AKP'liler İle El Nusracılar Aynı Karede

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

AKP'liler İle El Nusracılar Aynı Karede

AKP'liler İle El Nusracılar Aynı Karede

Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, katıldığı basın toplantısında AKP ile el Nusra militanları arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren bir fotoğraf gösterdi. Fotoğrafta AKP’li belediye başkan adayı ve aynı zamanda AKP Urfa milletvekilinin kardeşi ile silahlı bir el Nusra militanı aynı karede gülümseyerek poz veriyor. Arslan, “Bu bir suç halidir. Bunlar otellerde, polis evlerinde ağırlandılar” dedi.

Türkiye Barış Meclisi, Cezayir Restoranda düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki gelişmeleri ve barış sürecini değerlendirdi. Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suriyeli Gazeteci Barzan İso, Rojavalı Mülteci Fadime Şeyhuo, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Erhan Keleşoğlu ve Barış Meclisi Dönem Sözcüsü Hakan Tahmaz’ın katıldığı toplantıda, Rojava Katliamı’nın yansımaları, Türkiye’nin dış politikasına etkileri, Ceylanpınar’daki mültecilerin ve yerli halkın durumu ve Suriye’de yaşanan son gelişmeler kamuoyuyla paylaşıldı.

AKP ROJAVA HALKININ İRADESİNE SAYGI DUYMALI

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Tahmaz, iki yıldır Suriye’de yaşanan iç savaşın, Türkiye’deki barışı tehdit etmeye başladığını söyledi. Bu vahşeti durdurmakta gecikmenin bedelinin ağır olduğunu dile getiren Tahmaz, “Barışa ilişkin umutların yeniden yeşerdiği bir süreçte, Rojava Kürtlerinin katliama maruz kalması, bölge ülkelerinin Rojava Kürtlerini açlıkla terbiye etme planlarıyla sınır kapılarını kapatmaları her şeyden önce insanlıktan uzak bir davranıştır” dedi. Hükümetin, Rojava katliamını yapan el Nusra birlikleriyle ilişki halinde olmasının barış süreci için büyük bir sorun olduğunu söyleyen Tahmaz, Türkiye’nin Suriye politikasını gözden geçirmesi gerektiğinin ve Rojava halkının iradesine saygı duyması gerektiğini söyledi.

ARSLAN: ÇETELER BESLENİYOR, KORUNUYOR

Daha sonra söz alan Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, Rojava’daki çatışmaların Ceylanpınar’ı derinden etkilediğini belirterek, ilçede Kürtlerle Araplar arasında çatışma çıkarılmaya çalışıldığını söyledi. AKP’li Ceylanpınar Belediye Başkan adayı ve bazı AKP’lilerin el Nusra militanlarıyla Ceylanpınar’da çekilmiş fotoğraflarını gösteren Arslan, “Bu fotoğraf çıkarılmak istenen çatışmanın arkasında kimlerin olduğunu gösteriyor. Bu bir suç halidir. Bunlar oteller de polisevlerinde ağırlandılar. O zamanlar PYD ile çatışma henüz yoktu. Ama halen sınırdan geçirilip bir yerlerde besleniyor, korunuyor. Ceylanpınar, Arap-Kürt çatışmasının sancılarını yaşıyor” dedi. Serêkaniyê’ye düşen her topun Ceylanpınar’daki akrabaları etkilediğini söyleyen Arslan, “İlçede kurşun değmedik dükkan kalmadı. Şu ana kadar ilçeye düşen kurşunlar nedeniyle ölen 4 kişinin ikisi Arap, ikisi Kürt” dedi.

ROJAVALILAR SADECE BULGURLA BESLENİYOR

Suriyeli Gazeteci Barzan İso ise Rojava’da yaşanan katliama ve ardından bölgedeki insanların yaşadıklarına dair bilgi verdi. Esad iktidarının Rojava Katliamı’na sessiz kaldığını söyleyen İso, Suriye’de Araplarla Kürtler arasında etnik bir çatışma çıkarılmaya çalışıldığını dile getirdi. Rojava’da insanların açlıkla boğuştuğunu ifade eden İso, bölgede insanların bulgur dışında yiyebileceği hiçbir besinin olmadığını dikkat çekti.

(evrensel) Editör

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBeşer EsadİstanbulPolisSuriye
Görüş Bildir