Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Bahçeli Sözlerini Belgelemeli, Gülen'i Toplasanız 2 Kere Görmüşümdür’

 > 
50PAYLAŞIM

Bir süre önce olağanüstü kurultay çağrısı yapan ve adaylık sinyali veren MHP Eski Milletvekili Meral Akşener, "Buradan şu sözü veriyorum, ilk seçimde Allah'ın izniyle Başbakan olacağım" dedi. Akşener, Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde söylediği "adaylardan biri Gülen hareketinin siyasi figürü" sözleriyle ilgili ise, "Ben ne Gülen cemaatinin ne herhangi bir tarikatın ya da herhangi bir dini grubun mensubu, müridi değilim ama siyaset tutarlılık işidir. Sayın Bahçeli beyefendinin bu sözleri belgelemesini isterim. Sayın Gülen'i toplasanız 2 kere görmüşümdür İçişleri Bakanlığı döneminde" dedi.

Meral Akşener, Habertük TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı.

Akşener'in açıklamaları şöyle:

Bir tüzük kurultayı yapmak üzere yola çıktık. O nedenle delegelerimizden imza topluyoruz. 539 kişiye ulaştım, tek tek arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Şimdi bu noter onaylı evrakları topladıktan sonra, tüzüğü de değiştirdikten sonra bu isteği seçimli kongre talebine çevireceğiz. Aktif olarak imza toplayan 3 kişiyiz. Biz 3 arkadaş bir toplantı yaptık, Koray Aydın ve Sinan Oğan'la. Ayrı ayrı konuştuk. Tüzük kurultayı engelini aştıktan sonra adayım.

'Bahçeli'ye kızgın değilim, hiçbir olumsuz düşüncem yok'

Bahçeli'ye kızgın değilim, hiçbir olumsuz düşüncem yok. Milletvekili listesinde olmadığım için bir kızgınlık, kırgılık olamazdı, olmadı. Ben susma hakkımı kullandım. Partiye zarar vermemek için seçim sürecinde konuşmadım. Bahçeli'nin beni aday göstermemesinin nedenini bilmiyorum. 7 Haziran'dan sonra bir araya gelmedik, sadece Meclis'te 15-20 dakika oturduk, havadan sudan konuştuk.

'Cumhurbaşkanlığı seçiminde adımın anılması rahatsızlık yarattı'

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adımın anılması rahatsızlık yarattı. Ben Cumhurbaşkanlığına aday olacağım diye kulis yapmadım. Medyada ismimin söylenmesi için bir çabam olmadı. Oradan başlayan bir gerilim oldu.

'Sayın Genel Başkan olağanüstü kurultayı toplamalıdır'

Talebimiz şudur, sayın Genel Başkan olağanüstü kurultayı toplamalıdır. Kim aday olacaksa olmalıdır. Sayın Genel Başkan da aday olmalıdır.

'Seçim gecesi Bahçeli TBMM Başkanlığı için CHP'yi aramalıydı'

Siyasetçi çözüm üretmekle mükelleftir. 7 Haziran'ın ardından İlhan Kesici aday gösterilebilirdi. Yanlış bir strateji yapıldı. Seçim gecesi Bahçeli TBMM Başkanlığı için CHP'yi aramalıydı. 7 Haziran sonrasında kararlar istişareye dayanmadan alındı.

Koalisyon CHP'yle olmazdı, 17-25 kısmını bilmiyorum ama diğer ilkeler ışığında MHP'yle bir koalisyon zorunluluk haline gelirdi. O zaman MHP oyun kurucu olurdu. Kurulan oyunun peşinden giden olmazdı.

'2 milyon oy istişare kanallarının kapalı olmasından gitti'

Bence 2 milyon oy istişare kanallarının kapalı olmasından gitti. Kamaoyu, sayın Devlet Bahçeli'nin, MHP'nin bu koalisyonu kurmak istemediğine net bir şekilde inandırıldı. Bizim seçmenimiz İç Anadolu da Ak Parti ile, Ege'de CHP ile bir koalisyon istedi. Seçmenimiz partimizin iktidarda olmasını istedi. 

'Allah'ın izniyle Başbakan olacağım. MHP bu oranı haketmiyor'

Siyaset, partinizi iktidara taşıma işidir. Benim ve arkadaşlarımızın iddiası şudur, adaylık meselesini sona erdirebilirsek ben buradan şu sözü veriyorum ilk seçimde Allah'ın izniyle Başbakan olacağım. MHP bu oranı haketmiyor.

Seçim hükümetine bakanlık teklifini düşünmeden reddettim. Ne sayın Gül'le ne de sayın Arınç'la en küçük irtibatımız olmadı. MHP'yle ilgili hiçbir konuyu MHP mensubu olanların dışında kimseyle konuşmadım, çok da ayıp bu.

'Bahçeli beyefendinin bu sözleri belgelemesini isterim'

Ben ne Fethullah Gülen cemaatinin ne herhangi bir tarikatın ya da herhangi bir dini grubun mensubu, müridi değilim ama siyaset tutarlılık işidir. Ben sayın Devlet Bahçeli beyefendinin bu sözleri belgelemesini isterim. Sayın Gülen'i toplasanız 2 kere görmüşümdür İçişleri Bakanlığı döneminde. Pensilvanya'ya hiç gitmedim. Sadece telefonda biir kayıp nedeniyle başsağlığı diledim. Ben nereye gittiysem, kiminle konuştuysam devletim bilir. Pek çok cemaat lideriyle iletişim görevini yerine getirdim.

‘Adaylardan Biri Gülen Hareketinin Siyasi Figürü, Herkes Aklını Başına Alsın’ - onedio.com
‘Adaylardan Biri Gülen Hareketinin Siyasi Figürü, Herkes Aklını Başına Alsın’ - onedio.com

(Bahçeli, bir süre önce muhaliflerle ilgili yaptığı açıklamada, "Bazıları MHP'yi CHP'leştirme gibi kötü bir alışkanlığı partimizde de yaşatmak istemektedir. Bunların içerisinde birisi vardır ki, gelecekte hep beraber göreceksiniz; Fethullah Gülen hareketinin siyasi figürü olarak MHP'de görevlendirilme meselesidir. Bu da ne ona, ne bir başkasına fayda getirmez. Herkes aklını başına alsın" demişti.)

Akşener şöyle devam etti:

'Kongre için beni mutlu eden bir imza oranına ulaştım'

Ben kongre çalışmaları için en geç sahaya inen adayım, "0" imzayla yola çıktım. Kapattım kendimi eve, 30 Kasım'dan sonra delegeleri tek tek aramaya başladım. 539 kişiye ulaştım, 22 ili bitirdim. Kongre için beni mutlu eden bir imza oranına ulaştım. Kişisel bir hedefim yok tabii ama yüksek bir oranı hedefliyorum. Oğan ve Aydın'ın çalışmalarıyla imza sayısına ulaşacağız. Delegeler "Ya Başbakan ya da babaanne olacaksın" diyecek.

'Bahçeli kendi partililerinin iradesini hiçe sayamaz, güveniyorum'

Sayın Bahçeli kendi partililerinin iradesini hiçe saymaz. Yeterli imza toplanırsa o kurultayı toplar, sayın Bahçeli'ye güveniyorum.

HaberTürk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir