AİHM'den Türkiye'ye Çifte Ceza

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AİHM'den Türkiye'ye Çifte Ceza

AİHM'den Türkiye'ye Çifte Ceza

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki ayrı davada Türkiye'yi haksız buldu. AİHM, askerler tarafından açılan ateş sonucu sakat kalan Mustafa Aldemir’e 20 bin 500 euro tazminat ödenmesine karar verdi. Mahleme benzer bir davada ise Güneydoğu Anadolu'dan beş ailenin, çocuklarının askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesi şikayetiyle yaptığı başvuru neticesinde "Devlet, bireyini koruyamadı’ hükmüne vardı.

AİHM, askerler tarafından açılan ateş sonucu yaralanan ve sakat kalan Mustafa Aldemir’e 20 bin 500 euro (51 bin TL) tazminat ödenmesine karar verdi.

Aralık 2005’te Diyarbakır kenti yakınlarındaki bir köye gitmekte olan Mustafa Aldemir, bir yüzbaşının açtığı ateş sonrasında yaralanmış ve geçirdiği ameliyat sonrasında sağ bacağı diğerinden üç santimetre kısa kalmıştı.

KARANLIK VE YAĞMURLU HAVA Açılan davada kendisini savunan yüzbaşı, Mustafa Aldemir’i “terörist” zannettiği için ateş açtığını söyledi. Yüzbaşı, savunmasında, olayın gece ve yağmurlu bir ortamda yaşandığını, köye teröristlerin geleceği ihbarı aldıkları için mevzilendiklerini söyledi ve “Aldemir’in elindeki şemsiyeyi ‘silah’ zannettim ve tetiğe bastım” dedi.

Diyarbakır Mahkemesi, yüzbaşıyı suçsuz buldu ve beraatına karar verdi. Davayı AİHM’e taşıyan Aldemir, Türk Hükümeti’nin, kötü muamele ve işkenceyi yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3’üncü maddesini ihlal etme suçundan mahkum olmasını talep etti. AİHM, Aldemir’i haklı buldu ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere toplam 20 bin 500 euro tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Diyarbakır
Görüş Bildir