Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeka Seviyeleriyle Diğer Türlere Fark Atan En Akıllı 14 Hayvan Türü

 > -
Abone ol

1. Rakunlar

Bu sevimli hayvanlar son derece zeki bir beyne sahiptirler. Kendi yiyeceklerini bulmaya yardımcı çok farklı yollar geliştirmişlerdir. Araştırmacılar o küçücük beyinleri içinde en önemsiz detayları bile uzunca bir süre hafızasında saklayabildiklerini söylüyorlar. Ayrıca çok hızlı bir şekilde öğrenme yetenekleri olmakla beraber öğrettiğiniz 300 farklı komutu hiç zorlanmadan hatırlayıp gerçekleştirebilirler. Bu hayvanların yiyeceği besini ilk önce suya batırması alışkanlığı ilgi çekicidir. Bundan ötürü kendisine «yıkayıcı» (lotor) adı yakıştırılmıştır. Besin ne kadar temiz olursa olsun, onu yakınlardaki bir suya iyice batırıp yıkamadan yemezler.

2. Deniz Aslanları

Yapılan çalışmalar deniz aslanlarının mantıklı düşünme yeteneğine sahip olduklarını göstermiştir. Deniz biyologları, deniz aslanlarına kendi oluşturdukları yapay işaret dilini öğretirken komut ve hareketleri çok kolay bir şekilde öğrendiklerini keşfettiler. Ayrıca bu hayvanlar mantıklarını kullanarak karar verme yeteneklerine sahipler. Örneğin a=b ve b=c ise a=c şeklinde çıkarımlar yapabilmektedirler.

3. Güvercinler

Eski zamanlarda güvercinleri, aralarında uzun mesafeler bulunan insanlar, iletişim aracı olarak kullanmışlardır. Güvercinlerin tarih boyunca mesajlaşma işi için kullanılmasının haklı nedeni, bulunduğu coğrafyaya aşırı hakim olmaları ve mükemmel bir yön bulma yeteneğine sahip olmalarıdır.

4. Şahinler

Avcılık konusunda uzman olan şahinler, geçmişten bu yana güvercinler gibi mesajları iletmek ve keşif yapmak için kullanılmışlardır. Şahinlerin komutları takip etme yeteneği ve görsel hafızaları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden en kolay eğitilebilen canlılar arasındadır.

5. Fareler

Bir farenin bu kadar zeki olup da bu listeye girebileceğini kim tahmin ederdi. Evet, günümüzde farelerin zeka seviyeleri hafife alınsa da, araştırmacılar farelerin oldukça akıllı hayvanlar olduğunu söylüyor. Hatırlamaya yardımcı çok uzun vadeli hafızaları ve hızlı değişen durumlara adaptasyonları üst düzeyde.

6. Maymunlar

Ustalıkla araç-gereç kullanmayı bilen maymun türleri arasında orangutanları, şempanzeleri ve gorilleri sayabiliriz. Bu hayvanlar çoğu yönleriyle insanlar gibi düşünme ve hareket etme kapasitesine sahiptir. Bir gruba dahil olma ve bu grupta iş birliği, çeşitli yönlendirme ve araç gereç kullanımında insanlara çok yakın kabiliyetler sergileyebilirler. Bu yeteneklerinden dolayı hayvanlar arasında en akıllı türler arasındadır.

7. Ahtapotlar

Araştırmacılar ahtapotları omurgasızlar listesinde en üst sıraya yerleştiriyorlar. Bir hayvanat bahçesinde yapılan deneye göre ahtapotların gözlem yoluyla öğrendiği açıkça gözlemlenmiş. Bildiğiniz üzere pek çok omurgalı hayvan bu yeteneğe sahip bile değil. Ahtapotlar farklı nesnelerin şekillerini, büyüklüklerini ve parlaklıklarını ayırt edebilecek bir zeka seviyesine sahipler. Ayrıca geçmiş zamandan hatırlarsanız, bir ahtapotun konserve kapaklarını açmayı öğrendiği hakkında bir haber çıkmıştı.

8. Balinalar

Mavi sularda yaşayan en büyük canlılar olan balinaların ağırlıkları, bazen 30 yetişkin fil ağırlığına denk olabiliyor. Birbirleri arasında iletişimleri o kadar gelişmiştir ki çok iyi organize olup avlarını rahatlıkla pusuya düşürebilirler. Araştırmacılar balinaların oldukça duygusal olduğunu belirtiyorlar. Acı, üzüntü, neşe ve anne-baba sevgisi gibi duyguları deneyimleyebiliyorlar. Araştırmacılar, 90’larda ölüp karaya vuran yaşlı bir balinanın yavruları olduğu tahmin edilen iki balinanın civarda dolaşıp durduklarını gözlemlediler. Bir kaç gün boyunca o bölgede yüzen iki balinanın, annelerine saygılarını bu şekilde gösterdikleri tahmin ediliyor. Kimi zaman haberlerde balinaların toplu intihar ettiklerini duyarız. Bu intihar gibi görünen durum aslında çok farklı. Karaya vuran bir balinanın yardım çağrılarını duyan diğer balinaların yardıma gitmesi ve onların da karaya oturması durumudur.

9. Yunus

Yunusların ne kadar zeki olduğu konusunda bilim adamları sürekli araştırma içerisindeler. Bazı bilim adamlarına göre insandan sonra dünyadaki ikinci zeki canlı olarak kabul ediliyor. Vücut kitlesine göre beyin oranını düşününce, hayvanlar aleminde en büyük beyine sahip hayvanlar iri burunlu yunuslardır. Bu türün gelişmiş iletişim becerileri bulunmaktadır, karakteristik özellikler sergilemektedirler ve aynada kendilerini ayırt edebilmektedirler.

10. Domuzlar

Domuzları genelde kirli ve çamurlu ortamlarda yuvarlanırken görmeye alışığız. Bu durumun oluşma sebebi de ter bezlerine sahip olmadıkları için sürekli kendilerini soğutma gereksinimlerinden kaynaklanıyor. 1990 yılında bazı araştırmacılar bu hayvanların zeka seviyesini ölçmeye çalıştılar. Bir video ekranındaki imleci hareket ettirmek için eğitilmeye başlayan domuzların, aynı maymunlar gibi hızlı öğrendikleri ortaya çıktı. Ayrıca domuzlar rüya görür ve kendilerine verilen isimleri tanırlar. Diğer domuzlar üzerinde deney yapan araştırmacılar da domuzlara halterin üzerinden atlamayı ve frizbi yakalamayı öğretmeyi başardılar.

11. Karıncalar

Karıncalar küçücük boyutlarına rağmen, iş birliği yaptıkları vakit mükemmel işler başarabilen canlılardır. Karıncalar büyük topluluklar içinde, mükemmel koordinasyon içerisinde yaşarlar ve yön bulma kabiliyetleri muazzam gelişmiştir.

12. Kargalar

Kargaların zeka seviyesi, bilinen tüm kuşların zeka seviyesinden üstündür. Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir deneyde, kargaların araç-gereç kullanabilme kabiliyetleri test edilmiştir. İnce uzun bir tüpün içine yiyecek koyarak karganın yiyeceği nasıl alacağı gözlenmiştir. Ortama konulan düz bir teli tespit eden karga, telin ucunu çengel şekline getirmiş, yiyeceği kolaylıkla almıştır. Kargalar 6 - 7 aşamalı testleri rahatlıkla geçip hedefine ulaşabilir ve yıllar boyunca anılarını saklayabilirler.

13. Keçiler

Keçiler inanılmaz bir uzun vadeli hafızaya sahipler ve neredeyse hiçbir şeyi unutmuyorlar. Keçiler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, onları bir takım mekanik bulmacalar ile test etmeye karar verdi. Önlerine konulan çeşitli görevler zincirini adım adım başarılı bir şekilde tamamladıklarında, içi meyve dolu bir kutunun açılmasını sağlayan keçilerin her biri, bu uzun süreci firesiz tamamladı. Ve bu test sonunda keçilerin uzun vadeli bir hafızaya sahip olduğu ortaya kondu.

14. Filler

Fillerin beyni ortalama 5 kg ağırlığındadır. Araştırmalara bakıldığında, filler çeşitli objeleri farklı farklı amaçlar için kullanmayı kendi kendilerine öğrenebiliyorlar. Fillerin palmiye yapraklarını yelpaze olarak kullandıkları, sopayla sırtlarını kaşıdıkları, havlayan köpekleri dallarla kovaladıkları da biliniyor. Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının bulgularına göre filler, hangi durumda olursa olsun her zaman takım çalışmasına inanıyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toprak-ari

Şempanzeler ve goriller maymun değildir.

hoplamakampi

Goril maymungiller familyasındandır.

alibaydas

bana göre bu listede eksik olan iki hayvan var: köpekler ve mürekkep balıkları, hatta belki atlar da eklenebilir. yön bulma vs beceriler zeka sayılmamalı o yüzden güvercinler, şahinler, karıncalar filan listeye uymuyor. tamam, karıncaların muhteşem bir sosyal becerileri var ama zeka bireyseldir. karıncalarsa (arılar ve termitler de), ortak bir benlik gibi hareket eder. kargalar, filler, yunuslar ve balinalara büyük saygı duyuyorum. dünyayı paylaştığımız farklı türden bireyler gibiler. nitekim son zamanlarda Hindistan yunusları birey sayan bir yasa çıkarttı ve yunus parklarını yasakladı.

mustafaberatkocak

Yalnız en zeki kuş türü karga değil kuzgundur. Birbirlerine çok benzedikleri için hep karıştırılırlar.

ahmetcan.oral.5

Bu listedeki hayvanlar içerisinde favorim açık ara yunuslar. Katil Balinalar<en büyük yunus türüdür>, bir kaç sene önce besin zincirinde Büyük Beyazın önüne geçtiler. Yaşam alanları çatışmaya başlayınca katil balinalar, büyük beyazları avlamanın bir yolunu buldular. Ve bunu diğer nesillerine öğreterek devam ettiriyorlar. Yunus balıklarının zekasında söyleyecek bir şey yok. Zaten yunusların hem kendileri hem de toplulukları için isim kullandığı dahi söylenir. Ayrıca aynada kendini tanıyabilen nadir hayvanlardandır. Şempanzeler ile birlikte sadece üreme amaçlı cinsel birliktelik yaşamayan sırf zevk için bunu yapan tek canlılar. Bide liste de karınca olmamalı. Onların özellikleri zeka kaynaklı değil ki.

alibaydas

ufak bir düzeltme: zevk için cinsellik yaşayan şempanze değil, bonobolar

feyk

guvercinlerle karincalari kabul etmiyorum. zeka farkli durumlara yenilikci cozumler bulabilme yetenegidir. tamam guvercinin mukemmel bir yon bulma hissi var ama sabit dahili yetenekler. bir zeka degil. ayni sekilde karincada cok komplike stratejiler yontemler uygulayabiliyor ama bunlarin hemen hepsi icgudusel davranislar. farkli bir duruma yeni cozum uretme yetenekleri yok.

mert-caglayan

guvercinlerin doğduğu yere dönme hissinin olduğunu biliyorum zeka sayılmaz belli bir manyetik konuma dönüyor sadece.

feyk

daha kesin ispatlanmadi ama yeni arastirmalarda guvercinlerin manyetizmaya hassas hucrelerinin goz retinasinda oldugu tahmin ediliyor. yani gercek anlamda manyetik alanlari canli kanli olarak gorebiliyorlar. bu bir yetenek ama zeka degil. gercek zeka manyetik alanda bir degisim oldugunda buna ne kadar hizli adapte olacaklaridir. keza buyuk bir degisimde kapida. bu yuzyil icinde magnetik kuzey ile magnetik guney kutuplarinin yerlerinin degismesi cok muhtemel. yani pusula kuzeyi degil, guneyi gosterecek. o zaman guvercin davranislarini incelemek gerek iste.

rrr

bu yüzyıl içinde kutuplar değişecek derken? biraz aydınlatırmısın beni feyk

feyk

her 500bin, bir milyon yilda bir dunyanin manyetik kutuplari yer degistiriyor. kuzey guney, guney kuzey oluyor. ne zaman degistigi iyi biliyor, lav kayalari olusurken icindeki mineraller manyetik olarak dizilir ve o sekilde donar. lav kayasindaki manyetik dizilimden dunya tarihinde o devirde kutbun hangi yonde oldugu tespit edilebiliyor. bugune gelirsek pusula kullanimiyla manyetik alanlarin detayli kaydinin tutuldugu tarihden beri dunyanin manyetik alaninin surekli azaldigi gozlemlenmis. su an okyanusun bazi bolgelerinde manyetik alanin cok zayifladigi, uydularin, ucaklarin zarar gorebildi alanlar mevcut. yakin zamanda kuzeyle guneyin yer degistirecegi tahmin ediliyor ama bizim yasam suremizde gormemiz cok olasi degil. bu surecte manyetik alan zayiflasa bile buyuk bir tehlikesi yok. kaya ve fosil kayitlarinda gecmiste bu degisimlerle paralel gorulen toplu olum yada toplu yokolus yok.

feyk

rrr

teşekkür ederim

Görüş Bildir