AKP'den Sürpriz Anayasa Önerisi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Parti’den sürpriz hamle

Ak Parti’den sürpriz hamle

Anayasa’da “Temel Hak ve Hürriyetler” bölümüne ilişkin Ak Parti önerilerinde 8 milletvekilinin tutuklanmasına dayanak olan ve devlet bütünlüğü ile laik cumhuriyete karşı işlenen suçları düzenleyen 14. maddeye yer verilmedi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na “Temel Hak ve Hürriyetler” bölümüne ilişkin önerilerini sunan Ak Parti, sürpriz bir değişikliğe imza atıyor.

Ak Parti, 8 milletvekilinin tutuklanmasına dayanak olan ve devlet bütünlüğü ile laik cumhuriyete karşı işlenen suçları düzenleyen “Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılmaması” başlıklı meşhur 14. maddeye önerileri arasında yer vermedi. Yeni Anayasa Ak Parti’nin bu önerisi doğrultusunda yasalaşırsa, tutuklu bulunan milletvekilleri hakkındaki davalar dokunulmazlık kapsamına girecek ve milletvekilleri tahliye edilecek.

83’e taşımazsa tahliye

Ak Parti, ileride dokunulmazlığı düzenleyen 83. maddenin görüşülürken, 14. maddede geçen şerhleri 83’e taşımazsa yeni anayasa yürürlüğe girdiği gün, milletvekilleri hakkında devam eden davalar dokunulmazlık kapsamına girecek. Yeni anayasa yürürlüğe girdiği tarihde hala tutuklu milletvekili varsa tahliye edilecek.

Kamuda türbana vize

Ak Parti, ayrıca, Anayasa’nın 70. maddesinde yer alan “Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı” yeniden düzenleyerek, kamuda türbanın yolunu açıyor. 70. Madde’de geçen “hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez” hükmü, kamu hizmetlerinde türbanın önünü tıkayan düzenleme olarak biliniyor. Ak Parti, önerisinde, “hizmete alınmada liyakat dışında hiçbir şart aranmaz” diyerek türban takan kadınların kamuda görev almalarının yolunu açmış olacak. CHP ise mevcut anayasadaki hükmü aynın koruyarak türbana vize vermedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ak Parti'den Seçim Sürprizi

Ak Parti'den Seçim Sürprizi

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarında, AK Parti'nin önerileri arasında aile planlaması yer almadı. Devlet bunun yerine neslin devamı için görevli olacak. Öneriler arasında seçim barajının kaldırılmasına kapı açan madde de yer alıyor. Ama vicdani red için yeşil ışık yakılmadı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını hızlandıracak. Hem üyeler hem de Meclis Başkanı Cemil Çiçek bu görüşte. Çiçek son komisyon toplantısında, "yeni bir anayasayı yapmayı başaramadığımız takdirde hem meclis hem de siyaset kurumunun itibarı yara alır." dedi.

Partilerin önerileri de netleşti. En dikkat çekici çalışma iktidar partisine ait. Ak Parti'nin önerileri arasında, yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasına kapı aralayck olan düzenleme dikkat çekti.

Buna göre, mevcut anayasadan "seçim kanunları temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde düzenlenir" ifadesinin çıkarılması önerildi. Madde çıkarılırsa, anayasa mahkemesinin iptal kararlarında kullandığı yönetimde istikrar dayanağı ortadan kalkmış olacak. Baraj değişikliği yasayla rahatlıkla yapılabilecek. Bu alandaki AK Parti'nin bir başka önerisi de seçimlere 1 yıl kala yapılan değişikliklerin ilk seçimde uygulanmasına imkan verilmesi.

Devlete aile planlaması yerine neslin devamı görevi AK Parti devletin, aile planlaması yerine neslin devamı için gerekli tedbirleri almakla görevlendirilmesini önerdi. AK Parti ailenin korunması başlığı altında aile planlamasını devletin görev alını içinden çıkarılmasını da önerdi. Ve evlilik kurumunun devletin koruması altında olduğu vurgulandı. Öneriye göre, "devlet insan neslinin devamı, çocuklarnı gelişimi için gerekli tedbirleri almakla görevli olacak.

AK Parti'nin önerisinde din eğitiminde devletin denetimi yer almadı. AK Parti, din, vicdan ve inanç özgürlüğü maddesinde ise din ve ahlâk eğitim ve öğretiminin devletin gözetim ve denetimi altında yapılacağına ilişkin düzenlemenin çıkarılmasına da çalışmasında yer verdi.

AK Parti'nin önerileri arasında, vicdani red de yer almadı. Bu alanda öneri CHP ve BDP'den geldi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiEvlilikTürkiye Büyük Millet Meclisitahliye
Görüş Bildir