Fethiye 4.9'la Sallandı

 > -

Akddeniz'de 6.1 Şiddetinde Deprem

Akddeniz'de 6.1 Şiddetinde Deprem

Akdeniz'de Ölü Deniz açıklarında 6.1 şiddetinde olduğu tespit edilen deprem meydana geldi. Deprem kıyı illerinde hissedildi.

Merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta Muğla olmak üzere, Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki bir çok şehirde hissedildi. Plajda ve havuzda bulunan vatandaşlar ise depremin ardından plajları boşalttı.

"30 SANİYE SÜRDÜ"
Deprem haberinin duyulmasının ardından Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesi çöktü. Depremi yaşayanlar, sarsıntının çok şiddetli olduğunu ve depremin 30 saniye boyunca hissedildiğini söyledi.

FETHİYE'DE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLDİ
Fethiye'de elektrik ve internet bağlantısının kesildiği öğrenildi.

Yakın tarihlerde bölgede art arda depremler yaşanmıştı.

5 haziranda Marmaris 4.6, 9 haziranda Muğla Köyceğiz 4.2 büyüklüğünde depremlerle sallanmıştı.

Son 24 saat içinde bölgede irili ufaklı 42 deprem meydana geldi.

"DÜNYANIN EN ÇOK DEPREM ÜRETEN BÖLGELERİNDEN BİRİSİ"
İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Okan Tüysüz, Ege Bölgesi'nin gerilme bölgesi olduğuna dikkat çekerek, "Bu bölgede çok sayıda fay var ve bunlar 7.2'lere ulaşan depremler üretti. Güney Ege'de Rodos Adası'ndan çıkarak Fethiye'ye ulaşan, buradan da Burdur'a kadar giden bir fay var. Sonuçta Ege bölgesinin jeolojik yapısı içerisinde olağan bir deprem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü orası dünyanın en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bundan sonra 5.1'e kadar ulaşan artçılar beklenebilir" dedi.

PROF. DR. AHMET ERCAN: "BEKLENEN DEPREM DAHA BÜYÜK"
Geçen yıl böyle bir deprem beklendiğini söylemiştim. Fethiye'de aşağı yukarı 40 yıldır bir deprem olmuyordu. Fethiye her zaman bizim deprem beklediğimiz bir yerdir. Deprem süresini doldurmuştu. Fethiye'de beklenen deprem daha büyüktür

Haberin Tamamı İçin:

Akdeniz'de Korkutan Deprem

Akdeniz'de Korkutan Deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgiye göre, Akdeniz’de Muğla Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremin ardından, saat 15.4...

Haberin Tamamı İçin:

Paraşütçüler Depremi Havada Kaydetti

Paraşütçüler Depremi Havada Kaydetti

Muğla Fethiye'de meydana gelen 6 şiddetindeki deprem sonrası yaşananlar amatör kamera tarafından görüntülendi.Depremin ardında dünyaca ünlü yamaç paraşütünün yapıldığı Babadağ'dan kopan kayalar yolu kapattı. Paraşütçüler tarafından kaydedilen görüntülerde tepelik alandan düşen kayalar ve kalkan toz bulutu görülüyor.Kameralar yansıyan deprem paniği sırasında tarafından kaydedilen bir diğer kayıtta ise görüntüyü çeken kişi düşen kayaların etrafında bulunan kişileri "deprem oluyor" diye uyarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Depremler devam ediyor.

Kandilli Rasathanesi resmi sitesindeki bilgilere bakılırsa Akdeniz'deki depremler devam ediyor. 3 saat içinde 17 deprem meydana gelmiş.

Haberin Tamamı İçin:

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER..!! Merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta Muğla olmak üzere, Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki bir çok şehirde hissedildi. Plajda ve havuzda bulunan vatandaşlar ise depremin ardından plajları boşalttı.

DEPREM ANI KAMERADA

İNSANLAR İŞTE BÖYLE KAÇIŞTI..!! Merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi...

Haberin Tamamı İçin:

Ölüdeniz 6.0'yla sallandı

Akşam - Akdeniz'deki 6.0 büyüklüğünde deprem Fethiye Ölüdeniz'de büyük panik yarattı. Balkondan atlayan, fenalık geçiren 59 kişi hastanelik oldu. Kıbrıs'ta bile hissedilen deprem tsunami korkusu yarattı...

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nin turistik beldesi Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem büyük panik yarattı. Can ve mal kaybına yol açmayan deprem, korkuyla pencere ve balkonlardan atlayan pek çok kişinin yaralanmasına neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, saat 15.44'te Akdeniz'de merkez üssü Ölüdeniz açıklarında olan depremin büyüklüğünü 6.1 olarak tespit etti. Daha sonra depremin büyüklüğü 6.0 olarak revize edildi. Depremin ardından, Ölüdeniz açıklarında 7 artçı sarsınta daha meydana geldi.

Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin '2'si kalp krizi şikayetiyle 54'ü Fethiye'de, toplam 59 kişi hastanelere başvurdu' dedi. Balkondan atlayanlardandan bir kişinin durumunun ağır olduğunu söyleyen Tekin çoğunluğunun ise psikolojik sebeplerle başvurduğunu söyledi.

Muğla, İzmir ve Antalya'nın yanı sıra deprem Kıbrıs'ta da kuvvetli şekilde hissedildi. KKTC'de plajlar tsunami korkusuyla boşaldı.

UZMANLAR NE DEDİ:

TSUNAMİ TEHLİKESİ İÇERİYOR

Doç Dr Oğuz Gündoğdu: Bu bölge yıllarca ülkelerin birbirleriyle olan sıkıntıları nedeniyle depremsellik açısından çok incelenemedi. Bu bölge depremsellik açısından aktif bir bölge. Bu depremleri bir başlangıç olarak kabul edebiliriz. Bundan sonraki süreçte 10 yıl mı olur 100 yıl mı bilemem ama daha büyük çaplı depremler beklemek mümkün. Bu bölgenin tsunami tehlikesini de içerdiğini söylemek gerek. Buna göre tedbirlerin alınması gerek.

EN ÇOK DEPREM ÜRETEN BÖLGE

Prof. Okan Tüysüz: Ege Bölgesi gerilme bölgesidir. Bu bölgede çok sayıda fay var ve bunlar 7.2'lere ulaşan depremler üretti. Güney Ege'de Rodos'tan çıkarak Fethiye'ye ulaşan, buradan da Burdur'a kadar giden hareketli bir fay var. Sonuçta Ege bölgesinin jeolojik yapısı içerisinde olağan bir deprem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü orası dünyanın en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bundan sonra 5.1'e kadar ulaşan artçılar beklenebilir. Burdur, Girit dolaylarında yeni bir deprem olursa şaşırmamak gerekir.

BU FAYIN TETİKLEDİĞİ FAY YOK

Prof Dr Semih Tezcan: Depremin olduğu Fethiye fayı aktif bir faydır. Daha öncede bu fay hattında iki tane 6 ve üzerinde deprem yaşandı. Bunlardan bir tanesi 1957 yılında 7.1 büyüklüğünde ve 67 kişi öldü 3 bin 100 bina hasar gördü. Bir diğeri de 14 Ocak 1969 yılında 6.2 büyüklüğünde oldu. Bin bina hasar gördü. Aktif deprem üreten bir fay. Tedbirimizi alırsak sorun olmaz. Bu fayın tetikleyeceği bir fay yok.

KIRILMIŞ BİR FAY ÜZERİNDE OLDU

Haberin Tamamı İçin:

Fethiye beşik gibi: Her 5 dakikada bir deprem

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ölüdeniz Yine Sallandı

Saat 22.51'de merkez üssü Muğla Ölüdeniz açıkları olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Pazar günü merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan ve ç...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaDepremİstanbulİzmirKKTCMarmarisMuğlaTsunamideprem
Görüş Bildir