Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akılları Her Daim Meşgul Etmiş Bir Konu: Beynimizin %10'unu Kullandığımız Doğru mu?

 > 
740PAYLAŞIM

Beynimizin yalnızca %10’unu kullandığımıza dair yaygın inanışı masaya yatırma vakti.

Sanılanın aksine, durumu ispat eden bilimsel bir kanıt veyahut araştırma mevcut değil.

Modern beyin taramalarıyla, beynin bütününde aktivite gözlemlenebiliyor.

Peki nereden çıktı?

Kim bilir?

Sürekli böylesi ifadeleri barındıran bu insan potansiyeli övgüsününün çıkış noktasını bulmaya çalışalım. 

Birkaç teori mevcut. En meşhuru tahmin edebileceğiniz gibi Einstein’a izafe edilen özellikler ve ifadeler.

Yaygın bir inanışa göre Einstein, devrimsel çalışmalarını beyninin yüzde 10’undan fazlasını kullanabilmesine borçlu olduğunu söylemiş.

Fakat ünlü fizikçinin böyle bir ifadesi bulunmuyor.

Başka bir teori de, bir kitabın önsözünde kullanılan hatalı bir ifade.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı isimli (How To Win Friends and Influence People) çok satmış kişisel gelişim kitabının önsözünü kaleme alan Lowell Thomas, ABD’li duayen psikolog William James’den bir alıntı yapıyor: “Sıradan bir insan zihinsel kabiliyetinin yüzde 10’unu kullanabilir”

Aslında alıntılanan sözde bahsedilen kavram zihinsel kabiliyet değil, zihinsel enerji. Yani tamamiyle farklı bir konsept ve işaret noktası.

1930’larda çalışmalar yapar beyin cerrahı Wilder Penfield’ın “sessiz korteks” teorisinin de mitle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Bu çalışmaya göre elektrik verilmesine rağmen herhangi bir fonksiyonu gözlemlenemeyen beyin bölümleri mevcuttu. Günümüzde bu bölümlerin tamamiyle fonksiyonel olduğu ortaya konmuş durumda.

Son on yılda bu mit üzerine bina edilmiş pek çok sinema filmi ve televizyon dizisine imza atıldı.

Lucy, Limitless, Heroes gibi bu yapımlarda “beyninin yüzde yüzünü kullanmak” durumu bilim sınırları içerisindeymişçesine kurgulanarak pazarlandı.

Avrupa ve ABD çapında yapılan pek çok araştırma ve anket, çoğu insanın halen bu mite inandığını ortaya koyuyor.

İnsanlar bu konsepte son derece ilgi gösteriyor. “İnsanın gerçek potansiyeli ve yapabilecekleri” fikri ne olursa olsun kitleleri cezbediyor. 

Kapasitemizi ve yapabileceklerimizi belirleyen şeyin, bizim kontrolümüzde olmayan bir fiziksel özellik olduğu fikri, çoğu insanı rehavete sürükleyen bir zincirin ateşleyicisi aynı zamanda. Ortalamadan daha zeki olan kişiler, kapasiteleri gereği diğerlerinden daha az çaba sarf ederek başarıya ulaşmayı yeğliyor. Sıradan insanlar ise başarısızlıklarını, sahip olmadıkları bir özelliğe bağlamayı tercih ediyor.

Beynimizin ya da zekamızın kapasitesi bir kenara dursun…

İnsanlığın serüveni gösteriyor ki; yapabildiklerimiz sınırsız. Şartlar ve eldekiler ne olursa olsun pek çok şeyin altından kalkabiliyoruz. Belirsizliği yazgı olarak kabul etmek yerine, harekete geçmekte fayda var!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osuran-boga03

yüzde elli beyinsizin oldugu ülkede yararlı bir içerik

mehmetygt.yoruk

O değil de sonuncu gif teki amaç ne

okisi

lan o %10, beyinin kendi hacminde mesela 100 hacimlik beyinde %90 su sinirler cartlar curtlarda toplasan %10 ediyo odur çalışan kısım lan insan vücudunun 3 te 1 i su mu ne mevzusu varya o misal

cihatdrn

Bence her insan beyninin kullanımını arttırabilir mesela sağlak sanız sol el il bir süre yazmayı deneyin bu arttıracaktır, müziğe yönelin piyano vs çalmak gibi, günümüz düzenin de düşünmeye üşenir olmuşuz herşeyi ezbere yapmaya çalışısıyoruz ve buda beynimizin kullanımını düşürecektir bir hadis e göre hatta şöyle birşey vardır, "2 gününüz eşit olmasın" yani bugun birşey oğreniyorsak ertesi gün daha fazlasını öğrenmeliyiz. Vucudumuzu ele alırsak hatta sadece vucut değil araba pc vs.. Kullanılmayan vucuda arabaya pc ye ne olur ? Zamanla kasların yerini yağlar alır körelmeye yüz tutar arabalar korozyona ugrar veya aku artık ömrünü tamamlar zamanla gider pc lerdeki fanlar tozlanır zamanla pc yi soğutmaya gücü yetmez buda devrelerin sıcaktan ömürlerini yavas yavas tamamlamasına yardım eder . Onun için Beynimizi kullanalım üretelim kreatif olalım hayal gücümüzü serbest bırakalım!!

ayna-efendi

şehir efsanesi bu, beynimizin hepsini kullanıyoruz

Görüş Bildir