AKP'nin Kürtçe Öğretmen Aldatmacası

-

AKP'nin Kürtçe öğretmen aldatmacası

AKP'nin Kürtçe öğretmen aldatmacası

Mardin - Mardin Artuklu Üniversitesi yönetimi, Seçmeli Kürtçe Dersi Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na kesin kayıt yaptıran 500 adayının onaylanmaması ve bunlardan pedagojik formasyonu olmayan 234 adaya pedagojik formasyon izni verilmediği için Kürtçe öğretmeni yetiştirme uygulamasını 10 günlüğüne askıya aldıklarını açıkladı.

Mardin Artuklu Üniveristesi, Kürtçe eğitim verecek öğretmenleri yetiştirmek için yaptığı çalışmaları askıya aldığını açıkladı. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Seçmeli Kürtçe sürecinden çekilme düşüncesini pratiğe geçirmeden önce kamuoyuna ve ilgili mercilere duyurma gereği duyulduğu belirtilerek şunlara yer verildi:

"Demokratik adımların dil sacayağını sahiplenmede öncülük ettik ve birçok ilki gerçekleştirip hakkını vermeye çalıştık. Demokratik açılımın en önemli sacayağı kuşkusuz Kürt dilinin kademeli olarak eğitimde kullanılmasına olanak tanıyan adımdır. Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji birimi olarak bu adımı destekleme kararı aldık ve ardındaki niyetleri sorgulamak yerine nitelik ve nicelik olarak içini doldurmayı yeğledik."

Yapılan açıklamada Kürtçe öğretmenlik için başvuran 2 bin 528 adayın ÖSYM İl Sınav Birimi'nin koordinasyonunda 10 ayrı okulda sınava tabi tuttukları ve değerlendirme neticesinde 500 kişinin kesin kayıt ve yerleştirme işleminin yapıldığı belirtildi. Ancak bu sayının onaylanmadığı ve bunlardan pedagojik formasyonu olmayan 234 adaya pedagojik formasyon izni verilmediği için Kürtçe öğretmen yetiştirme uygulamasına on gün ara verildiği kaydedildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiMardinÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmen
Görüş Bildir