AKP'de 'Anadil' Alarmı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AKP'de 'Anadil' Alarmı

AKP'de 'Anadil' Alarmı

AK Parti, bugün görüşülmesi beklenen "anadilde savunma" hakkına ilişkin tasarı için adeta alarm geçti.

AK Parti, Meclis Genel Kurulu'nda bugün görüşülmesi beklenen "anadilde savunma" hakkına ilişkin tasarı için adeta alarm geçti. Vekillere yapılan duyurularda, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu bugün, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde saat 14:00'te başlayarak günlük programların bitimine kadar çalışacağından tüm bakan ve milletvekillerimizin programlarını Genel Kurul'da olacak şekilde yapmaları gerekmektedir" denildi.

15 maddelik Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı temel kanun olarak iki bölüm halinde görüşülecek.

Tasarı, "anadilde savunma" ve evli hükümlülerin en geç üç ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar eşleri ile görüşmesini öngörüyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre sanık; iddianamenin okunması, esas hakkındaki mütalâanın verilmesi, üzerine sözlü savunmasını, kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Bu durumda tercüme hizmetleri, listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek. Bu tercümanın giderleri Devlet Hazinesince karşılanmayacak.

ÖDÜLLENDİRME

Hükümlüler, kurum içindeki veya dışındaki genel durumları, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımları, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak teşvik esaslı ödüllerden yararlandırılabilecek.

Bundan çocuk hükümlüler de yararlanacak.

Hükümlülere verilebilecek ödüller şunlar:

Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, en geç üç ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilecek.

Çocuk hükümlülere, en geç iki ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar ana ve babasıyla veya vasisiyle kurum ya da eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın aile görüşmesi yaptırılabilecek.

Haftalık ziyaret süresi iki saate kadar uzatılabilecek.

Tek kişilik odalarda televizyon bulundurma imkânı verilebilecek. Hediye verilebilecek.

Çocuk eğitim evlerine nakiller kurum görevlisinin nezaretinde olacak. Açık ceza infaz kurumlarına nakiller ise kurum görevlisi olmaksızın yapılacak.

HÜKÜMLÜYE İZİN

Hükümlünün, izin süresi içinde gece konaklaması gerektiği takdirde, kendi evi veya kanunda belirtilen bir yakınının evinde, güvenli görülen başka bir yerde ya da gidilen yerde bulunan kapalı ceza infaz kurumunda kalmasına, güvenlik hususu değerlendirilmek ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle, gidilen yerin valisi tarafından karar verilecek.

Sondakika.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir