Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akıncı Üssü Darbe Girişimi Davası

0PAYLAŞIM

Akıncı Üssü Darbe Girişimi Davası

ANKARA Anadolu Ajansı - Fetullahçı Terör Örgütü'nün FETÖ 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ait 475 maznunlu davaya devam edildi.

Ankara 4'şöhretçi Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Müesseseleri Yerleşkeyi'ndeki salonda görülen mahkemeye, tutuklu maznun ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, hadise tarihinde Akıncı Üssü 141. Filo'nun komutanı olan ve darbe teşebbüsünde yer aldığı bahanesiyle 141 defa ağırlaştırılmış müebbet mapusa mahkum edilen daha önceki orgeneral Akın Öztürk'şan damadı daha önceki yarbay Hakan Karakuş, dünkü celsede başladığı temele ait korunmasına devam etti.

Karakuş, hakkında tertip edilen bilirkişi raporlarını yalanlayarak, duruşmadan karar verirken bu raporları dikkate almamasını arz etti.

Darbe teşebbüsünün yaşandığı gün kursiyer kaptanların uçuş faaliyetlerinin olduğunu anlatan Karakuş, mesainin erken biteceğine müteveccih bir ileti aldığını bu iletinin kim tarafından atıldığını andırmadığını ileri sürdü.

Maznun Karakuş, korunmasına şöyle devam etti:

"1 Temmuz 2016 tarihinde 141. Filo'ya TMH misyonu verildi. 3 uçak bomba yüklü biçimde bekler komuta geçti. Bu gidişat bizim için rutin bir faaliyetti. 15 Temmuz günü de TMH misyonu üs komutanı ve harekat komutanı tarafından bize verildi. Uçmak saç ayağı ile asıllaşır. İlk ayak kaptanlar ama bakım olmazsa uçuş olmaz, uçuşun olması için alanın hazırlanması gerekir. Başka Bir Deyişle alan harekat bakım personeli ve kaptan, üçlü saç ayağını oluşturur ancak nedense uçan kaptanların hepsi tutuklu."

O gece filodan kalkan uçuşları hakimiyet ettiği istikametindeki isnatları da yalanlayan Karakuş, kule ile uçaklar arasındaki konuşmaların kurulum olduğunu iddia etti. Karakuş, darbe teşebbüsü gecesine ait telsiz konuşmalarının hukuka uygun biçimde elde edilmediğini savundu.

FETÖ abonesi olduğuna dair savcılığın tespitini de yalanlayan Karakuş, salıverilme arzında bulundu.

  • Kaptanlara bombalama emrini vermişti

Maznun daha önceki yarbay Hakan Karakuş'un telsiz konuşmaları iddia belgesinde şu biçimde yer alıyor:

"Müslüm Macit: İstenen vuruş noktalarını tekerrür eder misiniz?

Hakan Karakuş: Yol kavşağı, cami önü.

Macit: Bana verilen apsiste mutabık mıyız?

Karakuş: Mutabık.

Macit: Hepsine tek tek atış gerçekleştireceğim.

Karakuş: Mutabık, üç tane.

Macit: Üç tane alındı.

Macit: Filo, Aslan-6, yol kavşağı ve cami önü bitirildi, apsisin batısında rastgele bir noktaya mı?

Karakuş: Bir şey yoksa atmayın.

Macit: Apsise atmıyorum mutabık mıyız?

Karakuş: Mutabık.

Macit: Söylenen iki maksat zaferle vuruldu.

Karakuş: Anlaşıldı, ellerinize sıhhat."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir