Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alerjik Çocuklara Havuz Uyarısı...

9PAYLAŞIM

Alerjik Çocuklara Havuz Uyarısı...

“Klor duyarlılığı olan çocukların havuzda 45 dakikadan fazla kalmaması, çıktıktan sonra da yüzünü ve gözünü bol suyla yıkaması gerekiyor”

Çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr.  İlknur Bostancı, bayram tatilinde havuzlara akın edecek çocuklardan astımı ya da  bazı uyaranlara karşı alerjisi olanların dikkat etmesi gereken kurallar olduğunu  belirterek, “Klor duyarlılığı olan çocukların havuzda 45 dakikadan fazla  kalmaması, çıktıktan sonra da yüzünü ve gözünü bol suyla yıkaması gerekiyor”  dedi.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları eğitim ve  Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Bostancı,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailelerin astımı olan çocuklarına karşı aşırı  koruyucu davrandığını, kışın banyo, yazın ise hareket kısıtlılığı getirdiğini  söyledi.

Hareketsizliğin obeziteye yol açtığını, obezitenin ise astımlı  çocuklar için istenmeyen bir durum olduğunu dile getiren Bostancı, şunları kaydetti: “Akciğer kapasitesini artırdığı için nefes kontrolünü zorlaştıranlar  hariç tüm sporları, özellikle de yüzmeyi öneriyoruz. Çünkü yüzme bütün vücut  kaslarını aynı anda çalıştırıyor. Bununla birlikte astımı ya da alerjisi olan  çocukların doktorlarının uyarılarını dikkate almalarını, ilaçlarını yanlarından  eksik etmemelerini öneriyoruz. Ter ve idrar gibi vücut sıvıları havuzdaki klor  bileşenleriyle birleşince daha zararlı hale geliyor. Bu nedenle havuza, vücuttaki  terin temizlenmesi için duş almadan girilmemesi gerekiyor. Ayrıca idrarla  kirlenmiş olmamasına da dikkat edilmeli. Klor duyarlılığı olan çocukların havuzda  45 dakikadan fazla kalmaması, çıktıktan sonra da yüzünü ve gözünü bol suyla  yıkaması gerekiyor. Bone, sadece havuza özel mayo ve yüzme gözlüğü  kullanmalarında da büyük yarar var.”

Bazı çocuklarda egzersizin tetiklediği astım görülebildiğini ifade  eden Bostancı, bu çocuklarda hareket sırasında, koşarken, oynarken ya da kahkaha  atarken nefes daralması veya hırıltı ortaya çıktığını söyledi.

Özellikle yaşadıkları sıkıntıyı dile getiremeyen ve bu tür işaretler  görülen 5 yaşından küçükler için ailelerin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan  Bostancı, “Aileler bu tür belirtiler yaşayan çocuklarını ‘koşma, hareket etme”  diye uyarır. Oysa bu egzersizin tetiklediği astım olabilir. Bu belirtilere karşı  aileler uyanık olmalıdır” diye konuştu.

“Soğuk ürtikerine dikkat” 

Çok aç ya da tok karnına havuza girilmemesini öneren Prof. Dr.  Bostancı, ailelerin daha önce fark edilemeyebilen “soğuk ürtikeri”ne karşı  dikkatli olmalarını istedi.

Bostancı, vücudun bazen soğuğa aşırı cevap verdiğini, halk arasında  buna “kurdeşen” denildiğini anlatarak, “Vücut birden soğuk suyla temas edince  kızarıklık ve kaşıntıyla ortaya çıkar, aileler bunu önceden fark edemeyebilir. Bu  nedenle aileler çocuklarını iyi izlemeli, böyle bir durum varsa çocukların soğuk  suya birden dalmaları önlenmelidir. Suya önce ayaklar, daha sonra da vücudun  tamamı sokulmalıdır” dedi.

“Sıcak havuzlarda küf olabilir” 

Bazı çocuklarda özellikle sıcak su havuzlarındaki küflere karşı alerji  oluşabildiğini aktaran Bostancı, “Bu küfler gözle görülmeyebilir ancak çocuklarda  hapşırma ve göz kızarmasına yol açabilir. Bu tür küflere karşı da dikkatli  olunmalıdır” uyarısında bulundu.

“Ber yaşından önce güneş yağı kullanılmamalı” 

Güneş çarpması ve alerjisine karşı da önlem alınması gerektiğini  bildiren Bostancı, yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmasını önerdi. Bostancı,  “Güneş kremi dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli ve 2 saatte bir  tekrarlanmalıdır” bilgisini verdi.

Bir yaşından küçük çocuklar için güneş kreminin uygun olmadığına  işaret eden Bostancı, bu çocukların şapka ve şemsiye gibi önlemlerle güneşten  korunmasının yerinde olacağını söyledi.

Astımlı çocuğa sahip ailelerin, sudan korkmamasını gerektireck durumun bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Bostancı, “Çocuklarımızı spordan özellikle de havuzdan uzak tutmayalım. Gerekli önlemleri alarak yüzmelerinde hiçbir sakınca yoktur” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir