AİHM'den Ankara'ya 'Kentbank' Şoku

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

AİHM'den Ankara'ya 'Kentbank' Şoku

AİHM'den Ankara'ya 'Kentbank' Şoku

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

AİHM'den Ankara'ya 'Kentbank' Şoku

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iş adamı Mustafa Süzer'in, hisselerinin büyük bir çoğunluğuna sahip olduğu Kentbank'a, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından el konulmasıyla ilgili yaptığı şikayet başvurusunu haklı buldu.

AİHM, Süzer'in başvurusuyla ilgili olarak, ''Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkı ile mal ve mülkiyetin korunma hakkıyla ilgili sözleşmelerini ihlal ettiğine'' hükmetti.

Mahkeme, kararla ilgili maddi tazminat kararı için hazır olmadığını ve bu karanı ileri bir tarihte vereceğini açıkladı.

AİHM gerekçeli kararında, Danıştay'ın, 2003 ve 2004 yıllarında Kentbank'a el konulmasıyla ilgili verdiği iptal kararına uyulmamasının adil yargılanma hakkını ihlal ettiğine hükmetti. Strasbourg mahkemesi, Danıştay kararının bağlayıcı olmasına rağmen, gereğini yapılmamasını insan hakları ihlali olarak yorumladı.

Bankaya el konulması ve daha sonra Danıştay kararlarına uyulmaması yüzünden Süzer'in mağdur olduğuna hükmeden AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mal ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili 1. protokolünün 1. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Süzer, 2005 yılında AİHM'ye yaptığı başvuruda, devletin haksız yere Kentbank'a el koyduğunu iddia etmişti. Süzer, Türkiye'den yaklaşık 4 milyar dolar tazminat talebinde bulunmuştu.

BDDK, 2001 yılında Kentbank'a el konularak fona devredilmesini kararlaştırmıştı.

1991 yılında Mustafa Süzer ve Süzer Holding tarafından kurulan Kentbank, 2000 yılında patlak veren krizde ciddi bir şekilde sarsılmıştı.

Bankanın öz kaynakları süratle eriyince Kentbank, 15 Mart 2001'de yakın izlemeye alınmış, beklenen iyileşme gerçekleşmeyince 2001 yılı Temmuz ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmişti.

Bankalar yeminli murakıpları tarafından hazırlanan raporlarda, bankanın mali yapısındaki sorunların temel nedeninin grup kredileri olduğu belirtilmişti.

Süzer Grubu'ndan açıklama

Süzer Grubu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Süzer Grubu'nun Kentbank'a el konulmasıyla ilgili yaptığı şikayet başvurusunu olumlu bulmasına ilişkin, ''Konunun, Mahkeme tarafından verilen 6 aylık süre içerisinde çözüme ulaşacağına inanıyoruz'' açıklamasına yaptı.

Açıklamada, AİHM'nin Kentbank sürecine ilişkin olarak Mustafa Süzer ve Süzer Grubu tarafından yapılan başvuruyu oy birliğiyle kabul ettiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDanıştay
Görüş Bildir