Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akın Öztürk'ün Damadı Yarbay Karakuş'un İfadesinden Öne Çıkan 6 Başlık

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan eski Hava Kuvvetleri komutanı Akın Öztürk’ün damadı Yarbay Hakan Karakuş'un ifadesi bugün basına yansıdı. Karakuş, darbenin planlayıcılarından olmadığını ve FETÖ ile bağının bulunmadığını söyledi.

Karakuş'un ifadesinden öne çıkanları derledik.

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı'nda savcılara ifade verdi. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre  Yarbay Karakuş'un savcılık ifadesinden öne çıkan detaylar şöyle:

1- 'Havanın sıcak olması nedeniyle 15 Temmuz'da blok uçuş planlaması yapıldı'

Karakuş, darbeci komutanlardan Tuğgeneral Hakan Evrim’in, ‘havanın sıcak olması nedeniyle 15 Temmuz’da blok uçuş planlaması’ yapıldığını söylediğini aktardı.

Karakuş, uçuşların 13:30 itibarıyla bittiğini belirtti ve emekli subay Dursun Dönmez’i filoda gördüğünü söyleyerek ifadesine şöyle devam etti: 

"Bizim filonun eski komutanı olduğu için filoyu gezdirdim. Saat 14.00’te banka işlerimi halletmek için filodan çıktım. Babamın kredi borcunu yatırmak için bankaya gittim. 17:00’de lojmana geldim. Evde bulunduğum sırada Yüzbaşı Pilot Erhan Güner beni aradı. Ben Filo’ya 19:00’da geldiğimde harekat komutanını cepten aradım. Terörle mücadele harekatı olacağını, kimsenin filodan ayrılmamasını ve dışarıdan pilot çağrılmasına gerek olmadığını söyledi. Ben bu sırada kursiyerlere terörle mücadele uçuşuyla ilgili konuşma yaptım. Albay Ahmet Özçetin beni arayarak, Yuva-4 misafirhanesine kursiyerleri yerleştirmemi, kuleye geçmemi söyledi ve uçuş kontrol amiri olarak görev yapacağımı söyledi."

2- 'Kule ve harekat amiri Yarbay Nihat Altıntop'tur'

Anadolu Ajansı, Yarbay Hakan Karakuş'un görüntülerini paylaştı

"Kuleye gittiğimde Yarbay Murat Doğan, Üsteğmen Mustafa Enez, Yarbay Nihat Altıntop ve ismini bilmediğim üç astsubay vardı. Kule ve harekat amiri Yarbay Nihat Altıntop’tur. ‘Terörle mücadele uçuşu için yakıt yeter mi’ diye sordum, bana ‘Tankeruçak kalkacak‘ dedi. 21.30’da kuledeydim. İki uçak üstten kalkış istedi, pilotların kim olduğunu bilmiyorum. Sonra tekrar iniş yaptılar, bir terslik olduğunu anladım, harekat amiri Ahmet Özçetin’e sordum. Onların görevlerini yaptığını, bizim karışmamamız gerektiğini söyledi. Daha sonra uçaklar ışıklarını yakmadan pistten kalkmaya başladı. İlk uçuşlar 21.30 civarında yapıldıktan sonra, kontrolsüz olarak uçaklar indi."

3- 'Uçakların İncirlik'e ait olduğunu öğrendik'

Karakuş, gece boyunca 12-13 uçağın kalkış yaptığını belirtti şu ifadeleri kullandı:

"Kuleye beni ve Nihat Yarbay’ı sordular, kendileriyle gelmemizi istediler. Birlikte giderken uçuş emniyetini sağlamam üzerine beni orada bırakıp Nihat Yarbay’ı götürdüler. Üsteğmen Mustafa Enez ve üç astsubay kulede bekledik. Sabah 05.00’te bir uçak daha kalktı. Dışarıdan gelen uçaklar pisti bombaladı. Bu uçakların İncirlik’e ait olduğunu öğrendik. Darbe girişiminin 22.30’da farkına vardım. Helikopterler çok fazla inip kalkıyordu, kim tarafından kontrol ediliyor bilmiyordum. Gece 00.00 sıralarında ‘casa uçağıyla’ Hava Kuvvetleri Komutanının geldiğini söylediler, ben de olayların durulacağını düşündüm. Dürbünle baktığımda komutanı arabaya bindirip 141’inci Filo’ya götürdüler, hava karanlık olduğundan elleri bağlı olup olmadığını göremedim.

4- 'Kuleye ateş açılınca sığınağa kaçtım, 06.30'da da eve kaçtım'

Sabaha karşı helikopter ve uçaklar geldi, pist ve kuleye atış yaptılar. Helikopterler saat 06:00 civarından piste iniş yapınca, Özel Kuvvet elemanları indi, kuleye ateş açılınca sığınağa kaçtım, 06:30’da da eve kaçtım."

5- 'Akın Öztürk'ü hiç görmedim'

Hakan Karakuş, eşinin babası Orgeneral Akın Öztürk’e ilişkin de şunları söyledi: 

"YAŞ üyesi Akın Öztürk benim kayınpederimdir. Cuma misafir olarak geldi, cumartesi lojmandan üsse gittiğini Fatih Çavur’dan duydum. Sabaha karşı Hulusi Akar’ın bulunduğu yere gittim ama Akın Öztürk’ü hiç görmedim. Yurtta Sulh Konseyi’nden haberim yoktur. Nihat Yarbay’ın bana iletmesiyle duydum. Kimlerden oluştuğunu ve ne olduğunu bilmiyorum."

6- '1 dolarları artan para üstlerinden biriktirdim'

"Evimde yapılan aramada 69 adet 1 dolar buldular. Ben bu dolarları Amerika’ya tatbikata gittiğimde harcamalar sonrasında artan para üstleri şeklinde biriktirdim. Onlar hatıra olsun diye çekmecede duruyordu. Kimseye 1 dolar vermedim, kimseden de almadım. FETÖ/PDY ile bağlantım yoktur. Sülalemde de yoktur, dershaneye bile hiç gitmedim."

İsmi 2014'te Kuveyt Büyükelçiliği Ataşesi ile yaptığı yumruklu kavgayla gündeme gelmişti

Karakuş’un ismi ilk kez eylül 2014’te Ankara’da trafikte dönemin Kuveyt Büyükelçiliği Ataşesi Emad Ali Almohid ile yaptığı yumruklu kavgayla gündeme gelmişti.

Kuveytli Diplomatlardan F-16 Pilotuna Dayak! - onedio.com
Kuveytli Diplomatlardan F-16 Pilotuna Dayak! - onedio.com

Karakuş eşinin gözleri önünde elçilik görevlilerince feci şekilde dövülmüştü.

AA ve Onedio

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraDarbeFETÖHulusi Akaronedio
Görüş Bildir