Görüş Bildir

Ala'nın Lojmanda Oturması Kamuoyunu İlgilendirmiyormuş

Anasayfa > Gündem

İçişleri Bakanlığı, Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı’ndan istifa etmesine karşın halen neden valiliğe ait konakta oturduğuna ilişkin Cumhuriyet’in bilgi edinme talebini tartışma yaratan gerekçeyle reddetti. Efkan Ala’nın bakanlıktan istifasına rağmen neden halen Ankara Valiliği’ne ait köşkte oturduğuna ilişkin bilgi talebine İçişleri Bakanlığı’ndan “Kamuoyunu ilgilendirmez” yanıtı geldi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre İçişleri Bakanlığı, Efkan Ala’nın 7 Mart’ta seçim nedeniyle bakanlıktan istifa etmesine karşın neden halen Ankara Valiliği’ne ait köşkte oturduğuna ilişkin bilgi edinme talebinini reddetti. Bakanlık, ret gerekçesinde Efkan Ala’nın halen konutta oturmasına ilişkin bilgi edinme talebinin “kamuoyunu ilgilendirmediğini” öne sürdü.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 7 Haziran seçimleri nedeniyle 7 Mart tarihinde görevinden istifa etti. Yerine İçişleri Bakanı olarak Sebahattin Öztürk atandı. Ancak Efkan Ala, bakanlıkla hiçbir ilgisi kalmamasına karşın Çankaya Köşkü’nün hemen yanında bulunan ve Ankara Valiliği’ne ait köşkten taşınmadı. Cumhuriyet, bu durumu bilgi edinme talebi yoluyla İçişleri Bakanlığı’na “Efkan Ala, neden halen konutta oturuyor? Burada oturmaya karşılık herhangi bir kira ödemekte midir? Ne zaman taşınacaktır” sorularını yöneltti.

'Bilgi edinme kapsamı dışında'

'Bilgi edinme kapsamı dışında'

İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet muhabirinin kendi adıyla yaptığı başvuruya, “19.3.2015 tarihinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği birimine 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuru aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı reddedilmiştir” yanıtını verdi. Bakanlık ret gerekçesinde, bilgi edinme hakkının sınırlarını düzenleyen 25. maddesine işaret ederek, “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır” dedi. Bakanlık görevi sırasında yaklaşık 600 bin TL masraf yaptığı iddia edilen konutu terk etmeyen Ala’nın güvenlik, istihbarat amaçlı alınan uçakları özel VIP jeti olarak kullandığı basına yansımıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
birazcikanarsi

O konut marsta alınsa Ala'nız da uzaylı olsa ilgilendirmezdi ama benim paramı bu beyinsiz zevat yerken beni ilgilendirir.

Pasif Kullanıcı

benim ödediğim vergiler ile keyfini sürüyorsa ilgilendirir .. Cumhuriyete vekalet veriyorum .. T:C vatandaşı olarak bilmek istiyorum .. var mı ötesi amk ?

hakan

görevini devrettikten sonra "hala orada" diye Gül'e demediğini bırakmayanlar onlayn mı? tabiki değil