Görüş Bildir

Aktivist Kader Ortakaya Sınırda Başından Vurularak Öldürüldü

Anasayfa > Gündem

Fotoğraf Kader Ortakaya'nın Facebook sayfasından alınmıştır.

Suruç'ta, Kobani'ye geçmek isteyen bir gruba güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Müdahale sırasında Kader Ortakaya adlı eylemci yaşamını yitirdi. Suruç Kaymakamı 'Asker kesinlikle silahlı müdahalede bulunmadı. Kurşun atılmadı. Kesinlikle sınırımızda böyle bir olay yaşanmadı' açıklamasında bulundu. 

BBC Türkçe'ye konuşan Halkların Demokratik Partisi Van milletvekili Aysel Tuğluk askerlerin sınırın iki tarafına yönelik müdahalede bulunduğunu aktardı.

Tuğluk şunları söyledi:

'Bugün sanatçıların Kobane'yle dayanışma amaçlı bir açıklaması vardı. Biz de açıklama için oradaydık ve askeri yetkililerle görüşme yapıyorduk. Israrla dağılmamızı istiyorlardı. Biz açıklamayı yaptığımız esnada saldırı oldu. Bu sırada sınırı geçmek isteyenlere de saldırı oldu.'

Tuğluk, sınır geçmek isteyenlerle ilgili şu bilgiyi verdi:

'Aralarında kadınların ve çocukların yer aldığı aileler de vardı, dayanışma için geçmek isteyenler de vardı. Kader bu grubun içerisindeydi.' Tuğluk müdahale sırasında Ortakaya'nın yanında olmadığını söyledi.

Ortakaya'yı tanıdığını belirten Tuğluk, 'Ortakaya'nın yaklaşık 25 gündür Suruç'taki eylemlere katıldığını, sosyalist hareket içinden biri olduğunu, çok aktif çalışan bir arkadaşları olduğunu' söyledi.

Kobani'den BBC Türkçe Servisi'ye konuşan Doktor Welat Omar, Ortakaya'nın hastaneye getirildiğinde ölmüş olduğunu söyledi:

'Hayatını kaybeden kadın kurşun yarasıyla öldü. Bizim hastaneye, yanıma getirdiler. Başına kurşun gelmiştir. Başı dağılmıştı. Beyni parçalanmıştı. Üç kişi daha kurşunla yaralanmıştı, onları Suruç devlet hastanesine gönderdik.'

Suruç Kaymakamı: Müdahalede silah kullanılmadı

Konuyla ilgili BBC Türkçe'ye konuşan Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ise müdahale ile ilgili askeri yetkililerle görüştüğünü, müdahale sırasında silah kullanılmadığını, biber gazlı müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Çiftçi şunları söyledi: 'Sınırda bekleyen gruptan askere taşlama olunca asker gaz bombası kullanarak müdahalede bulundu. Asker kesinlikle silahlı müdahalede bulunmadı. Kurşun atılmadı. Sınırda vurulduğuna dair herhangi bir bilgi ve kanıt da yok. Kesinlikle sınırımızda böyle bir olay yaşanmadı. Çok büyük ihtimalle bu kişi Kobani'nin içinde vurulmuş.'

Ortakaya'nın cenazesinin Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirilmesi bekleniyor.

Olayla ilgili resmi yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Kader Ortakaya Marmara Üniversitesi yüksek lisans öğrencisiydi.

Ortakaya'nın Toplumsal Özgürlük Platformu üyesi olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...

Fotoğraf: Evrensel

Kader'in mektubu: İnsanlık için savaşmaya gidiyorum

'Değerli ailem

Ben Kobanê'deyim. Bu savaş sadece Kobanê'de yaşayan insanların değil, hepimizin savaşı. Bende çok sevdiğim ailem ve tüm insanlık için bu savaşa katılıyorum. Eğer bu savaşı kendi savaşımız olarak görmezsek, yarın bombalar bizim evimize düştüğünde yalnız kalırız. Bu savaşın kazanılması bu yoksulların ve sömürülenlerin de kazanmasıdır. Ben bu savaşa katılarak aileme ve tüm insanlığa memur olmaktan daha çok fayda sağlayacağıma inanıyorum. Sizi üzdüğüm için bana belki kızacaksınız ama haklı olduğumu er ya da geç anlayacaksınız. 

Ben istiyorum ki bütün insanlar özgür ve eşit bir şekilde yaşasın. Hiç kimse bir lokma ekmek, başını sokacak bir ev için ömrü boyunca sömürülmesin. Bunların olabilmesi içinde savaşmak ve mücadele etmek gerekiyor.

Savaş bitince Kobanê kazanılınca geri geleceğim. Geldiğimde arkadaşlarıma güzel davranın. Beni bulmaya çalışmayın. Bu çabanızın sonuç vermesi mümkün değildir. Size bu mektubu yazmamın en önemli sebeplerinden biri de beni arama yollarına düşüp yorulmanızı, yıpranmanızı, istemeyişimdir. Eğer başıma bir şey gelirse mutlaka haberiniz olur zaten. 

Döndüğümde hapse girmemi, hapishanede işkence görmemi istemiyorsanız sakın polise ya da devletin her hangi bir kurumuna başvurmayın. Eğer böyle bir şey yaparsanız bundan hem ben hem ailem hem de bütün arkadaşlarım zarar görecektir. Benim Kobanê'ye gittiğimi akrabalarımız dahil kimseye söylemen ki geldiğimde hapse girmeyeyim. Bu notu okuduktan sonra yırtıp atın mutlaka.

Benim için bir şey yapmak isterseniz mücadelemi sahiplenin. Yıllardır devletin bütün yaptığı olumsuzluklara sessiz kaldınız. İnsanların öldürülmesine sokak ortasında gazlanmasına, Roboski'dekigibi bombalanmasına buna artık yeter deyin. Ben yanınızda olsaydım eylemlere katılmaya ve derneklere gitmeye devam edecektim. Ben gelene kadar mücadelemi size emanet ediyorum.

Başta Annem ve Babam olmak üzere Ada, Deniz, Zelal ve doğacak Mahir'i ve hepinizi kucaklıyorum. Kadri kardeşime özel selamlar. O kendine yakışır gibi davranacaktır. 

Hepinizi devrimci duygularımla kucaklıyorum. 

Telefon abimin hediyesiydi. İçinde fotoğraflarımız var. Burs kartımı anneme yolluyorum. Ben gelene kadar ilaçlarını alsın.

Hepinizi çok seviyorum. 

Şimdilik hoşça kalın.' 

DİHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?