Aihm: 'Ermeni Soykırımını İnkâr Suç Değil'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İsviçre 'Soykırım' Davasından AİHM'de Mahkum

İsviçre 'Soykırım' Davasından AİHM'de Mahkum

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1915’te Ermeni tehciri sırasında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirmediği için İşçi Partisi (İP) lideri Doğu Perinçek'i cezalandıran İsviçre'yi ifade özgürlüğünü ihlalden mahkum etti.

AİHM, bugün (17 Aralık) açıkladığı ve oyçokluğuyla alınan kararında, İsviçre Mahkemesinin Perinçek’i mahkum etmesindeki gerekçeleri yetersiz buldu; ortak kanaat bulunmayan bu gibi meselelerde farklı görüşlerin cezalandırılmasının “caydırıcı etki” yapacağını bildirdi.

AİHM, Sözleşmenin 10. maddesinin ihlali yönündeki bir tespiti yeterli buldu; Perinçek’e tazminat ödenmesine gerek olmadığını açıkladı.

9 Mart 2007’de, Lozan Sulh Ceza Mahkemesi, Ermeni soykırımı iddialarını reddettiği ve bunu “uluslararası bir yalan” olarak değerlendirdiği gerekçesiyle Perinçek'i hapisten ertelemeli 9 bin İsviçre Frangı ve ayrıca 3 bin İsviçre Frangı para cezasına mahkum etmiş, 9 bin İsviçre Frangı para cezasını ertelemişti.

İsviçre’de Vaud Temyiz Mahkemesi de, Perinçek hakkında Lozan Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği karara itirazı reddetmişti. Perinçek’in avukatı Federal Mahkemeden sonuç alayınca AİHM’e başvurmuştu.

Mahkeme, İP liderini, savcının esas hakkında mütalaasına da uyarak "ırk temelinde ayrımcılık" suçunu düzenleyen İsviçre Ceza Yasası'nın 261. maddesi uyarınca cezalandırmıştı. Adliye merdivenlerinde bir açıklama yapan Perinçek, kararı "ırkçı ve emperyalist" olarak nitelendirmişti.

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Aihm: 'Ermeni Soykırımını İnkâr Suç Değil'

Aihm: 'Ermeni Soykırımını İnkâr Suç Değil'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in İsviçre aleyhine 2008'de yaptığı başvuruyu karara bağladı.

'Soykırımı inkâr' davasında Doğu Perinçek'i haklı bulan mahkeme, İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10'uncu maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, mahkeme, bu kararın her türlü manevi zararı karşıladığı, bu nedenle manevi tazminata gerek olmadığı kararını verdi.

Mahkeme, Perinçek'in dava süresince avukatıyla görüşmesine izin verilmediği ve İsviçre yargısının kararlarında ayrımcı bir tutum sergilediği yönündeki itirazlarını ise oybirliğiyle reddetti.

AİHM, hassas ve tartışmalı konularda da fikir beyan etmenin ifade özgürlüğünün temel unsurlarından olduğuna dikkat çekti.

Doğu Perinçek, İsviçre’de 2005 yılında katıldığı konferanslarda 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak nitelendirilmesine karşı çıkmış bunun bir ‘uluslararası yalan’ olduğunu öne sürmüştü.

Lozan mahkemesi Perinçek'i ‘ırkçı ayrımcılıktan’ suçlu bulunmuştu.

AİHM'in söz konusu dava ile ilgili kararının, bu konuda yasa çıkartmak isteyen ülkeleri bağlayacak olması açısından emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 'soykırımı inkar' davasında Doğu Perinçek'in haklı buldu. Mahkeme İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10'uncu maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İsviçre
Görüş Bildir