AKP'li Üyeler 'Millet Tahrik Oluyor' Demişti: Yetenek Sizsiniz'e 1 Milyon Lira Ceza

 > 
785PAYLAŞIM

TV8'de yayınlanan 'Yetenek Sizsiniz' isimli yarışma programında yaşları 7 ila 11 arasında değişen kız çocuklarının dans performansı, çocukların kıyafeti ve makyajı nedeniyle RTÜK'te tartışma yaratmıştı. RTÜK'ün AKP'li üyeleri "millet tahrik oluyor" diyerek programın ceza almasını talep etmişti. Bu talep doğrultusunda kanala 1 milyon lira ceza kesildi.

TV 8’de yayınlanan “Yetenek Sizsiniz” programında yaşları 7 ila 11 arasında değişen küçük çocukların şortlu dans gösterisi RTÜK’te tartışmaya neden olmuştu. Görüntülerden rahatsız olan AK Partili üyeler Üst Kurul toplantısında kanala cezaverilmesini istemişti.

AK Partili üyelerin bu çocuklarla ilgili “millet tahrik oluyor” dediği iddia edilmiş, çıkan haberler ise yalanlanmamıştı.

Yetenek Sizsiniz'de Dans Eden Kız Çocukları İçin RTÜK Üyelerinden Skandal İfadeler: 'Millet Tahrik Oluyor' - onedio.com
Yetenek Sizsiniz'de Dans Eden Kız Çocukları İçin RTÜK Üyelerinden Skandal İfadeler: 'Millet Tahrik Oluyor' - onedio.com

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, kanalın, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verildi. Bu program nedeniyle kanala reklam gelirinin yüzde 2’sine denk gelecek bir para cezası verildi. Bu ceza da yaklaşık 1 milyon liraya tekabül ediyor.

Hadise'nin klibine de ceza kesildi

RTÜK, müzik kanallarında yayınlanan Hadise’nin “Sıfır Tolerans” klibi nedeniyle; Power Türk, Dream Türk, Viva, Kral Pop kanallarına reklam gelirinin yüzde 2’si kadar para cezası verdi. 

Kanalın, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verildi.

RTÜK'ün kararı sosyal medyada da tartışılıyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir