ALES Giriş Belgeleri İnternette

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ales Giriş Belgeleri İnternette

Ales Giriş Belgeleri İnternette

ÖSYM, 11 Kasım Pazar günü yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi giriş belgelerini yayınladı. Adaylar, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile http://ais.osym.gov.tr internet adresinden belgelerini edinebilirler.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Sınava giriş belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecek.

Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorunda. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalı. Sınava giriş belgesinin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunan adayın sınavı geçersiz sayılacak. Giriş belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacak.

Sınava giriş belgelerinin dışında adayların fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurması gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olması gerekiyor, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. kimlik numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalı. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak, sınava alınsa bile geçersiz sayılacak.

İstanbul’daki adaylara uyarı

ÖSYM, yaptığı açıklamada aynı gün İstanbul’da yapılacak Avrasya Maratonu nedeniyle adaylara uyarıda bulundu. Adayların ulaşım durumunu gözönünde bulundurması gerektiğini hatırlatan ÖSYM, “İstanbul’da sınava girecek adayların, sınav binalarına zamanında ulaşmalarında, 11 Kasım Pazar günü yapılacak Avrasya Maratonu nedeniyle şehir içinde yapılacak ulaşım durumunu, güzergah değişikliklerini ve trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurmaları yararlarına olacak” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziSiyah Beyaz
Görüş Bildir