AKP, CHP İle Aynı Noktaya Mı Geliyor?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

AKP, CHP İle Aynı Noktaya Mı Geliyor?

AKP, CHP İle Aynı Noktaya Mı Geliyor?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bir yandan askeri ve sivil vesayete karşı, çeteye, mafyaya, başka güç odaklarına karşı Türkiye'yi rahatlatan, milletin önünü açan adımlar atarken, öte yandan başka vesayet makamlarının oluşmasına da izin verilemez, verilmemesi de lazım. Özel yetkili mahkemelerin yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde görev yapması lazım” dedi.

Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündemdeki soruları yanıtladı.

"CHP ile aynı noktaya mı geliyorsunuz" sorusuna cevap

Bozdağ, “Özel yetkili mahkemeler konusunda CHP ile aynı noktaya mı geliyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Özel yetkili mahkemeler konusunda Ak Parti'nin, hükümetin kanaati önceden beri belli. Biz bugüne kadar özel yetkili mahkemeleri övücü bir açıklamanın içinde hiç olmadık. Geriye doğru bakarsanız, 'özel yetkili mahkemeler hukuk devletinin olmazsa olmazıdır, hukuk devletinin gereğidir' diyen bir açıklamamız olmadı. Geçmişte de biz devlet güvenlik mahkemelerine karşı duruşlar ortaya koymuş, özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kuruluş sürecinde de biz mahkemelerin daha demokratik ve hukuk devletinin gereklerini daha fazla taşıyan bir biçimde oluşturulması konusunda çabalarımız oldu.

Biz Türkiye'nin hukuk devleti niteliğinin içini doldurmak için önemli adımlar attık. Özel yetkili mahkemelerin geçici mahkemeler olduğunu, Türkiye'nin birtakım ihtiyaçlarından kaynaklandığını, bazı suçların soruşturulması ve kovuşturulmasının ayrıcalıklı birtakım özellikler taşıdığını, bu nedenle de ihtiyaçtan kaynaklandığını ve bu ihtiyaç devam ettiği sürece bu mahkemelerin devam edeceğini söyledik.”

“Sadece özel yetkili mahkemeler sayesinde değil, bir iklim sayesinde”

“Özel yetkili mahkemeler konusunda yapılacak değişikliklerin Balyoz, Ergenekon gibi davaları, 28 Şubat soruşturması gibi davaları olumsuz yönde etkileyeceği eleştirisi var. Bu davalarda yeni yasal düzenleme nedeniyle tahliyeler olacak mı?” sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBalyoz DavasıBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiErgenekon
Görüş Bildir