Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Albert Einstein ile GELECEĞE NASIL GİDİLİR ?

25PAYLAŞIM

Sizde geleceğe gitmek istemez miydiniz? Hepinizin evet dediğini duyar gibiyim, işte Einstein'ın izafiyet teorisi ile bu mümkün kılınabilir, nasıl mı?

Einstein'nın görelilik kuramına göre 2 madde de bu durumu incelersek;

1. Hareket görelidir.

2. Evrendeki en yüksek ve mutlak hız, ışığın hızıdır.

1. Bizler gündelik yaşamda düşük hızlar dünyasında yaşarız. Einstein, bizi yüksek hızlar dünyasına götürür.

Yüksek hızlar derken öyle saatte 250km yaptım gibi hız boyutu gelmesin aklınıza ışık hızı olarak yüksek hızdan bahsediyoruz, saniyede 300.000km hızı aşacaksınız ki bu teorimiz kanuna dönüşsün.

2. Şimdi ikinci maddemize gelelim evrende ki en yüksek hıza ulaşsak sonuçları ne olurdu sizce?

Hemen kafanızda bir şeyler canlandıysa bingo evet hepsinden biraz olabilir ama Einstein'a göre uzayda zamanın bükülmesi olayıdır yani diyor ki amcamız bu hıza ulaştığınızda ulaştığınız aracın içinde zaman normal zamandan daha yavaş ilerleyecektir. Yaklaşık olarak araçta geçireceğiniz 2 saat dünya saatine göre 24 saate denk olacaktır.

3. Geleceğe nasıl gidilecek sorusunun cevabı bitmeden başka ufuklara yelken açalım mı? Yine evet dediğinizi duyar gibiyim...

Araçta 10 yıl geçirseniz biraz sıkıcı da olsa hoop dünyaya indiğinizde dünya üzerinde 120 yıl geçmiş olacak telefon çağında bile bu kadar hızlı ilerlerken 120 yıl bence şimdilik makul, peki evrenler arası geçiş, diğer galaksiler, ay, güneş derken bu hıza ulaşınca sadece dünya çevresinde mi döneceksiniz Mars yanı başınızda, Venüs hemen az ötede. . .

4. Yıldızlar Arasında

Bu anlatım sizi pek açmadı ve birazda sıkıldıysanız izafiyet teorisi ve uzay zaman bükülmelerini en sade şekilde anlatan bu filmi izlemenizi öneririm, ufkunuzu açacak sizi hayal dünyasına götürecektir.

5. Einstein İkizler Deneyi

Burada da en basite indirgenmiş hali ile izafiyet teorisi animasyon ile işlenmiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir