AKP Anketinde Sürpriz Sonuç!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

AKP Anketinde Sürpriz Sonuç!

AKP Anketinde Sürpriz Sonuç!

Başbakan Erdoğan milletvekilleriyle yaptığı toplantıda sonuçları açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, yeni anayasa konusunda kararlı olduklarını vurgularken, Uzlaşma Komisyonu'nun başarısız olması halinde CHP ve MHP ile ikili ya da üçlü uzlaşma yolu arayacaklarını ancak bundan da sonuç alamamaları durumunda kendi anayasa tekliflerini gündeme getireceklerini söyledi. Sadece BDP ile kalsak da yeni anayasayı yapacağız sözleriyle kararlılığını vurgulayan Erdoğan, anayasanın niteliğine ilişkin olarak da Milletimizin değerlerine uygun bir anayasa olacak ifadesini kullandı.

Vatan Gazetesi'nden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre; partisinin milletvekilleriyle bölgelerine göre gruplar halinde görüşen Erdoğan, dün de sadece İstanbul milletvekilleriyle AK Parti Genel Merkezi'nde kahvaltılı toplantıda biraraya geldi.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada yeni Anayasa çalışmalarına değinirken, Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sonuçsuz kalması halinde, kendi anayasa tekliflerini gündeme getirme süreçlerine ilişkin izleyeceği taktiği anlattı. Erdoğan'ın Yeni anayasa için önceliğimiz 4 partinin uzlaşması. Ama bu olmuyorsa A,B, C planlarımız var. 4'lü uzlaşmayla olmuyorsa CHP'ye gideriz. CHP ile olmuyorsa MHP ile görüşürüz. Baktık ikisi de yanaşmıyor, sadece BDP ile kalsak da referandum yoluyla yeni anayasayı yapacağız dediği öğrenildi. AK Parti'nin milletin ilkelerinden ve değerlerinden güç aldığını ifade eden Erdoğan, Yapacağımız anayasa milletin değerlerine uygun bir anayasa olacak vurgulamasını yaptı.

TOPTAŞ YÜZDE 55, AK PARTİ YÜZDE 52.4

Erdoğan toplantının başında Kanal İstanbul'dan, Marmaray'a, 3. köprüden, Taksim meydanı düzenlemesine kadar İstanbul'da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projelere ilişkin detaylı bir değerlendirme yaptı. Ardından toplantıda, İstanbul geneli ve ilçeler bazında partinin ve belediye başkanlarının oy durumlarına ilişkin son seçim anketinin sonuçlarına ilişkin bilgi verildi.

Buna göre İstanbul genelinde AK Parti'nin oy potansiyeli yüzde 52.4 iken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topaş'ın kişisel oy desteği yüzde 55 çıktı. CHP'nin oy oranının ise yüzde 29,3 olduğu vurgulandı.

Anket sonuçlarına göre Belediye Başkanlıklarının CHP'de olduğu Adalar, Şişli, Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş dışındaki tüm ilçe belediyelerinde AK Parti'nin önde olduğu kaydedilirken, CHP'li belediyelerin olduğu pek çok ilçede AK Parti'nin oy oranının daha yüksek çıktığı ifade edildi. Avcılar'da AK Parti'nin oy oranının yüzde 46, CHP'nin yüzde 38 olduğu, Silivri'de oranın yüzde 46'ya yüzde 34 olduğu ifade edilirken, parti oyu bazında CHP'ye büyük fark atılan ilçeler de, Esenler, Sultanbeyli olarak sıralandı.

Sultanbeyli'de AK Parti'nin oy oranının yüzde 69, CHP'nin ise yüzde 8 olarak görüldüğü, Esenlerde bu paylaşımın AK Parti yüzde 68, CHP yüzde 14, Arnavutköy'de AK Parti yüzde 67 CHP yüzde 13, Bağcılar'da da AK Parti yüzde 63 CHP yüzde 17 olarak görüldüğü kaydedildi.

SARIGÜL FARK ATIYOR

Anket sonuçlarının CHP'den İstanbul Belediye Başkanlığı için adı geçen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün kişisel oy potansiyelinin yüzde 70 olduğunu ortaya koyduğu, bu ilçede CHP'nin oy oranının yüzde 43, AK Parti'nin oy oranının ise yüzde 38 olduğunu gösterdiği öğrenildi.

ANKETLERE BAKIP GEVŞEMEYİN

Milletvekillerinden İstanbul'a yaptıkları ve yapılacak hizmetleri ev ev, kapı kapı dolaşarak anlatmalarını isteyen Erdoğan, Anketlere şuna buna bakarak gevşemeyeceğiz. Çok çalışmaya devam edeceğiz. Sivil toplum örgütleri ile diyaloğumuzu kesmeyeceğiz. Önümüzdeki yerel seçimler çok önemli ve biz bu seçimleri Allah'ın izniyle alacağız şeklinde konuştu.

ERDOĞAN'A MHP'YE YÜKLENMEYİN UYARISI

AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyesi olan Bülent Turan toplantıda, partinin MHP'ye yüklenme politikasına yönelik eleştirisini gündeme getirdi. MHP sempatizanı olmasına karşın bu partiye çeşitli nedenlerle oy vermeyen bu nedenle de başka partilerin seçmeni konumunda olan çok sayıda vatandaş olduğunu ifade eden Turan, MHP'ye yüklenilerek, 2. parti tercihi olarak AK Parti'ye oy verebilecek bu insanların küstürüldüğünü savundu. Erdoğan'ın ise Turan'ın bu değerlendirmesine katılmadığını belirterek, oy kaygısıyla yanlışı söylemekten kaçınmalarının mümkün olamayacağını söyledi. Erdoğan'ın Biz yanlış neyse, yanlışı yapan kimse onu söylemek durumundayız. Siyasi ahlak bunu gerektirir. Bunlar millete çok bedel ödettiler. CHP ve MHP kim yanlış yapıyorsa bunu söylemeliyiz dediği öğrenildi.

EMSAL DEĞER UYGULAMASINDA HATA GÖRÜRSENİZ UYARIN

Toplantıda çok sayıda milletvekili Erdoğan'ın da kısa süre önce gündeme getirdiği emsal değer uygulamalarıyla yapılan yüksek binalara ilişkin yakınmalarını dile getirdi. Erdoğan'ın bu yakınmalar üzerine, Ben gördüğüm zaman uyarıyorum. Son açıklamam da buna yönelik bir tepki niteliğindeydi. Ama benim herşeyi görme imkanım yok. Siz de İstanbul'u dolaşın ve hatalı uygulamaları gördüğünüzde de uyarın dediği öğrenildi.

Bigpara

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüCumhuriyet Halk PartisiİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir