Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözler Yüksek Seçim Kurulu'nda: AKP'den İstanbul'daki Seçim Sonuçlarına Olağanüstü İtiraz Başvurusu

 > 
59PAYLAŞIM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na olağanüstü itiraz dilekçesini sundu. Başvuru sonrası açıklama yapan Yavuz "Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır" dedi. 

Seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, gelişmeyi Twitter hesabından duyurdu.

Yavuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Seçimin sonucuna müessir daha bir çok olay sebebiyle, söz konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin seçimin iptali ve yenilenmesi konusunda YSK'ya "Olağanüstü İtiraz"da bulunduk. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerini kullandı.

Yavuz ve beraberindeki heyet YSK'ya 3 bavul ile geldi. 🎥

"Bu işte net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var" 🎥

Başvuru sonrası açıklama yapan Ali ihsan Yavuz şunları söyledi:

"Bütün belgeleri YSK'ya sunduk. Seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Sıcağı sıcağına partiler ve YSK açıklamada bulunmuşlardı. YSK 28 bin farkla CHP'nin lehine seçimin bittiğine dair açıklamada bulunmuştu. Rakamlar her bir yerden ayrı görününcü bizim kendi kayıtlarımıza göre de çelişki olduğunu görünce İstanbul'a gittik. İlk etapta bu çelişkinin neden ibaret olduğunu araştırmaya başladık. Daha ilk akşamdan başlayarak maddi hataları düzeltmeye başladık. Gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla başka yere kaydırılan oylar olduğunu gördük. Geçersiz oylarda da bizim olması gereken yaklaşık 6 bin oy başka yerlere kaydırılmış."

"Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik" 🎥

Oyların tamamının sayılması taleplerinin kabul edilmediğini hatırlatan Yavuz şöyle devam etti:

"Yüksek Seçim Kurulu kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı."

'Sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz'

"Birkaç örnek vermek gerekirse; sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlükler. Bu seçimlerin temeli dediğimiz sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz. 694'ünün imzasız olduğunu gördük. 

İkincisi kısıtlılar var seçmen listelerinde, yanına şerh düşülmemiş oy kullanımaz diye. Cezaevini adres olarak gösterip oy verenler var. Hükümlü olanlar var. Yanına oy kullanamaz şerhi düşmeden 5 bin 287 hükümlü seçmen kayıtlarında yer almış. Üçüncüsü kayıp oylar var. 

Dördüncüsü, oy kullanan seçmen ile oy pusulası arasında ciddi farklar var.  Eksik veya fazla olan sayı burada 25 bin kadar bir sayı.Aradaki fark 13 binlere düşmüş. Burada bir şeyler olmuş eksik veya fazla çıkan imzadan ve kayda geçen sayı 25 binleri buluyor. Bu konuda belgelerimiz ve iddialarımız var.  

Son olarak, sandık başkanları ve memur üyelerin durumu var. 298 sayılı yasanın 22. ve 23. maddesi çok açık ifade ediliyor. 22. maddesi sandık başkanlarını tanımlıyor ve nasıl tespit edileceğini öngörüyor. 62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var."

'16 bin 884 oy başka yerlere yazılmış'

"Biz tüm bunlara dayalı olarak olağanüstü itirazımızı yaptık. Seçimin iptali ve yeniden yapılması için itiraz dilekçemizi verdik. Bir kısım oyları düzelttiğimizde 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış. Aradaki fark bugün itibariyle 13 bin 900'e kadar inmiş durumda. İşin içinde tam bir organize usulsüzlük var. Tam bir seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır."

Yavuz, YSK'ya sundukları üç bavul dolusu ekte ileri sürdükleri tezlerin delilleri ve belgelerinin bulunduğunu söyledi.

Olağanüstü itiraz dilekçesinin değerlendirmeye alınması için Maltepe'deki sayımın bitmesi gerekiyor.

Sayımın çabuk bitmesi için sandık kurulu sayısı bugün 2'den 6'ya çıkarılmıştı.

Gözler Maltepe'de: Oy Sayma İşlemi Devam Ediyor, Sandık Kurulu Sayısı 6'ya Çıkarıldı - onedio.com
Gözler Maltepe'de: Oy Sayma İşlemi Devam Ediyor, Sandık Kurulu Sayısı 6'ya Çıkarıldı - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir