"AK Parti'deki Üç Dönem Kuralı, Değişim İçin Gerekli"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Parti'deki Üç Dönem Kuralı, Değişim İçin Gerekli

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, siyasette son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle siyasi türbülans beklentilerinin boşa çıkacağını belirterek, AKP’de üst üste en fazla üç dönem görev yapılmasına dair kuralın değişim için gerekli olduğunu söyledi.

Hükümet, 17 Aralık’ta yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla başlatılan operasyonunun Fethullah Gülen’in liderliğindeki Hizmet Hareketi tarafından hükümeti yıpratmak amacıyla organize edildiğini savunuyor. Bu kapsamda oluşturulan “paralel yapının” özellikle polis ve yargı başta olmak üzere devletin önemli kurumlarında cemaatin çıkarları doğrultusunda hareket ettiği ileri sürülüyor. Gülen ise bu iddiaları reddediyor.

Yabancı basın temsilcileriyle bir araya gelen Bozdağ, 30 Mart’ta yapılacak seçimlerden AKP’nin yeniden birinci parti çıkacağını belirterek, “AK Parti böylesi kirli, ahlaksız, hukuksuz operasyonlara karşı sadece bugün değil kurulduğu günden beri mücadele veren bir parti. Türkiye’de iktidara gelmenin ve gitmenin tek yolu sandıktır. Siyasi türbülans isteyenler boşa bekliyor. 30 Mart’taki seçim sonuçları bütün hayallerin bozulduğunu gösterecek” dedi.

Son günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da içinde yer aldığı iddia edilen ses kayıtlarının sosyal medyada yer alması hükümetin tepkisine neden oluyor.

Gazetelerde Gülen Cemaati’nin lideri Fethullah Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılabileceği yönündeki haberlerle ilgili olarak Bozdağ, “Bu hükümetin işi değil. Bir soruşturmanın olması ve yargının talebiyle olabilecek bir şey. İdarenin tasarrufu ile olacak iş değil” dedi.

Son dönemdeki tartışmalarla yeniden gündeme gelen AKP’deki üç dönem kuralının kaldırılabileceği yönündeki değerlendirmeler üzerine Bozdağ, “Siyasette değişim için yeni insanların siyaset girmesi gerekir… Kendi adıma bu değişim iradesinin doğru olduğuna inanıyorum. Üç dönem kuralı değişim kuralıdır ve gereklidir” diye konuştu.

Üç dönem kuralıyla halen AKP’de içlerinde bakanların da yer aldığı 70′in üzerinde milletvekili 2015 yılı Haziran ayındaki seçimde aday olamayacak.

Bozdağ, genel seçimlerin erkene alınmasının gündemde olmadığını, Ağustos sonunda göreve başlaması gereken cumhurbaşkanının seçimi için ilk turun 12 Ağustos’ta yapılabileceğini belirtti.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dün onaylanan ancak halen Resmi Gazete’de yayımlanmayan HSYK Yasası’nın anayasaya aykırı olmadığını ve düzenlemenin kamuoyunda bir kısım çevrelerin yanlış tanıtımına “kurban gittiğini” savundu.

“Söz konusu yasa için cumhurbaşkanı ile görüşmelerimiz oldu; tavsiye ve önerileri oldu. Bu tavsiyelere genel kurul ve komisyonda uyduk” diyen Bozdağ, yasanın halen yayımlanmaması konusunda ise Bozdağ, “Yayımlanmasının özel bir gerekçesi yok. Gizli bir iş yapmak imkanı yok. (Görevleri sona erecek olanlarla ilgili) yasa yürürlüğe girdikten sonra çalışacağız” dedi.

  • zete.com
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBekir BozdağFethullah GülenPolisRecep Tayyip ErdoğanRüşvet
Görüş Bildir