AKP Hükümetinde Öğrenciler Sorgu Odasında!

505PAYLAŞIM

AKP Hükümetinde Öğrenciler Sorgu Odasında!

AKP Hükümetinde Öğrenciler Sorgu Odasında!

Aniden dershane, özel okul ve yurtlara gelen müfettişler, çocukları odalara çağırarak siyasi sorular soruyor.

Suruç Özel Feza Dershanesi ve Özel Ahmed-i Hani Öğrenci Yurdu’nu teftişe gelen müfettişler, özel bir odaya aldığı öğrenci ve velilere yazılı ve sözlü olmak üzere çeşitli sorular sordu. Sorulardan bazılar şöyle "Bu kurumda öğretmenleriniz AK Parti ve Başbakan aleyhinde bir söz söylüyor mu? Başbakan’a karşı sizi ve ailenizi kışkırtıyorlar mı? Oyunuzu şu veya bu partiye verin diye sizi yönlendiriyorlar mı? Sizi siyasete yönlendiriyorlar mı?"

Suruç Feza Dershanesi'nde okuyan çocuğu için bakanlık müfettişlerinin sorularına sözlü ve yazılı olarak cevap veren N.Y. adlı veli: "İnanın şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemiyorum. Meydanlarda 'milli irade, ileri demokrasi' diye haykıranların bizleri 28 Şubat’ın hukuk ve kanun tanımaz antidemokratik uygulamaları ile yeniden yüz yüze getirmesi, ülkemizin demokrasi ve özgürlük anlayışı adına maalesef çok yazık bir durumdur. Milletin dershanelerini millete sormadan, hukuk tanımadan Meclis'te bir anda oldu bittiye getirip hem kapatıyorlar, hem de kapatmaya çalıştıkları bu dershaneleri böyle siyasi içerikli konularla denetliyorlar. Bu uygulama AKP’nin düpedüz bir siyasi fişlemesidir.’’ dedi.

Yurt öğrencisi B.Ç. ise, "Bizlere siyasi sorular sordular. 'Başbakan’a hakaret ediliyor mu? Bu yurt’ta siyaset yapılıyor mu? Yapılıyorsa hangi siyasi partiye sizleri yönlendiriyorlar?' gibi soruları sorup kâğıt üzerinde cevaplamamızı istediler. Biz de kaldığımız bu kurumlarda bugüne kadar hiç bir siyasi kişilik hakkında konuşulmadığını ve hiçbir siyasetin girmediğini hiçbir baskı altında kalmadan cevapladık.’’ diye konuştu.

Suruç Özel Feza Dershanesi Müdürü Mehmet Karageçili, "28 Şubat’ı da yaşadım gördüm. Bugün öğrenci ve öğrenci velilerinden yazılı ve sözlü olarak istenilen bu siyasi bilgiler, 28 Şubat zihniyetinin antidemokratik uygulamalarının, sadece şahıslar değişerek yeniden işleme konulduğunun adeta göstergesidir." şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Niğde Serhat Dershanesi'nde de 28 Şubat'taki ikna odalarını hatırlatan bir uygulamaya imza attı. Müfettişler, çocukları odalara çağırarak sorular sordu.

Dershanede sorguya çekilen öğrencilerden Çiğdem Demiröz, ”Bizi odaya çağırdılar. 'Okulda hocalarınız siyaset yapıyor mu?' dediler. Ben de yapmadıklarını söyledim. 'Okuldan siyaset sebebiyle uzaklaştırılan öğrenci var mı?' diye sordu. Ben de bilmediğimi ve görmediğimi söyledim. Yerimi, yurdumu ve kişisel bilgilerimi istediler. En sonunda söylediklerimin yazılı olduğu bir kağıdı imzalamamı istediler. Ben de imzaladım.” dedi.

Niğde Serhat Dershanesi Müdürü Cevat Erdin, "20 yıldır eğitim veriyorum, bir o kadar da eğitim aldım fakat hiçbir hükümet döneminde böyle bir uygulama ile karşılaşmadım.” diye konuştu. Erdin, şöyle devam etti: "Müfettişler, 81 ilde bakanlığın istemiş olduğu teftiş amaçlı, acaba dershanelerde, eğitim merkezlerinde siyasi propaganda yapılıyor mu diye teftişe geldiklerini söylediler. Ve bu doğrultuda çocukları tek tek odalara çağırılarak sorular sordular ve bunu da gizli tutmak istediler. Çocukları çağırıp fikirlerini sordular ve bunların da değerlendirileceğini çocuklara söylediler. Biz bunu yadırgadık. Çünkü bir eğitim kurumunda eğitimin dışında farklı bir şey yapılacağına ihtimal vermiyorum. Burada öğrencilerin siyasi bir olay için dersten çağrılması, odalarda sorguya çekilmesi ve çocuklara suçlu muamelesi yapılması, çocukların hem psikolojisini bozmuş olacak ve birçok talebemiz dershaneden bu noktadan sonra korkacak.”

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir