AKP'den CHP'ye Sürpriz Teklif

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ak Parti 'Birleştirme' İsteyecek

AK Parti çözüm süreciyle ilgili Meclis araştırma önergesinin CHP ve BDP'nin önergeleriyle birleştirilerek görüşülmesini içeren grup önerisini TBMM Genel Kurulu'na getirecek.

TBMM Danışma Kurulu, MHP Grup başkanvekillerinin katılmaması nedeniyle toplanamadı. Bunun üzerine gruplar, kendi önerilerini Genel Kurul'a taşıyacak.

AK Parti, çözüm süreciyle ilgili Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını içeren önergelerinin, CHP ve BDP'nin önergeleriyle birleştirilerek görüşülmesini isteyecek.

Düşmeyecek

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Meclis Kulisi'nde gazetecilerle sohbet etti.

''AK Parti, CHP ve BDP'nin önergelerinin birleştirilerek görüşülmesinde CHP önergeden imzasını çekerse ne olur?'' sorusunu Aydın, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının Mart ayında verdiği önergeye kendilerinin de 20 milletvekiliyle imza koyduklarını belirterek, ''CHP imzasını çekse bile önerge düşmeyecek'' dedi.

Aydın, kurulacak komisyonunun adının ne olacağını Meclis Başkanlığı'nın takdir edeceğini ifade etti.

Kurulacak Komisyonun 17 milletvekilinden oluşacağını, AK Parti'ye 10, CHP'ye 4, MHP'ye 2, BDP'ye bir milletvekili düşeceğini anlatan Aydın, salt çoğunluğu sağlamanın Komisyon'un çalışmalarını yürütebilmesi için yeterli olacağını kaydetti.

MHP "katkı" vermeyecek

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kurulması planlanan komisyona üye vermeyeceklerini vurgulayan Şandır, ''Böyle bir komisyonunun kurulmasının Meclis'te oylanmasına katkı vermeyeceğiz. Meclis'te bu oylamaya katılmayacağız'' dedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

AKP'den CHP'ye Sürpriz Teklif

Ak Parti, kendi önergesiyle CHP'nin önergesini birleştiriyor.

AK Parti Meclis'te Çözüm Komisyonu'yla ilgili kendi önergesiyle CHP'nin önergesini birleştirmeyi teklif edecek.

AKP’nin, çözüm süreci ile ilgili verdiği “Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu” kurulmasına dair araştırma önergesi ile 4. Yargı Paketi, bu akşam Meclis Genel Kurul’unda ele alınacak.

AKP’DEN SÜRPRİZ ADIM

CHP ise, bu konuda Genel Kurul’a kendi önerisini getirecek. CHP daha önce Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulmasına ilişkin araştırma önergesi vermişti. Oylamaya saatler kala AKP’den ilginç bir adım geldi. AKP’nin bir uzlaşma adımı kapsamında kendi önergesiyle CHP’nin önergesini birleştirmeyi teklif edeceği belirtildi.

CHP İMZA GEÇSE BİLE DÜŞMEYECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP’nin araştırma önergesine 20 milletvekiliyle imza koyduklarını belirterek, ”CHP, önergeden imzasını çekse bile düşmeyecek” dedi. Meclis Kulisi’nde gazetecilerle sohbet eden Aydın, çözüm süreciyle ilgili araştırma önergelerinin CHP ve BDP önergeleriyle birleştirilerek görüşülmesini istediklerini söyledi.

”AK Parti, CHP ve BDP’nin önergelerinin birleştirilerek görüşülmesinde CHP önergeden imzasını çekerse ne olur?” sorusunu Aydın, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının Mart ayında verdiği önergeye kendilerinin de 20 milletvekiliyle imza koyduklarını belirterek, ”CHP imzasını çekse bile önerge düşmeyecek” dedi. Aydın, kurulacak komisyonunun adının ne olacağını Meclis Başkanlığı’nın takdir edeceğini ifade etti.

Kurulacak Komisyonun 17 milletvekilinden oluşacağını, AK Parti’ye 10, CHP’ye 4, MHP’ye 2, BDP’ye bir milletvekili düşeceğini anlatan Aydın, salt çoğunluğu sağlamanın Komisyon’un çalışmalarını yürütebilmesi için yeterli olacağını kaydetti.

Çözüm süreciyle ilgili olarak Meclis’in ve siyasi parti gruplarının desteğini almak istediklerini belirten Aydın, ”Bu konudaki tavrımız, sorunun çözümü konusunda ne kadar samimi olduğumuzu gösteriyor. O nedenle CHP’nin önergesine imza bile koymakta bir beis görmüyoruz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir