Albay Temizöz Davasında Bir Tahliye

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Albay Temizöz Davasında Bir Tahliye

Albay Temizöz Davasında Bir Tahliye

Eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, 2 kişiyi öldürmek suçundan yargılanan Tamer Atağ'ın tahliyesine karar verdi.Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar emekli Albay Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Hıdır Altuğ, Fırat Altın ve Adem Yakin hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan Kukel Atağ ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada, Abdulhamit Düdük'ün öldürülmesi olayıyla ilgili İsa Ergin tanık olarak dinlendi.

Mahkeme Başkanı Bekir Soytürk, sanık Cemal Temizöz'ün 7-16 Şubat 1994 tarihleri arasında "TMR Görevbaşı Eğitim ve Tetkik Görevi" kapsamında yurtdışına çıktığına dair evrakın olup olmadığına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan istenen belgelerin mahkemeye gönderildiğini bildirdi.

Soytürk, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen yazıda, 13 yıl öncesine ait istenen belgelerin Bütçe Maliye Şube Müdürlüğü arşivinde bulunamadığı, arşivdeki evrakın belli bir tarihten sonra imha edildiğinin belirtildiğini kaydetti.

Söz alan sanık Cemal Temizöz, dava dosyasında, görevli olarak yurtdışında olduğu dönemde kendisine isnat edilen suçlamaların bulunduğunu iddia etti.

Söz alan diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek, tahliye taleplerini yineledi.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklardan Tamer Atağ'ın tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Tamer Atağ tahliye edildi

Sanık avukatların, tahliyeye ilişkin taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, Ramazan Uykur ve Abdurrahman Akyol'un öldürülmesi eylemlerinden dolayı tutuklu yargılanan sanık Tamer Atağ'ın, "Mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak" tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, ayrıca sanık Temizöz'ün 7-16 Şubat 1994 tarihleri arasında "TMR Görevbaşı Eğitim ve Tetkik Görevi" kapsamında yurtdışına çıktığına dair ödeme emrinin olup olmadığının Sayıştay ve Maliye Bakanlığı'na sorulmasını da kararlaştırdı.

Tutuklu 5 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Bu arada, duruşmanın sabahki oturumu sırasında adliye önünde toplanan İnsan Hakları Derneği üyeleri ve kayıp yakınları, bir süre oturma eylemi yaptı.

İstenen cezalar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK'nın "adam öldürmek", "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın 6, Kukel Atağ'ın ise 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınDiyarbakırKayseritahliye
Görüş Bildir