Şamil Tayyar'dan Kavga İddialarına Cevap

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Partili Şamil Tayyar ve Kutalmış Türkeş Kavga Etti

Meclis’te iktidar partisi kulisinde bulunan erkekler tuvaletinden aniden kavga sesi yükseldi. AK Partili vekiller, koşarak tuvalete girdiler. İçerde AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile İstanbul Milletvekili Kutalmış Türkeş’in bağırarak birbirlerinin üzerine yürüdüğünü gördüler, araya girerek iki vekilin kavgasını ayırdılar.

Edinilen bilgiye göre, Şamil Tayyar’ın, bir konuşmasında, MHP’nin merhum Genel Başkanı Alpaslan Türkeş hakkında eleştirel değerlendirmelerde bulunduğuı; tuvalette Tayyar’ı gören Kutalmış Türkeş’in, babasına yön...

Haberin Tamamı İçin:

Şamil Tayyar'dan Kavga İddialarına Cevap

Tayyar, gazetecilerin, iktidar kulisinin tuvaletinde Türkeş ile kavga ettiğine yönelik iddialara ilişkin sorularını yanıtladı. Tayyar, dün gece bir televizyon programında darbe süreçlerini anlatırken, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin gerekçelerinden birisinin, ezan yasağının kaldırılması olduğu yönünde bir anektoda yer verdiğini ve bu yasağın darbe gerekçeleri arasında olduğunu dönemin Başbakanlık Müsteşarı Alparslan Türkeş'in bir gazeteye verdiği demeçte ifade ettiğini aktardığını söyledi.

"Anladığım kadarıyla Türkeş bundan rahatsız olmuş" diyen Tayyar, şunları söyledi:

"Tuvalette tesadüfen karşılaştık. Kendisi babası hakkında yanlış bilgiler aktardığımı söyledi. Ben de burada bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade ettim. Fakat oradan anladım ki programı izlememiş. Ancak programı kendisine aktaranlar yalan yanlış bilgilerle, yanlış enformasyonla doldurmuşlar gibi bir izlenim edindim. Orada arkadaşlar da vardı. Hani bu konuşma daha sonra farklı bir noktaya sürüklenmesin diye devreye girdiler ve ayrıldık."

Tayyar, programda Türkeş'in şahsıyla alakalı, incitici, kırıcı bir ifade bulunmadığını sadece bilgi paylaşımı olduğunu belirterek, bu bilginin en son kitabında da yer aldığını söyledi.

Bu açıklamasının Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'e farklı aksettirildiğini düşündüğünü yineleyen Tayyar, Türkeş'in üslubunun biraz kırgın ve sitemkar olduğunu söyledi. Tayyar, "Kendisine durumu izah ettim. Fakat biraz şartlanmış hissettim. Konuşmasında da programı izlemediği kanaati edindim. Yanlış bilgilerle gelince biraz tabi ses tonu abartılıydı. 'Babam hakkında niye böyle konuşuyorsunuz' dedi" şeklinde konuştu.

Tayyar, küfürleşme ve yumruklaşma benzeri bir şeyin kesinlikle yaşanmadığını vurguladı.

Daha sonra Türkeş'i görmediğini ve Genel Kurul'a girdiğini ifade eden Tayyar, "Benim açımdan özür dilemeyi gerektirecek bir şey yok, sonuçta aslında bir yönüyle mağdur tarafım" dedi.

Bir gazetecinin, "Alparslan Türkeş'e 'darbeci' dediğinizi mi anlamış" yönündeki ifadesi üzerine Tayyar, "Darcebi değil mi? Sonuçta darbe yapanların içindeydi" diye konuştu.

Tayyar, sadece siyasette değil, normal hayatta her ortamda bu tür şeylerin zaman zaman yaşandığını belirterek, bunu da normal hayatın içinde bir hadise olarak değerlendirdiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş ise AA muhabirinin tartışmaya ilişkin sorularını yanıtlamadı.

  • Kaynak: Haber7/AA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'Adalet ve Kalkınma PartisiDarbeHadiseİstanbulMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir