Ahmet Özal: 'Derin Yapı Daha Çok Cumhurbaşkanı Zehirler'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özal'dan Şok İddia

Özal'dan Şok İddia

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babasının ölümüyle ilgili fotoğraflı bir basın toplantısı düzenledi. Özal, arşivden çıkardığı bir fotoğrafı basın mensuplarına göstererek inanılmaz iddialarda bulundu.

İSTANBUL - 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babasının ölümüyle ilgili Adli Tıp raporunun açıklanmasının ardından ilk kez kameraların karşısına çıktı.

İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen Ahmet Özal, babasının zehirlendiği yönündeki iddiasını tekrarladı, laboratuvar verilerinin bu iddiasını destekler nitelikte olduğunu söyledi.

Ahmet Özal, Adli Tıp raporunun güvenilir olmadığını ifade etti; o dönemki Köşk personeli hakkında dava açabileceğini belirtti.

Özal, "Eğer babamın cinayeti çözülmezse bu derin yapı daha çok başbakan ve cumhurbaşkanı zehirler" dedi.

Ahmet Özal, savcılığın raporun bir kısmını açıklamasına tepki gösterdi ve kamuoyuyla bu raporun paylaşılması gerektiğini söyledi.

Aile olarak raporu talep edeceklerini ifade eden Özal, raporun hem yurtiçinde hem yurtdışında başka üniversitelerin Adli Tıp uzmanları tarafından da incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Merhum cumhurbaşkanı Özal'ın vefat ettiği günden örnekler veren oğlu Ahmet Özal, babasının o dönemde yayınlanan bir fotoğrafını gösterdi.

Turgut Özal'ın Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ne giriş yaptığı esnada çekilmiş bir fotoğrafını gösteren Ahmet Özal, fotoğrafta babasının yanında iki korumasıyla ayakta olduğunu belirtti.

Ahmet Özal, ''Babam bazı uzmaların dediği gibi hastaneye gittiğinde ölmemişti, yaşıyordu'' diye konuştu. Babasının o dönemde hastaneye götürüldüğü ambulansı gösteren Özal, '' Bu ambulans çok eski bir ambulans, neden o gün o Köşk'teydi inanın bilmiyorum'' dedi.

Öte yandan Özal, ellerinde bulunan babasına ait saç tellerini önümüzdeki günlerde Adli Tıp Kurumu'na teslim edeceklerini söyledi.

Turgut Özal için hazırlanan Adli Tıp raporunda, Özal'ın naaşında bazı zehirli maddelere rastlandığı, ancak bu zehrin ölüme neden olacak miktarda olmadığı tespitine yer verilmişti.

Gazeteport

Haberin Tamamı İçin:

Ahmet Özal'ın Babasıyla İlgili Paylaştığı Kare

Ahmet Özal'ın Babasıyla İlgili Paylaştığı Kare

Sekizinci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın açtığı soruşturma kapsamında babası Turgut Özal'a Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucunu değerlendirdi.

Ahmet Özal, babası Turgut Özal'ın ölümü ile ilgili tartışmalı birçok noktaya ilişkin açıklama yaptı ve isimler verdi. Ahmet Özal, babasının şüpheli ölümüyle ilgili dönemin Başyaveri Aslan Güner, Muhafız Alay Komutanı Hasan Iğsız, Bedrettin Dalan ve Başbakan Süleyman Demirel'ı işaret etti. Ahmet Özal, Adli Tıp'ın teknik raporunun kamuoyuna açıklanması ve yerli - yabancı bilim adamlarınca değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Özal düzenlediği basın toplantısında babasının saçını haftaya yetklililere teslim edeceklerini ve şimdiye kadar neden teslim etmediklerini açıkladı. Ahmet Özal'ın, Merhum Cumhurbaşkanı'nın hastaneye götürülürken çekildiği fotoğrafı basın mensuplarıyla paylaşması toplantıya damgasını vurdu.

Zaman zaman şov yapmakla suçlandığını söyleyen Özal, "Gerçekten üzülüyorum. Ben babamın vefatından 6 yıl sonra Malatya'dan milletvekili seçildim. 10 sene boyunca başbakanlık köşkünü de, cumhurbaşkanlığı köşkünü de gördüm. Benim şov yapmaya ihtiaycım yok" ifadelerini kullandı.

Ahmet Özal, Türkiye'deki önemli faili meçhul davalarının zaman aşımına uğramak üzere olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'nin gerçek karanlık yılı 93 ile başlamıştır. Şu an Özal'ın dosyası rafa kaldırılıyor. 2013 yılında Uğur Mumcu, Eşref Bitlis'in suikastlerinin davaları zaman aşımına uğrayacak. Buradan Meclis'e sesleniyorum. Faili meçhullerde kesinlikle ve kesinlikle zaman aşımı olmaması gerekir. Zaman aşımının kaldırılması gerekir" diye konuştu.

Babası Turgut Özal'ın vefat ettiği günü de anlatan Özal, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Rahmetli vefat ettiği gün ambulans yoktu. Hasta taşıma aracı bulundu 1970 model 3. vitese geçmeyen, doktoru olmayan bir araba getirildi. Nereden çıktığını bilmiyorum birden geldi oraya. 70 model bir araba. İçerisinde ayağa kalkılmıyor. Bu arabayla cumhurbaşkanı hastaneye götürülmeye çalışıldı. GATA'ya başhekime haber verildi ve oradaki doktorlar ekipmanları ile kapıda beklerken nedense araba bir anda Hacettepe Hastanesi'ne döndürüldü. Hacettepe'de kimsenin haberi yok çocuk bölümüne götürüyorlar. Çocuktan büyük acile götürüyorlar. Korumalar doktor diye bağırıyor. Bazı ifadelere göre orada yarım saat bekletiliyor. Hacattepe Hastanesi'ndeki doktor Ayşe Hanım ifadesinde, 'Benim kanaatim hastaneye ölü olarak geldiği ve geri döndürülemediği yönündeydi. Nabzı ve tansiyonu alınamıyordu. El ve ayaklarda morarma başlamıştı. Hastaneye getirilmeden muhtemelen 20 dakika önce ölmüştür.' diyor. Yani oraya vardığından 20 dakika önce ölmüş. O zaman ben bir fotoğraf göstereceğim. Rahmetli hastaneye girerken. Eğer ölü bir hali varsa siz söyleyin. Ayağı basıyor başı dik duruyor. Bu hastane girişi ile ifadelerdeki hastane girişi benziyor mu birbirine. Ben bunun açıklamasını istiyorum"

Özal'ın bu açıklamalarının ardından Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu, o fotoğrafla ilgili Twitter hesabından bir not paylaştı. Korucu "Ahmet Özal'ın bahsettiği fotoğrafı aylar önce Aksiyon'da inceledik. O kişi Özal değil sedyeyi iten bir koruma. Rahmetliye benziyor ama değil" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ÖzalAnkaraBaşbakanBilimBitlisİstanbulMalatyaSüleyman DemirelTurgut ÖzalTwitter
Görüş Bildir