Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aldatma Engellenebilir Mi?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Aldatma Engellenebilir Mi?

Aldatma Engellenebilir Mi?

Yazılarımda peş peşe aldatmayı ele alınca, gelen sorulardan birisi şu oldu: “Hocam aldatma olduktan sonra evliliğin düzelmesi ve bunun unutulması çok zor. Aldatılmadan önce bunu fark edip bunun durdurulma şansı var mı?”

Gerçekten çok güzel bir soru. Ben bunu hiç düşünmemiştim. Ve gerçekten acaba olabilir mi insanlar eşleri onları aldatmadan önce bunu fark edip önlem alabilirler mi? Bu ele alalım istedim. Evet, aldatma engellenebilir . Nasıl mı?

a) Cinsel aldatma bir süreçtir ; genelde birden bire gerçekleşmez ve ne kadar çabuk fark edilirse geri dönüşü o kadar kolay olur.

Cinsel aldatma üç aşamalı bir süreçtir. Birinci aşama Hoşlanma duygusu , ikinci aşama Sevgililik , üçüncü aşama ise Cinselliktir . Uyanık ve mantıklı davranan kişi, henüz hoşlanma aşamasındayken eşinin durumunu fark edip aldatmasını engelleyebilir. Ancak bunu yaparken kıskançlık duygusuyla hareket edip, pire yüzünden yorgan yakmaya varacak tarzda davranmamak gerekir. Örneğin bir erkek, gerek olmadığı halde iş yerindeki kadın çalışma arkadaşlarıyla sık sık yemeğe çıkıyorsa, eşi bu durumdan hoşlanmadığını ona net bir şekilde hissettirmeli ama bunu bir sopa gibi kullanıp evliliği yaşanmaz hale getirecek biçimde de davranmamalıdır. Kadın eşine “Benim bu duruma alışmamı bekleme, zaten alışmama da doğru değil. Evliliğimiz bu durumdan zarar görür. Kendini benim yerime koy ve aynı şeyi ben yapsam, sürekli erkeklerle yemeye çıksam sen bunu nasıl karşılarsın bir düşün” diyerek duruma müdahale etmelidir. Yani eşini düşünmeye empati kurmaya sevk edecek şeyler söylemelidir.

b) Gerektiğinde onu terk edebileceğinizi hissettirin. Uzmanlara göre, karısı güçsüz, sessiz ve her durumda affedici olan erkekler daha çok ihanet ediyorlar. Yani kadın aldatmayı affetmeyeceğini ve böyle bir durumda kocasının gözünün yaşına bakmadan boşanabileceğini belli ederse, erkek kolay kolay ihanete cesaret edemiyor.

c) Annelik rolünü yaparken, eşlik ve kadınlık rollerini azaltmayın.

d) Yakınmaktan vazgeçin. Suçlamaya değil, eşinizi anlamaya çalışın. Hakaret etmeden, küsmeden, kızmadan sorunları çözmeye çalışın. Takdir ettiğinizi hissettirin

e) Tutku kaybolmasın. İlişkinize bakım yapın. Sıradanlaşmasın. İlişkinize heyecan katma konusunda çaba içinde olun.

-Hiç beklemediği an da onu öpün,

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir