Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP'li Eker'in Aile Mezarlığında 640 Kilo Patlayıcı Bulundu

 > -

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker'in memleketi Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde anne ve ağabeyinin mezarlarının bulunduğu mezarlıkta 5 ayrı noktada mutfak tüpleri içine tuzaklanmış toplam 640 kilo patlayıcı bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker'in memleketi Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde anne, baba, ağabey ve amcasının mezarlarının bulunduğu noktaya 5 ayrı noktada mutfak tüpleri içine tuzaklanmış toplam 640 kilo patlayıcı bulundu.

Diyarbakır Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kurban Bayramı öncesinde terörist faaliyetlere karşı yürütülen önleyici faaliyetler kapsamında, Bismil Tepe Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Tepe-Kurudere mahallesi yolunda ve Tepe Mezarlığı civarında icra edilen mayın/EYP arama faaliyeti sonucunda, Tepe Mezarlığı'nın yaklaşık 800 m. güneyinde Radyo/Frekans komutalı ateşleme düzeneği ve 8 adet 1.5 voltluk pil bloğu, ateşleme düzeneği ile mezarlık arasındaki bölgede iki ayrı hat halinde 1700’er metrelik kablo, Tepe Mezarlığı'na giden stabilize yol üzerinde 2 adet 120 kg’lık jelikan bidon içerisinde 240 kg amonyum nitrat ile hazırlanmış EYP, İstanbul Milletvekili Sayın Mehmet Mehdi Eker'in anne ve abisinin Tepe Mezarlığı'nda bulunan kabirlerinin yakın çevresinde 5 ayrı noktada 8 adet 12 kg’lık mutfak tüpü içerisinde infilaklı fitille birbirlerine irtibatlandırılmış 400 kg EYP olmak üzere toplam 640 kg EYP tespit edilmiştir.

'Soruşturmaya devam edilmektedir'

Söz konusu EYP’ler, kabirlere zarar verilmeden usulüne uygun olarak müdahale edilerek imha edilmiştir. Olayla ilgili olarak Bismil Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda soruşturmaya devam edilmektedir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir."

'Benimle beraber yüzlerce masum insan hedeflenmiş'

Beraberindeki heyet ile birlikte ABD'den dönen Mehdi Eker, Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Eker, "Yakınlarının mezarında bombalı düzenek bulundu? Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Diyarbakır Valisi beni arayarak görüştü. Aile mezarlığımızda; ben her bayram arefe günü orayı ziyarete giderim. Yarın da gidiyorum. Annemin ve ağabeyimin arasına 8 tane 12'şer kilogramlık el yapımı bomba düzeneğinin yerleştirildiği tespit edildi. Hain bir plan. Son bayramda da oraya gittim. Bundan sonra da gideceğim. Bu bilinen bir şey. Gittiğimde de yanımda en az 100 kişi olur. Benim oraya gideceğimi de zaten ilgili makamlar biliyordu. Ve bunun tarihi ve saati de belli. Dolayısıyla terör örgütü, tabii ki vahşi bir teşebbüs. Bunun amacı belli ki, bayramda büyük bir ses getirecek eylem planlanmış ve hain bir eylem. Benim şahsımda veya aile fertlerimden daha çok, benimle beraber yüzlerce masum insan hedeflenmiş. Mezara 25-30 cm mesafede 8 ayrı el bombası, yola da döşenmiş 200'er kiloluk 400 kilogram iki ayrı düzenen döşenmiş. Tabii ziyaretim bilindiğinden ötürü ya bir haber alındı ya da emniyet tedbir amaçlı bir kontol yaptı ve böylece ortaya çıktı. Bir canımız var; nerede, ne zaman ve ne şekilde alacaksa Allah'ın takdiridir. Allah şerefli ölüm nasip eylesin."

DHA ve Diyarbakır Valiliği

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriDiyarbakırİstanbulKurban BayramıTeröranne
Görüş Bildir