Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aladağ'daki Faciadan Kurtulan Öğrencilere 'Yalan İfade Baskısı' mı Yapılıyor?

 > 
40PAYLAŞIM

Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği faciadan yaralı olarak kurtulan kız öğrencilere 'Yangın merdiveninin kapısı açıktı' şeklinde ifade vermesi için baskı yapıldığı iddia edildi.

(Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk)

Adana Aladağ'da özel öğrenci yurdunda çıkan ve 10 öğrenci yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ile bir eğitmen olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği, 24 kişinin de yaralandığı faciaya ilişkin, yaralı kurtulan kız öğrencilere ifadeleri için baskı yapıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre yaralı kurtulan kızına 'kaymakamlıkta çalışan görevli' Y.D. ve avukatının baskı yaptığını anlatan öğrenci velisi M.K, kızlarını yurda vermek istemeyen 23 ailenin kaymakamlıkta çalışan Y.D. tarafından ikna edildiğini de söyledi.

Yangında kurtulan Y.K’nin babası M.K, Aladağ Cumhuriyet Savcısı'na 1 Aralık’ta verdiği ifadede kızı Y.K’yi 2016 yılında başka bir yurda kaydettirmek istediğini ancak yurdun yetişmediğini söyleyerek, şunları anlattı:

'Kızlarınızı bu yurda verin, sorun olmaz' denmiş

"Benim kızımı Aladağ Özel Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’na kaydetmek istediler, biz başta 23 veli olarak bu durumu kabul etmedik. Bu nedenle Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’in, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın ve kaymakamlıkta çalışan Y.D’nin yanına giderek yurt ayarlamasını istedik. Belediye Başkanı ile İlçe Milli Eğitim Müdürü bize başka yer ayarlayacaklarını söyleyerek Aladağ Özel Kız Öğrenci Yurdu’na kızlarımızı vermememizi söylediler. 

Buna rağmen Y.D. ‘Kızlarınızı bu yurda verin, herhangi bir sorun olmaz. Sorun olursa sorumlusu benim’ dedi. Daha sonra kızlarımızı alarak hep beraber Y.D. ile yurda gittik, yurda kızlarımızı kaydettirdik. Benim aracım olmadığından ve köyümün uzak olması nedeniyle kızımı bu yurda verdikten sonra kontrole gelemedim."

'Avukat kızımı yönlendirmeye çalıştı'

M.K, Aladağ'a geldiğinde kızının hastaneye götürülmüş olduğunu, bu yüzden yangının nasıl çıktığını bilemediğini anlattı. 

Kızının taburcu olmasından sonra ifadesinin alınması için savcılığa geldiklerini ifade eden M.K, "Savcılık kaleminin önünde Y.D. ile avukatı benim yanıma gelerek kızım Y’ye ‘Yangın merdiveninin kapısı açıktı’ demesini söyledi. Ben de avukata kızarak ‘Olan neyse kızım onu söyleyecek’ dedim. Bu avukat benim kızımı yönlendirerek beyanını değiştirmeye çalıştı" dedi.

M.K. yangın sebebiyle kızının yaralandığını, ölümden döndüğünü de söyleyerek şüphelilerden şikâyetçi olduğunu ve uzlaşma istemediğini belirtti.

AA, öğrencilerin ifadelerini paylaşmıştı:

6 çocuk şikayetçi olmadı

Öte yandan M.K’nin şikayetçi olmasına rağmen kızı Y.K. ile birlikte aynı gün ifade veren 6 çocuk şikayetçi olmadı.

Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukatların bazı dernek ve sanık avukatları hakkında çocuklara ifade baskısı yaptıkları gerekçesiyle baroda inceleme başlatılmasını talep edecekleri belirtildi.

Faciaya ilişkin yurt müdürü ve dernek başkanının da aralarında olduğu 6 şüpheli tutuklanmıştı.

Aladağ'daki Yurt Yangınına 6 Tutuklama - onedio.com
Aladağ'daki Yurt Yangınına 6 Tutuklama - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir