Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meclis Kulislerinde Konuşulan Yeni İddia

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AKP'de Hakan Şükür İle Başlayan Gülen Cemaati İstifaları Sürecek Mi?

AKP'de Hakan Şükür İle Başlayan Gülen Cemaati İstifaları Sürecek Mi?

Meclis kulislerinde, cemaate yakın milletvekillerinin 20 milletvekilini bularak grup kurmayı hedeflediği söyleniyor

Fethullah Gülen cemaati ile çıkan dershane kavgası sürecinde İdris Bal 'ın ardından Hakan Şükür 'ün de istifasıyla parti içinde "kriz" tartışmalarına sahne olan AKP'de yeni kopuşların gündeme gelebileceği öne sürülüyor. Kulislerde dile getirilen iddialara göre, cemaate yakın veya dershanelerin yasaklanmasına karşı çıkan milletvekilleri, AKP'den koparak 20 kişiyle TBMM'de grup oluşturacak sayıya ulaşmayı hedefliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın dershanelerin kapatılması yolunda açıklamalar yaptığı süreçte projeye ve cemaatle kavgaya karşı mesajlar veren AKP'liler arasında Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün , Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş , İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay , Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya da yer almıştı. Cemaatin kurumsal yüzü olarak bilinen ve onursal başkanı Fethullah Gülen olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Başkanı Mustafa Yeşil , daha önce geçen yıl Taraf gazetesinde Neşe Düzel 'e verdiği söyleşide, AKP'nin kendilerinden milletvekili adayı göstermek istedikleri isimleri sorduğunu açıklamıştı. Yeşil, "Bir dönem ısrarla Hocaefendi'ye 'acaba sizin önereceğiniz insan yok mu' diye ısrar ettiklerinde (...) Hocaefendi iki kişinin ismini vermişti" demişti. Yeşil, İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'in adını da, AKP grubu içinde cemaate yakın isimler arasında telaffuz etmişti.

10- 12 kişi ayrılabilir mi?

Kulisler, bundan sonra olacaklarla ilgili gözleri cemaate yakın milletvekillerine çevirdi. Söylentilerde çıta oldukça yüksek tutuluyor. AKP'de bir grup, 10-12 arasında bir milletvekilinin ayrılabileceğine dikkat çekiyor. Bir başka grup ise, cemaate yakın milletvekillerinin 20 milletvekilini bularak grup kurmayı hedeflediğini söylüyor. Ortak nokta ise AKP içinde rahatsızlık olduğu.

Dershanelerin kapatılmasına tabanın tepkisi büyük

Kulislerde, dershane düzenlemesinin cemaate yakın olmayan milyetvekilerini de rahatsız ettiğine dikkat çekiliyor. Seçim bölgelerinde milletvekillerinin tabandan ve seçmenden büyük tepki gördüğü vurgulanıyor. Milletvekilerinin bu tepkileri karşılayacak yanıt bulamadığı anlatılıyor.

AKP'de, dershane düzenlemesinin yeni yılla gelmesine yönelik endişeli bir bekleyiş dikkat çekiyor. Tasarının gelmesi durumunda Ocak ayından önce peşpeşe istifalar yaşanacağı belirtiliyor.

Şükür'e ulaşılamadı mı?

Hakan Şükür'le ilgili kulislerde bilgiler var. İstifasının AKP grubunda bekletildiği belirtiliyor. Grup yöneticilerinin istifasını geri alması için Şükür'e ulaşmak istedikleri ancak bunun gerçekleşemediği anlatılıyor.

T24

Hülya Karabağlı / Ankara

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanDershaneErtuğrul GünayFethullah GülenHakan ŞükürİzmirKayseriManisaRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir