Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AK Parti ‘Dini Örgütlenme Hakkı’ İstedi

-

AK Parti ‘dini örgütlenme hakkı’ istedi

AK Parti ‘dini örgütlenme hakkı’ istedi

Ak Parti ile BDP “dini örgütlenme hakkı” isterken, CHP ve MHP mevcut Anayasa’da laikliği koruyan “devlet düzenini dine dayandırma yasağı ve dinin istismarının önlenmesi” hükümlerinde ısrar etti. Ak Parti’nin kamuda türbana kapı aralayacak önerisine de CHP karşı çıktı.

Yeni Anayasa çalışmasını yürüten Yazım Komisyonu’nda neredeyse her cümlede ayrı bir ittifak oluştu. Bazı hükümlerde Ak Parti ile BDP anlaşırken, bazılarında Ak Parti ile MHP, bazılarında CHP ile MHP veya CHP ile BDP biraraya geldi. Son toplantıda CHP’li üye Atilla Kart ile AK Partili Mustafa Şentop arasında sert tartışmalar yaşandı. Kart, AK Partilileri “çok hukuklu sistemi, şeriatı istemekle, takiye yapmakla” suçlarken, Şentop da CHP’lileri tek parti zihniyetini yaşatmaya çalışmakla eleştirdi. Laiklik konusunda partilerin istekleri şöyle:

AK Parti-BDP önerisi: Din hürriyeti, örgütlenme hakkını da kapsar. Kimse inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı muameleye tabi tutulamaz. (Bu ifadenin kamuda türban serbestliğine kapı aralayacağı belirtiliyor.)

CHP-BDP önerisi: Devlet, işlem ve eylemlerinde bütün din ve inançlara karşı tarafsızdır, din, inanç ve kanaatlerin çeşitliliğine dayalı toplumsal çoğulculuğa saygı gösterir.

AK Parti-MHP önerisi: Din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir