Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milliyet Mithat Sancar'ın Yazılarına Son Verdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Akil Adam Mithat Sancar Da Milliyet'ten Kovuldu

Akil Adam Mithat Sancar Da Milliyet'ten Kovuldu

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine Ekim 2012'de Demirören Grubu tarafından atanan Derya Sazak döneminde gazetede köşe yazarlığına başlayan Prof. Mithat Sancar'ın yazılarına son verildi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grup Başkan Vekili olan Sancar'a dün (21 Ağustos 2013) gazetenin üç kademesinden telefon edildi.

T 24'ün haberine göre ilk olarak gazetenin yazı işleri müdürlerinden telefon alan Mithat Sancar'a "Yazılarınıza son verildiğini size bildirmemiz istendi" dendi. Yazı işlerinin ardından arayan İnsan Kaynakları Müdürlüğü de Sancar'a "1 Eylül'den itibaren gazeteyle ilişkisinin kesileceği" açıkladı.

Sancar'ı son olarak Derya Sazak'tan sonra temmuz ayının sonunda genel yayın yönetmenliğini üstlenen Fikret Bila'nın aradığı ve üzüntüsünü ilettiği kaydedildi.

Sancar'a yapılan aramalarda "yönetimin, tasarruf önlemleri çerçevesinde bu kararı aldığı" bildirildi.

Milliyet'teki köşesinde Güney Afrika, çözüm süreci gibi konularda yazılar kaleme alan Prof. Sancar, gazeteyle ilişkisi kesilmeden önce Erbil'de düzenlenecek Kürt Ulusal Kongresi öncesinde "Kongre öncesi Kürtlerin nabzı" adlı söyleşi dizisini hazırladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık ve PYD lideri Salih Müslim gibi Kürt hareketinin önde gelen isimleriyle konuşan Sancar'a bu proje için hem Sazak'ın, hem de Bila'nın destek verdiği konuşuluyor.

Dizinin ardından görüşmelere dair gözlemlerini yazmaya başlayan Sancar, görüşeceği isimler arasında yer alan Irak Kürdistan Federe Yönetim Başkanı Mesud Barzani ile buluşmanın farklı nedenlerle ertelendiğini duyurmuştu. Sancar, Barzani'den görüşme haberi beklerken Milliyet'teki köşesi kapandı.

Haberin Tamamı İçin:

Milliyet Mithat Sancar'ın Yazılarına Son Verdi

Milliyet Gazetesi Prof. Dr. Mithat Sanca r'ın yazılarına son verdi.

Prof. Dr. Sancar, gazetenin eski genel yayın yönetmeni Derya Sazak döneminden itibaren Milliyet'te yazıyordu. T24'te yer alan habere göre Prof. Dr. Sancar dün gazetenin yazı işlerinden aranarak "Yazılarınıza son verildiğini size bildirmemiz istendi" dendi. Daha sonra Sancar'ı arayan gazetenin genel yayın yönetmeni Fikret Bila kararın "gazete içi yeniden düzenleme ve yönetimin tasarruf önlemleri çerçevesinde alındığını" söyledi. İnsan Kaynakları tarafından da aranan Prof. Dr. Sancar'a "1 Eylül'den itibaren gazeteyle ilişkisinin kesileceği" açıklandı.

Prof. Dr. Sancar, gazeteyle ilişkisi kesilmeden önce Erbil'de düzenlenecek Kürt Ulusal Kongresi öncesinde "Kongre öncesi Kürtlerin nabzı" adlı söyleşi dizisini hazırlamış KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık ve PYD lideri ile konuşmuştu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Sancar, Milliyet'ten önce uzun süre Taraf gazetesinde köşe yazmıştı ve Akil İnsanlar Heyeti Marmara Grubu'ndandı. Prof. Dr. Sancar "Geçmişle Hesaplaşma: Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne",

"Şehrin Zulası: Ankara Kalesi" ve "'Devlet Aklı' Kıskacında Hukuk Devleti" kitaplarının yazarıdır.

Milliyet Gazetesi son dönemde Can Dündar 'ı işten çıkarmış, Derya Sazak'ı genel yayın yönetmenliğinden almış ve Ege Dündar 'ın da yazılarına son vermişti. Demirören Grubu'nun gazeteyi satın almasından sonra Nuray Mert ve Hasan Cemal de işten çıkarılmıştı. (EA)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraIrakNuray Mert
Görüş Bildir