'Çocuk Gelin'e Yeni Anayasada Ortak Tavır

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ailenin Korunmasında Uzlaştılar

Ailenin Korunmasında Uzlaştılar

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, devletin, çocuklar ve kadınların aile içi şiddete karşı korunmasını sağlaması, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerini önlemesini benimsedi.

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu, çocukların ve kadınların aile içi şiddete karşı korunmasını, kız çocukların erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin önlenmesini yeni anayasada güvence altına alıyor.

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız başkanlığında yapılan toplantıda, daha önce de ele alınan ''Evlenme ve aile kurma hakkı'', ''Vergi yükümlülüğü'', ''Kamulaştırma'', ''Özel hayatın ve aile hayatının gizliliği ve korunması'', ''Adil yargılama hakkı ve hak arama özgürlüğü'' başlıklı maddeler görüşüldü.

Komisyon, evlenme yaşına gelen her kadın ve erkeğin, evlenme ve aile kurma hakkına sahip olduğu hükmünü benimsedi.

Ailenin eşler arasında eşitliğe dayanmasında mutabakat sağlanırken, AK Parti, ailenin ''toplumun temeli'', MHP ise ''Türk toplumunun temeli'' olmasını önerdi.

Komisyonda, küçüklerin bakımı, yetiştirilmesi, eğitiminin anne ve babanın yükümlülüğünde olmasını, devletin de bu yükümlülüğün yerine getirip getirilmediğini gözetmesi kabul edildi. AK Parti ve MHP, anne ve babanın yükümlülüğünün yanı sıra hakkı olmasını da istedi.

Devletin, çocuklar ve kadınların aile içi şiddete karşı korunmasını sağlaması, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önlemesi de komisyonda benimsenen fıkralardan biri oldu.

Haberin Tamamı İçin:

'Çocuk Gelin'e Yeni Anayasada Ortak Tavır

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Türkiye'nin can yakan konularının başında gelen 'çocuk gelinler' konusunda uzlaştı.

Meclis’te temsil edilen 4 siyasi parti de, devletin görevlerinden birinin de kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerini önlemek olduğunu ifade etti. Komisyon’da üzerinde uzlaşılan bir diğer madde ise, sperm bankalarından çocuk sahibi olmayı engelleyeceği belirtilen “anne-babayı bilme hakkı” oldu.

Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısından iktidar ve muhalefetin uzlaşması ile geçen bazı maddeler şunlar:

ÇOCUK GELİNLER ANAYASA SUÇU (Evlenme ve Aile Kurma Hakkı) Evlenme yaşına gelen her kadın ve her erkek evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir. Aile eşler arasında eşitliğe dayanır. Küçüklerin bakımı, yetiştirilmesi ve eğitimi anne ve babanın yükümlülüğüdür. Devlet bu yükümlülüğün yerine getirilip getirilmediğini gözetir. Devlet, çocuklar ve kadınların aile içi şiddete karşı korunmasını sağlar, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerini önler. (Bu maddeye CHP, ‘... ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alır’ ifadesinin de eklenmesini istedi.)

ÇOCUĞUN YARARI ÖN PLANDA (Çocuk Hakları) Her çocuk, kendi iyiliği için gereken himaye ve bakımdan yararlanma, maddi ve manevi varlığını geliştirme, görüşlerini serbestçe açıklayabilme; cinsel sömürü, şiddet, her türlü kötü muamele ve istismardan korunma, aile içinde yaşamını sürdürme, kendi menfaatine açıkça ters düşmedikçe ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma, anne ve babasını bilme, aile ortamından ayrılması halinde uygun bakımdan yararlanma; barınma, temel sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanma hakkına sahiptir. Devlet, bu fıkrada sayılan hakların kullanımına ilişkin her türlü tedbiri alır. Çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilir. Çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanır. Çocuğun tutuksuz yargılanması esastır. 18 yaşını doldurmayan herkes çocuktur.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisivergi
Görüş Bildir