35 Kişilik Akil Heyette 7 Kadın

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Akil İnsanlarda Sürpriz İsimler

Akil İnsanlarda Sürpriz İsimler

PKK’nın sınır dışına çekilme sürecinde etkin rol oynayacak ‘âkil İnsanlar Komisyonu’nun üzerinde çalışan hükümetin gündeminde sürpriz bir isim listesi var. Komisyon’un işlevi de görev alacak isimler de dikkat çekici. Hükümet, toplumun her kesimine mesaj niteliği taşıyacak komisyonda şehit annesi ile gayrimüslüm bir vatandaşa da görev vermeyi düşünüyor.

Radikal'den Ömer Şahin'im haberine göre bir süredir gündemde olan ve yaklaşık 30 kişiden oluşması beklenen ‘âkil İnsanlar Komisyonu’ için çok sayıda isim geçiyor. Yaşar Kemal, Kadir İnanır, Hasan Cemal, Avni Özgürel, Oral Çalışlar, Tarhan Erdem, Ali Bayramoğlu, Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Doç. Dr. Vahap Coşkun, Rifat Hisarcıklıoğlu, Taha Özhan, Yılmaz Ensarioğlu, Cemal Uşşak, Orhan Miroğlu’nun isimleri kamuoyuna yansımıştı. Radikal’e ulaşan bilgiler Başbakan Erdoğan’ın önünde kapsamlı bir liste olduğu yönünde. Listede AK Parti ve CHP ’nin eski 2 numaraları Dengir Fırat, Eşref Erdem, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Türk milliyetçilerinin ‘ağabey’i Türk Ocakları eski Başkanı Nuri Gürgür, MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin eski başdanışmanı Prof.Dr. Vedat Bilgin, Prof.Dr.Erol Göka, Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin ile Etyen Mahçupyan bulunuyor. Komisyon’da bir şehit yakınının olacağı söylenirken henüz netleşmeyen bu ismin bir ‘Şehit Annesi’ olması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

35 Kişilik Akil Heyette 7 Kadın

SABAH, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "havuz oluşturduk" dediği "akil adamlar" listesine ulaştı. "Hakem heyeti" olarak değerlendirilen liste 35 isimden oluşuyor. Havuz oluşturma çalışmaları ve değerlendirmelere devam edilirken, akil insanların söz konusu 35 isim arasından seçilebileceği belirtiliyor. Yedi kadının dikkat çektiği listede, her kesimin kendisini bulacağı bir sıralama yapıldığı gözden kaçmıyor.

Değerlendirmesi yapılan havuzda siyaset dünyasının önemli isimleri öne çıkıyor. Leyla Zana, eski CHP'li Eşref Erdem, AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat ve bölge halkının yakından tanıdığı siyasetçi Haşim Haşimi dikkat çeken isimlerden. Bir dönem Ülkü Ocakları yöneticiliği yapan, işadamı Mahir Damatlar da listede yer alıyor. 18 yıl önce PKK'nın alıkoyduğu 8 askeri Kuzey Irak'a giderek alan Refah Partisi eski Van Milletvekili Fethullah Erbaş, DEP eski Milletvekili Sedat Yurttaş ve CHP eski Milletvekili Ziya Halis havuzda yer alan diğer siyasetçiler.

SABAH'tan Mehmet Barlas havuzda yer alan önemli isimlerden. Yazar Yaşar Kemal, gazeteci Hasan Cemal de havuz listesinde öne çıkıyor. Ali Bayramoğlu, Avni Özgürel, Etyen Mahçupyan, Hilal Kaplan, Hüseyin Gülerce, Mustafa Karaalioğlu, Ömer Laçiner, Oya Baydar değerlendirilen isimler arasında yer alıyor. Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu ve Hayrettin Karaman gibi ilahiyatçıların yanı sıra değerlendirilen havuz listesinde Hrant Dink'in avukatı Fethiye Çetin'in ismi de var.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırIrakMehmet BarlasMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanRifat HisarcıklıoğluŞehitVanYaşar Kemal
Görüş Bildir