Alev Alatlı: 'Türkiye'deki Değişimin Rönesans Olduğunun Görülmesi Lazım'

 > 
103PAYLAŞIM

Totaliter bir rejimin korku, propaganda ve beyin yıkamayla halkın hayatını manipüle etmesini anlatan ‘1984’ romanının yazarı George Orwell’in bugün yaşasa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayakta alkışlayacağını öne süren yazar Alev Alatlı şimdi de Türkiye’nin rönenans dönemini yaşadığını savundu.

Beni En İyi Erdoğan Anladı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde edebiyat alanında ödül alan Alatlı, teşekkür konuşmasında Erdoğan’a methiyeler düzerken, Gezi eylemlerine laf çarpmaktan da geri durmamıştı.

Alatlı, “Bugün George Orwell olsa sizi ayakta alkışlardı. O yetmez Daniel Defoe de kalkar o da alkışlardı. Sizin sahici dostlarınız sanatçılar ve edebiyatçılar arasındandır” demişti.

CNN Türk’te Şirin Payzın’ın konuğu olan Alatlı, tartışma yaratan bu ifadenin arkasında olduğunu söylerken, konuşmasında Erdoğan’a hem övgü hem de uyarı olduğunu, bunu da en iyi Erdoğan’ın anladığını ifade etti.

“Yıllardır Türkiye’yi yöneten Erdoğan’ın gözünü, yüzde 52 oy aldı diye oymaya çalışmak, aşağılık bir şeydir” diyen Alatlı, Erdoğan’ı Türkiye’nin bağımsızlığı için bir şans olarak gördüğünü kaydetti.

Türkiye’nin yaşadığı değişimin bir ‘rönenans’ olduğunu savunan Alatlı, “Dini kodları yerleştirmek bugünün çılgın dünyasında belki de devrimciliktir” diye konuştu.

  • Diken
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir