Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cezaevlerinde 'Toplama Kampı' Manzaraları!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AKP'nin Cezaevlerinden 'Toplama Kampı' Manzaraları!

AKP'nin Cezaevlerinden 'Toplama Kampı' Manzaraları!

CHP milletvekilleri düzenledikleri basın toplantısıyla hazırladıkları "Cezaevi Raporu"nu kamuoyuyla paylaştılar. Rapora göre mahkumlar bir yandan şiddet, tecrit ve aşağılamaya maruz kalırken, bir yandan da sağlık problemleriyle boğuşuyor. Anlamsız yasaklar da mahkumların hayatını zorlaştıran bir diğer konu.

CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Nurettin Demir, CHP Genel Merkezinde düzenledikleri basın toplantısında “Cezaevi Raporu’nu” açıkladı.

Mahkumlara su bile yok

CHP Cezaevi Komisyonu’nun 50'ye yakın cezaevini 106 kez ziyaret ederek hazırladığı Rapor’da oldukça önemli veriler paylaşıldı. Bu verilerin bir kısmı şöyle:

Cezaevlerinin nüfusu 130 bini aştı. Hapishaneye ilk girişlerde çıplak aramalar yapılmakta, bazı hapishanelerde kadınların cinsel oranlarına ve erkeklerin makatlarına kadar aranmakta. Milletvekillerine hitaben yazılan mektuplara el konuluyor. Yasal olarak 10 saat sohbet etme hakkından mahkum bırakılıyorlar. Silivri'de siyasi mahkumlara sohbet hakkı tanınmıyor. Havalandırma süresi keyfi olarak kısıtlanıyor. Uzun süreli su kesintileri uygulanıyor. Silivri Cezaevi'ne 50 litre su veriliyor ve bununla bütün ihtiyaçların karşılanması bekleniyor.

Şiddet, tecrit, aşağılama...

Hapishanelerde 3 öğün yemek 4 TL'ye mal ediliyor. Beslenme nedeniyle özellikle sindirim sistemi hastalıkları hakkında mahkumlar şikayetçi. Anneleriyle birlikte kalan çocuklara özel yemek çıkarılmıyor. Yalıtımı olmayan hapishanelerde ısınmak için kalitesiz kömür kullanılıyor. Adli tıp kurumuna ve hastanelere sevkler uzun sürüyor. Kanser gibi önemli hastalığı olan mahkumlarda bu durum ölümcül tehlike yaratıyor. Bazı hapishanelerde mahpuslara yönelik şiddet uygulanıyor, sevk işlemi özellikle geciktirilerek, darp izlerinin yok olması bekleniyor. Yanlış ilaç tedavisi uygulanıyor. Tecrit uygulaması bağışıklık sistemini, çökertiyor. Bireylerde unutkanlık, algı sorunu, yoğunlaşma bozukluğu gibi problemler kalıcı ve tedavi edilemez hastalıklara dönüşüyor. Mahkumlar ailelerinden uzak hapishanelerde tutuluyor. Kelepçeli muayene uygulaması devam ediyor. Farklı cinsel yönelimleri olan mahkumlara karşı, bunun ispatı için rapor talep ediliyor. Mahpus rapor alımı sırasında onur kırıcı uygulamalara maruz kalıyor. Etkinliklere güvenlik gerekçesiyle katılmasına izin verilmiyor.

Renkli kağıt yasağı

CHP’nin Raporu’nda hapishanelerdeki keyfi yasaklar listesi de dikkat çekiyor. Rapora göre, ikiden fazla kazak, gömlek, bir takım eşofmandan fazlası, her türlü boya kalemi, üçten fazla kitap, iki çiftten fazla ayakkabı bulundurmak, her türlü yapıştırıcı, renkli kağıt, türkü söylemek ve slogan atmak yasak.

Mahkumların yüzde 15'i ölümcül hasta

Raporda hasta olan mahpuslar hakkında sayısal değerlere de yer veriliyor. Buna göre, mahkumların yüzde 30'dan fazlası sindirim sistemi hastası, yüzde 5,62'si yatalak, yüzde 10'u tansiyon hastası, yüzde 10,12'si felç, yüzde 8,9'u kalp, yüzde 8,9'u Korsokoff Sendromu hastası, yüzde 6,6'sı kanser hastası olduğu belirtiliyor. Hapishanelerdeki ölümcül hastalığa sahip olan mahkumların oranı ise yüzde 15.

Ayrıca Adalet Bakanlığı verilerine göre 2000-2011 yılları arasında hapishanelerde 2 bin 24 kişi hayatını kaybetti. Bunların bine yakını sağlık hizmeti alamadığı için hayatını kaybeden mahkumlardan oluşuyor. Aynı dönemde 432 mahkum intihar ederken, 2012 yılının ilk 6 ayında hapishanelerde ölüm sayısı 50'ye yaklaştı.

(soL-Ankara)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraCumhuriyet Halk PartisiİntiharKanserKitapÖzgür Özel
Görüş Bildir