AİHM'den Türkiye'ye Rekor Ceza

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AİHM'den Türkiye'ye Rekor Ceza

AİHM, 12 korucunun gözaltında kaybedilmesi ve ikisinin de öldürülmesiyle ilgili dün verdiği kararla, Türkiye’yi “işkence yasağını, yaşam hakkını, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlalden” mahkum ederek gözaltında kaybedilenlerin ailelerine 1,5 milyon EURO tazminat ödenmesine karar verdi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Ortaklar köyünün Ormancık mezrasında 24 Temmuz 1994’te askeri operasyon yapıldı. Mezrada yaşayan ve çoğu köy korucusu olan erkeklere meydanda toplanması emredildi. Toplanan erkekler çırılçıplak soyularak dövüldü. O dönem hamile olan başvuruculardan Emine Çelik ile Zübeyda Uysal da jandarmanın yaptıklarına karşı çıktıkları için dövüldü. Her ikisi de olayın ardından düşük yaptı. Meydanda toplanmayı reddeden Kerem İnan, orada herkesin gözü önünde öldürüldü. Jandarma mezradaki evleri yaktı. Köylüler Cemal Sevli, Reşit Sevli, Aşur Seçkin, Salih Şengül, Yusuf Çelik, Naci Şengül ve Kemal İzci, Hayrullah Öztürk, Abdullah İnan, Mirhaç Çelik, Casım Çelik ve Hurşit Taşkın ise gözaltına alındı. Jandarmanın gözaltına aldığı köylülerden ise bir daha haber alınamadı.

6 Temmuz 1998’de olayın basına da yansımasıyla, Hakkari Cumhuriyet Savcısı, Şemdinli savcısından olayın araştırılmasını istedi. Savcı, 13 Nisan 1999’da hazırladığı iddianamede Yarbay A.Ç. ile jandarma F.A. hakkında cinayet, gasp, düşüğe neden olma, köyü terk etmeye zorlamak suçlamalarıyla dava açılmasını talep etti. Ancak iki asker için soruşturma izni verilmedi. Van Bölge İdare Mahkemesi de 18 Temmuz 2000’deki kararıyla dava açılmasına gerek olmadığını açıkladı. Mağdur ailelerin avukatlarından avukat Levent Kanat’ın karara yaptığı itirazlar da reddedildi, Kanat 2002’de AİHM’e başvurdu. AİHM’e Türkiye tarafından gönderilen o günkü jandarma tutanağında, “Ormancık’ta çatışma çıktığı ve mezranın silahlı çatışma sonucu yandığı” iddiası yer aldı.

Türkiye 805 bin 200 Euro ödeyecek

Karar ise dün çıktı. AİHM, dün verdiği kararla, Türkiye’nin AİHS’nin “yaşam hakkını” düzenleyen 2., “işkence yasağını” düzenleyen 3., “özgürlük ve güvenlik hakkı” başlıklı 5., maddelerini hilal ettiğine karar verdi. Öldürülen ve kaybedilen kişilerin ailelerinden Meryem Çelik, Zübeyda Uysal, Misrihan Sevli, Emine Çelik, Marya Çelik, Fatma Şengül, Besna Sevli, Hanife İzci, Kimet Şengül, Hazima Çelik ve Şekirnaz İnan, Hamit Şengül ve Şakir Öztürk, Hamayil İnan için Türkiye'yi tüm masraflarla birlikte 1,565 Milyon EURO tazminata mahkum etti.

Haberin Tamamı İçin:

AİHM'den Rekor Ceza

Askerlerce 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra, öldürülüp gömüldüğü ortaya çıkan 14 köylü için AİHM, Türkiye’yi 1.5 milyon avro tazminata mahkûm etti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1994’te Şemdinli’de gözaltına alınan 14 köylünün Derecik İç Güvenlik Taburu’nda öldürülüp gömülmesiyle ilgili davada Türkiye’yi toplamda 1.5 milyon avroya yakın tazminata mahkûm etti.

1994’te Şemdinli’ye bağlı Ormancık Köyü’nü basan askerler, bazıları korucu olan bir grup köylüyü döverek gözaltına almıştı. Bu köylülerden 14’ü bir daha evine dönmemiş, ailelerin başvuruları sonuç vermemişti.

Ailelerin şikâyetleri üzerine önce Şemdinli’de, ardından Hakkâri’deki idari makamlar, isimleri bildirilen rütbeli askerler hakkında soruşturma açılmasına izin vermemişti. Ardından gözaltında kaybedilen ve biri dışında cenazelerine yıllarca ulaşılamayan köylülerin yakınları, avukatları aracılığıyla AİHM’ne başvurmuştu. Dava AİHM’de yürürken Taraf, 2009 yılı ağustos ayında, gözaltında öldürülen köylülerin gömüldüğü yeri gösteren ve kimi görgü tanıklarının anlatımları esas alınarak hazırlanan krokiyi yayımlamıştı.

Adnan Keskin / Taraf

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adnan KeskinHakkariVanhamile
Görüş Bildir