Görüş Bildir

AKP'li Canan Kalsın: 'İstanbul Sözleşmesi Toplumu Bozuyor' Demek Akla Ziyan Bir Tutum

Anasayfa > Gündem

AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, son günlerde itirazların yükseldiği İstanbul Sözleşmesi'nin yüzde 100 yerli olduğunu söyledi. Kalsın, 'Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir' dedi.

Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen bir uluslararası insan hakları anlaşması olan İstanbul Sözleşmesi, 2011’de ismini aldığı şehirde imzalanmıştı.

İlk imzacılardan olan Türkiye’de sözleşme 2012’de Meclis’te onaylanmış, 2014’te yürürlüğe girmişti.

Sözleşmenin detaylarına ilişkin kısa bir derleme için 👇

"Çıkalım diye bağıranlar öldürülen kadınlar ve çocuklar için ne yapmayı düşünüyor?"

"Çıkalım diye bağıranlar öldürülen kadınlar ve çocuklar için ne yapmayı düşünüyor?"

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’a konuşan AKP’li Kalsın, iktidarda olan partisinden ve ona yakın kuruluşlardan gelen sözleşmeden çıkılmasına dair yorumlara tepki gösterdi.

Birçok kadın derneğiyle toplantılar yapan Kalsın, çalışmalarının sonuçlarını şöyle anlattı:

“Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor? Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘Aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?

"Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir"

"Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir"

İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan önceki kanun, fail fiili işleyene kadar önleyici ve koruyucu bir tedbir içermiyordu. Yararlanmak için yaralanmanız, zarar görmeniz ya da ne yazık ki ölmeniz gerekiyordu. Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir. Amacı kuvvetliye karşı kuvvetsizi korumaktır.”

Sözleşmeye ilişkin tartışmaları başlatan AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'un üst üste yaptığı açıklamalar olmuştu. 👇

Yönetim kurulunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın da bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de sözleşmeden yana tavır almıştı. 👇

KADEM'in bu tutumu AKP destekçileri arasında tepkiye neden olmuştu. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
24
10
7
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ali Kumru

abla sen fazla doğru konuşuyorsun seni biz bir ihraç edelim

çevrimdışı

abla az kaldı vatan haini ilan edileceksin dikkat et