklettiğini öne sürmüştü.

Bu hamlenin amacı anlaşılamazken, “Esad’ın ya isyancılara karşı kimyasal silah kullanmaya hazırlandığı ya da bu silahları daha güvenli bir bölgeye gönderdiği” ihtimalleri dile getirilmişti.

Bir dönem Şam’da da görev alan Fransız diplomat Ignace Leverrier ise “Esad ailesinin adının karıştığı cinayetler, Aleviler üzerinde de baskı yaratıyor ve toplumda bölünme oluşturuyor. Ordunun, istihbaratın ve Esad’ın milis gücü Şabihaların çoğunluğu Alevi. Ölenlerin çoğu ise Sünni. Birçok Alevi avukat, dişçi, çalışan, müşterilerini kaybetmeye başladı. Ülkenin güneybatısındaki bölgelerine dönüyorlar.” dedi.

Bu iddiaların akla yatkın olduğunu savunan ABD’de yayınlanan Middle East Quarterly dergisinin editörü Gary Gambill de “Esad’ın Şam için kanının son damlasına kadar savaşacağını sanmıyorum. Şam’ı kurtaramayacağını anladığı gün, Alevi bölgesine gidecektir. Esad’ın elinde çok kan var ve kendisine ne kadar güvence verilirse verilsin rejim değişikliğinden sonra Suriye’de huzur içinde yaşayamaz.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAmerika Birleşik DevletleriBeşer EsadDiyetHatayIrakLübnanRusyaSuriyeTwitterhumus
Görüş Bildir