Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akıncı: ‘Türkçe AB'de Resmi Dil Olacak’

 > 
10PAYLAŞIM

Dünya Ekonomik Forumu'nun özel davetlisi olarak Davos’a giden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Türkçe’nin Avrupa Birliği’nde (AB) resmi dil olması konusunda çalışma başlatacağını açıkladı.

 KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Ekonomik Forumu’nun özel davetlisi olarak Davos’a gitti. Devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı dünkü açılış yemeğinde yer alan Akıncı, forum öncesinde Milliyet'ten Sefa Karahasan'a konuştu

Kıbrıs’ta çözüm isteklerini dünyaya anlatacaklarını belirten Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı olarak çözüm konusundaki kararlılığımızı dünya platformuna taşıyacağız” dedi.  Kıbrıslı Türkler olarak iyi niyetle çözüm istediklerini kaydeden Akıncı, “Dünya kamuoyunun artan bir ilgisi var. Bu ilginin daha da ileri boyutlara taşınmasını bekliyorum. Bu ilgiden doğacak yararların elde edilmesini umuyorum” diye konuştu.

'Türkçe’nin resmi bir dil olması önemli bir gelişme olacak'

Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in, Türkçe’nin Avrupa Birliği’nde (AB) resmi dil olması konusunda çalışma başlatacağını açıkladı. "Anastasiadis, Türkçe’nin resmi dil olması konusunu bizimle konuştu" diyen Akıncı, "Bu çok yararlı olur. Bu keşke daha önce yapılabilseydi. Kıbrıs’ta iki halk yaşıyor. Halkların da kendi dilleri var. Çözüm olmadan da, Türkçe’nin resmi bir dil olması önemli bir gelişme olacaktır" dedi. 

Akıncı, "Kıbrıs sorunu Türkiye’nin AB yolunda tek engel değil ama Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman, üyelik bugünden daha yakın noktada olacak" dedi. "Çözüm ile birlikte Rumların da kazançlarının artacağını, Türkiye ile ilişkilerinin gelişeceğini" belirten Akıncı, Türkiye ile Yunanistan arasında yıllarca süren gerginliklerin sona ermesinin yolunun açılacağına işaret ederek, "Türkiye ile Yunanistan’ın savunma ve silahlara harcadığı paraların, beslenen orduların sona ereceğine" dikkat çekti.

İsrail gazı formülü

Akıncı, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin yeniden gelişmeye başlamasına atıf yaparak, “Doğu Akdeniz’deki enerji yatakları bir fırsattır. İsrail gazının Kıbrıs gazı ile birleşerek Kıbrıs üstünden Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya sevki önemli. Bu savunduğum bir projedir. Bu da Kıbrıs sorununun çözümünü de gerektiren bir konudur” dedi. 

Davos’ta Kıbrıs’ta varılacak çözümün finansmanı konusunda nabız da yoklayacaklarını ifade eden Akıncı “Kıbrıs sorununda bizi çözüme taşıyacak olanlardan biri de çözümün finansmanıdır. Hibe yardımı beklentisi yok. Kıbrıs, çözüm ile birlikte bir büyük yatırım alanı olacak” dedi.

'Türkiye’nin çözüm yönündeki desteği güçlü şekilde sürüyor'

KKTC lideri Mustafa Akıncı, Davos’ta __Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü

Önceki akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen ve görüş alışverişinde bulunan Akıncı, görüşme sonrasında, "Türkiye’nin çözüm yönündeki desteği güçlü şekilde sürüyor. Türkiye çözümde kararlı. Kıbrıslı Türkler olarak bu bizi mutlu ediyor" dedi.

Milliyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir